24 órán belül kétszer, kétszeresen is büntethet a rendőr, ha nem szűnik meg a zaj
Fotó: Beliczay László
Majdnem kétszeresére nő január végétől a csendháborításért kiszabható pénzbírság értéke, sőt, az e hónap 26-án hatályba lépő törvény arról is rendelkezik, hogy a notórius elkövetőket ismételten, akár 3000-6000 lejre is megbüntethetik a hatóságok. Ám, mint sok esetben, itt is van kiskapu.
2020. január 07., 22:052020. január 07., 22:05
A törvénymódosítás szükségességét indokolta, hogy az 1991/61-es törvényben megszabott bírságok túl enyhének bizonyultak: ennek értelmében a csendórákban történő csendháborítás, illetve a lakónegyedekben üzemelő lokálok, rendezvénysátrak esetében történő zajszennyezést 500-tól 1500 lejig terjedő bírsággal büntették. Amint az a módosítás indoklásában áll, sok esetben – főként a szórakozóhelyeknél – inkább kifizették a büntetést, minthogy elköltöztessék, lefújják a betervezett eseményeket.
A bírság egyébként 100-150 óra közösségi munkára váltható ki.
De ugyanígy szigorodik a csendórák be nem tartása a lakónegyedekben: január végétől
A törvény itt is megengedi a bírság ledolgozását.
A szigorítás indokolt – mondta el lapunknak László Szabolcs. A Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vezetője is megerősítette: azt tapasztalták korábban, zömmel a szórakozóhelyek esetében, hogy a tulajdonosok, szervezők nem hagytak fel a tevékenységgel, inkább kifizették a büntetést.
Lakónegyedekben egyébként feljelentés alapján szállnak ki a hatóságiak: ilyenkor,
A kisvárosban azonban a legtöbb panasz a városközpontban működő szórakozóhelyekre érkezik: itt egyelőre a felszólítások nem voltak hatékonyak, tudtuk meg. „A szigorítás célravezető lenne, ha nem került volna mellé kiskapu is” – jegyezte meg László Szabolcs, arra utalva, hogy a bírságok mértékének megemelésével egyetemben az új rendelkezés engedményt is ad a szabálytalankodóknak:
„Sajnos így már kevésbé elrettentő a három- vagy hatezer lejes büntetés is” – summázott a helyi rendőrség vezetője.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!