Közírók álláspontja, véleménye közérdekű kérdések, gondok kapcsán.
2020. június 15., 00:012020. június 15., 00:01
A fekete, a fehér, a sárga, az ázsiai, az európai, az afrikai, a zsidó, a magyar, a román, a cigány, a református, a katolikus, a buddhista, a hindu, a nő, a férfi, a felnőtt, a gyermek, az egészséges, a beteg, a szőke és a vörös, a buta, az okos, a milliomos, a szegény, a szép, a csúnya, a kövér és a sovány – mind-mind számít. Sőt mi több, elárulok egy titkot, alapvetően mind-mind egyforma és egyenlő! Bőrünk alatt ugyanúgy csontból, húsból, vérből és hasonló szervekből állunk. Ugyanúgy foganunk meg, ugyanúgy sírunk, amikor megszületünk, és halálunkkor ugyanazzá válunk.
Különbözünk külsőleg, rasszban és vallásban, státuszban, gondolkodásban. De egyikünk sem jobb, több, mint más. Emberek vagyunk, valamivel fejlettebb lények, mint az állatok. Mégis gyakran sokkal ostobábbak. És nevezhettek liberálisnak, hippinek, hülyének, dobjatok meg kővel, de akkor sem fogom elhinni, hogy azért mégis jobb a fehér, meg a magyar, a székelyről ne is beszélve, mert ő aztán a csúcs.
Nagy port kavart a világban George Floyd halála. Jogosan, azt hiszem. De azért a helyzet egyes aspektusait igenis furcsálltam a napokban. Nem kellett sok ahhoz, hogy ismerőseim is használni kezdjék a #blacklivesmatter (a fekete életek is számítanak) címkét. De mennyire álszent cselekedet ez olyanoktól, akik rá félórára már szidják a cigányt, és mocskolják a románt.
Mert ahogyan a fekete, úgy a minket körülvevő, tőlünk különböző életek is számítanak. És te, aki nap mint nap szidod a cigányt, a románt, a zsidót, és még akit szoktál, ugyanolyan rasszista, diszkriminatív és ostoba vagy, mint a Floyd nyakán térdelő rendőr. És nyilván ugyanilyen a bozgorozó román is, meg bármelyik másik nép, ahogyan felépítésünkben, úgy a sztereotip gondolkodásban is nagyon hasonlítunk.
Én nem vallom magam másnak, mint balga embernek. Sokszor vannak előítéleteim. De mégsem érzem, hogy attól, hogy európai, fehér, magyar, székely vagyok, miért lennék értékesebb, mint más. Sok mindenért tehetünk, felelősek vagyunk, de azért, aminek születünk, nem. Éppen ezért, nem támadhatunk valakit amiatt, amiről semmit nem tehet.
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!