Küküllőkeményfalva: a jövő elkezdődött

Egy több évtizedes álomnak a megvalósulása kezdődött meg Küküllőkeményfalván, ahol szerdán, április 20-án ünnepélyes keretek között helyezték el a Fenyéd községhez tartozó falu közösségi házának alapkövét.

Szász Csaba

2011. április 20., 16:532011. április 20., 16:53

2011. április 20., 18:342011. április 20., 18:34

Általában a sajtósok szoktak azon élcelődni, hogy egy ilyen jellegű esemény tulajdonképpen a kutyát sem érdekli, s hogy ez nem más, mint alkalom néhány politikus számára, hogy pózoljon és fontoskodjon. Vitathatatlanul van ebben némi igazság, mindezek mellett kellemes meglepetést jelentett, hogy a lehetetlen idő ellenére (délelőtt 11 óra) a keményfalviak igencsak szép számban tartották fontosnak, hogy jelen legyenek az eseményen. Bokor Botond polgármester nyitószavait követő, a szokásosnál keményebb taps is arra utalt, a jelenlévők nem csak udvariasságból csapkodták tenyerüket. Szinte érzékelni lehetett a falubeliek amolyan „Na végre!” stílusú felszusszanását.

Sokan ígérték

Ha „be akarsz vágódni” a küküllőkeményfalviaknál, ígérd meg, hogy építtetsz nekik egy új kultúrházat! Ha az elmúlt két évtizedben eséllyel akartál pályázni Fenyéd község valamelyik önkormányzati tisztségére ez az alapötlet nem hiányozhatott kampányprogramodból. Akadtak is bőven, akik erre alapoztak. Bokor Botond fenyédi polgármester szerint túl sokan. „Neveket nem szeretnék mondani, de tényleg túl sokan tettek erre ígéretet. Természetesen én is közöttük voltam, 2008-ban Borboly Csaba megyei tanácselnökkel közösen ígértük: valahogy felépítjük Keményfalvának ezt a kultúrházat, és lám, itt a bizonyíték: az építkezések megkezdődtek, s merjük remélni, hogy hamarosan az avatóünnepségen ünnepelhetünk” – mosolyog az elöljáró.

Most már persze könnyű, az elmúlt három évben azonban ritkán nyílt erre alkalma. „Próbálkoztunk már pályázatokkal, kormánypénzekkel is, de a tavalyi év végén úgy döntöttünk, hogy a nehezebbik utat választva nem várunk tovább senkire és semmire, nekilendülünk saját erőből” – vallja Bokor, aki egy kis település nagy pillanatának nevezte az alapkő, vagy inkább alaptégla-letételt. Nem titkolta ugyanakkor, hogy a megyei tanács támogatása nélkül a „saját erő” kevés lett volna az előre lépéshez. „Reméljük a végét is látjuk ennek a beruházásnak, bár ehhez még sokat kell hozzátenni” – mondta Borboly, aki „a kultúra egyik védőbástyájának” nevezte az épülő közösségi házat.

Elismerő szavakba tömörítette mondanivalóját a falu plébánosa, Fórika János, s a széthúzásban élenjáró Udvarhely szomszédságában jól esett hallani az általa életre keltett Szabó Dezső-idézetet: „Egy sors árvái vagyunk. Ha mi nem szeretjük egymást, akkor kitől várjuk, hogy szeressenek bennünket?”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 07., szerda

Országos döntőhöz érkezett a Kányádi Sándor-versmondóverseny

A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.

Országos döntőhöz érkezett a Kányádi Sándor-versmondóverseny
2025. május 06., kedd

Lacikonyhás mulatsággal nyitják az idényt a Dungó-fürdőnél

Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.

Lacikonyhás mulatsággal nyitják az idényt a Dungó-fürdőnél
2025. május 06., kedd

Újból elöntötte a víz a parajdi sóbányát

Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.

Újból elöntötte a víz a parajdi sóbányát
2025. május 06., kedd

Több háztartásban nem lesz áram szerdán Székelyudvarhelyen

Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.

Több háztartásban nem lesz áram szerdán Székelyudvarhelyen
2025. május 05., hétfő

Áramszünet lesz a Székelykeresztúrhoz tartozó Betfalván

Javítási munkálatok miatt fog szünetelni az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután öt óra között több Betfalván lévő háztartásnál – közli a székelykeresztúri polgármesteri hivatal.

Áramszünet lesz a Székelykeresztúrhoz tartozó Betfalván
2025. május 05., hétfő

Mesébe illő hét vár a fiatalokra – rajtol 31. Székelyudvarhelyi Diáknapok

Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.

Mesébe illő hét vár a fiatalokra – rajtol 31. Székelyudvarhelyi Diáknapok
2025. május 05., hétfő

Black Comedy: áramszünet totálfényben

A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.

Black Comedy: áramszünet totálfényben
Black Comedy: áramszünet totálfényben
2025. május 05., hétfő

Black Comedy: áramszünet totálfényben

2025. május 04., vasárnap

Nincs tömeg, de folyamatos a részvétel Székelyudvarhelyen a szavazáson

Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.

Nincs tömeg, de folyamatos a részvétel Székelyudvarhelyen a szavazáson
2025. május 03., szombat

A város elfeledett arca: emlékezés Székelyudvarhely zsidó közösségére Fecső Zoltán sétáján

A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.

A város elfeledett arca: emlékezés Székelyudvarhely zsidó közösségére Fecső Zoltán sétáján
2025. május 03., szombat

Megújul a Tó utca Székelyudvarhelyen – új lehetőségek a vár tövében

Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.

Megújul a Tó utca Székelyudvarhelyen – új lehetőségek a vár tövében