Fotó: Kristó Róbert
Bizonyára már többen tudomást szereztek arról, hogy a 2014-2015-ös idénytől kezdődően új, a következő négy évre érvényes szabálykönyvet adott ki a Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF). Mivel a szabálykönyv teljes mértékben eltér a korábbi években megszokottaktól, és több jelentős módosítást is tartalmaz, úgy döntöttünk, a Jégkorong Játékvezetők Csíkszeredai Testületének közreműködésével rövid sorozatot indítunk, amelynek segítségével a lényeges változásokat mutatjuk be.
2014. szeptember 02., 16:162014. szeptember 02., 16:16
2014. szeptember 02., 16:212014. szeptember 02., 16:21
Az új szabálykönyvhöz tartozó információ még, hogy ennek munkapéldányát hozta nyilvánosságra az IIHF, a végleges dokumentum elkészítését a következő időszakra ígérték a döntéshozók, így nem kizárt, hogy további változások is előfordulhatnak.
Az említett sorozat első elemeként az úgynevezett „hibrid” tilos felszabadítást ismertetjük, természetesen a teljesség igénye nélkül.
Az IIHF szabálykönyvének munkapéldánya szerint, amennyiben az egyenlő létszámban vagy emberelőnyben játszó csapat egyik játékosa bármilyen módon, ütővel, kesztyűvel, korcsolyával, testtel úgy juttatja a saját térfeléről az ellenfél alapvonala mögé a korongot – beleértve ha a palánkon vagy a védőüvegen túlra juttatja – hogy a korong nem érinti egyik csapat egyik játékosát sem a támadó térfélen, tilos felszabadításról beszélünk. A vonalbírónak tulajdonképpen két döntést kell meghoznia a „hibrid” tilos felszabadítás megítélésekor: először el kell döntenie, hogy a játékos saját térfeléről ellőtt korongja át fog-e haladni az ellenfél alapvonalán; másodszor azt kell eldöntenie, hogy a védekező vagy a támadó játékos fogja-e először elérni a korongot. A második döntésnek legkésőbb akkor meg kell születnie, amikor az első játékos eléri a végharmadbeli bedobópontot, bár hamarabb is lehet dönteni. Amennyiben a játékvezető úgy ítéli meg, hogy egyértelműen a támadó játékos játszhatja meg először a korongot, a játékot tovább kell engedni. Ha a védekező csapat valamely játékosa van abban a helyzetben, hogy megjátszhatja a korongot, a játékot meg kell állítani.
Amennyiben a korongot úgy lövik, hogy körbemegy a palánkon, vagy úgy pattan, hogy visszacsúszik a jég közepe felé, a vonalbíró fogja eldönteni, hogy melyik játékos érheti el először a korongot, és ennek megfelelően lefújja a tilost, vagy továbbengedi a játékot.
Ha a korongért zajló verseny olyan szoros, hogy nem lehet eldönteni, melyik csapat fogja először érinteni a korongot, tilos felszabadítást fognak ítélni, amikor a korong áthalad az alapvonalon.
Fontos tudni, a vonalbírónak tilos felszabadításos helyzet esetén ezután is továbbot kell intenie, amennyiben a kapus elhagyja a kapu területét, vagy ha úgy ítéli meg, hogy a védekező játékos megjátszhatta volna a korongot, mielőtt az áthaladt volna az alapvonalon.
szóljon hozzá!