Bakó Zoltán
2011. június 24., 21:022011. június 24., 21:02
Az erdőszentgyörgyi bíróság el sem kezdett működésének beszüntetése méltó felháborodást keltett a Felső-Kisküküllő mente lakosainak körében. A június 20-ai szenátusi ülés plénumában szavazták meg, hogy ne legyen bíróságuk a túlnyomórészt magyarok lakta városoknak és falvaknak. Hogy miként történt ez, rávilágít a gyűlés gyorsírásos jegyzőkönyve, amihez sikerült hozzájutnom.
A Geoană szenátor vezette ülésen Cătălin Marian Predoiu igazságügy-miniszter előterjesztett indoklásában azzal kezdte, hogy vannak a „feketelistán” eddig egyáltalán nem működő, és vannak rosszul működő bíróságok és ügyészségek. Meg hogy október elsejétől hatályba lép az új polgári perrendtartás. Ezért aztán igencsak figyelembe kell venni a személyzeti kérdéseket. Merthogy uniós tagok vagyunk. (Hogy a Küküllőmentiek is uniós tagok, az úgy tűnik, nem zavarja a minisztert.) Az igazságügy reformját pedig végig kell vinni. Az ő értelmezésében pedig a reform azt jelenti, hogy nyessünk-vágjunk, amíg semmi sem marad az igazság... bocsánat – jogszolgáltatásból.
Ezután Toni Greblă szenátor szólt hozzá. Langyosan, semmitmondóan. Egy kicsit viccelkedett, aztán füllentett egyet. Azt mondta, szem előtt tartották, hogy a bíróságok, ügyészségek elérhetősége legyen könnyed, legyenek közlekedési eszközök, ne kelljen 60–70 kilométernél többet utaznia az ügyfélnek. Ahol ennél nagyobb a távolság, ott a bíróságokat meghagyták. Nahát. Ő bizonyára nem utazott Szakadátról Segesvárra. Mert ha utazott volna, akkor tudná, hogy ez bizony túl van a hetvenen. Nem korban, kilométerben! Aztán hozzászólt Ioan Chelaru is. Majd Mircea Diaconu. A színészből lett szenátor elütötte a dolgot egy ízetlen tréfának szánt valamivel. Elmesélte, miként vásárolt ő egy 15 banis okmánybélyeget 1 lejért egy jogásztól. Hogy a dolognak az ég adta világon semmi köze nincs a bíróságok megszüntetéséhez? Sebaj. De érdekes, nem? Meg aztán már délután 5 óra volt..., ideje továbbállni.
Ezután már senki nem szólt hozzá. Minek. Ki a jófenét érdekli a vidéki bíróságok ügye?! Így aztán az ülésvezető megszavaztatta a nyolc bíróság megszüntetéséről szóló törvénytervezetet. És szavaztak a honnak lelkes és mentelmi jogot igencsak kedvelő atyái. Így: 106 igen szavazat, nem egyetlenegy sem, 4 tartózkodás. Na, hát így nem lett Erdőszentgyörgynek bírósága.
És most számoljunk: van hét magyar szenátor a román felsőházban. Legalább egy „nem” szavazatra nem tellett tőlük?
Kozán István
Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.
Szüszer Róbert
Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
szóljon hozzá!