2,99 százalékra nőtt az éves infláció januárban

Januárban 2,99 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, miután tavaly decemberben 2,1 százalék volt  - közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet.

Székely Hírmondó

2021. február 12., 13:272021. február 12., 13:27

Januárban a leginkább, 3,25 százalékkal a nem élelmiszerek drágultak, az élelmiszerek 2,88 százalékkal kerültek többe, míg a szolgáltatásokért 2,51 százalékkal kellett magasabb árat fizetni.

A pénteken közölt adatok szerint tavaly decemberhez mérten 1,33 százalékkal nőttek az árak, leginkább az élelmiszerek drágultak 0,63 százalékkal, szolgáltatások 0,25 százalékkal, a nem élelmiszerek 0,24 százalékkal kerültek többe.     

A kormány 2,4 százalékos inflációra számít az idén. A Román Nemzeti Bank előrejelzése szerint 2021 első negyedévének végére 2 százalékra mérséklődik az infláció, majd az év végére 2,5 százalékra nő. A jegybank igazgatótanácsa január közepi monetáris politikai ülésén újabb történelmi mélypontra, 1,25 százalékra mérsékelte az alapkamatot.

Az elektromos energia, a légi közlekedés és az étolaj drágultak a legtöbbet januárban decemberhez képest, míg a méz az egyetlen termék, amelynek csökkent az ára.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken közölt adatok értelmében az elektromos energia ára 18,38%-kal nőtt januárban decemberhez képest, és 17,40%-kal kerül többe, mint tavaly januárban. Ugyanakkor az étolaj 2,66%-ot drágult decemberhez, és 10,10%-ot 2020 januárjához képest.

Az egyetlen termék, amely januárban olcsóbb lett az előző hónaphoz képest, a méz, 0,06%-kal, és tavaly januárhoz képest olcsóbb lett a krumpli is, 28,73%-kal.

A nem élelmiszeripari termékek szegmensében januárban nincs csökkenés decemberhez képest. Az előző év azonos hónapjához képest januárban az üzemanyagok 2,98%-kal, a gáz 2,18%-kal, a hőenergia pedig 0,2%-kal lett olcsóbb. A dohány és a cigaretta ára 7,07%-kal emelkedett 2021 januárjában az előző év azonos hónapjához képest.

A légi szállítási szolgáltatások díja 6,47 százalékkal nőtt tavaly decemberhez képest, de minden más fuvarozási szolgáltatás is drágult az előző hónaphoz mérten.

(MTI/Agerpres)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés