Csapra akasztott tusolórózsa. Csak bizonyos időintervallumokban érdemes kézbe venni
Fotó: Erdély Bálint Előd
A háromszéki nagyközségben évek óta nem zökkenőmentes a vízszolgáltatás, ezért – amint már megírtuk – nemrég szerződést bontottak az eddigi szolgáltatóval. Nem látván más megoldást a gondok megszüntetésére, a zágoni önkormányzat kénytelen új kutakat fúratni.
2023. augusztus 14., 20:092023. augusztus 14., 20:09
Az eddigi szolgáltatóval, amellyel 2013-ban szerződött az önkormányzat, júliusban szerződést bontott a polgármesteri hivatal, mivel a problémák csak halmozódtak az évek során.
A háromszéki Zágon Polgármesteri Hivatala arra kényszerült, hogy elköszönjön a korábbi vízszolgáltatótól, amely álláspontjuk szerint megszegte a szerződést, amivel nagy gondokat okozott a község lakosságának.
A múlt hónap elején a község az önkormányzat közösségi oldalán közölte: „sok a gond. A nem megfelelő karbantartás miatt a kutak hozama csökkent, majdnem teljesen kiapadtak. Sepsiszentgyörgyi szakemberekhez fordultunk, ők kitakarították a lerakódást a kutakból, de a vízhozamot már nem tudták növelni”.
A magáncéget a környezetőrség is több ízben megbírságolta, legutóbb éppen mert a szennyvizet tisztítatlanul engedték a patakba. Ennek az volt az oka, hogy a cég nem fizette ki a villanyszámlákat, így áram nélkül maradt. A szóban forgó vállalkozás jelenleg törvényszéken keresi az igazát.
Környezetvédelmi szabályszegések tekintetében Kovászna megye egyik legproblematikusabb része Előpatak, a tavalyi rekordbüntetést mégsem ott, hanem Zágonban rótták ki egy szennyvíztelepet működtető magáncégre.
Mivel a község vízvezetékrendszerét közel húsz éve csak utcai vízellátásra, közkutakra tervezték, és nem a háztartások ellátására, a jelenlegi hálózat semmiképpen sem elégítheti ki annak a mintegy 800 családnak az igényeit, amely rá van csatlakoztatva a rendszerre. Ezért, és mert a régi kutakat jórészt használhatatlanná tette a lekövesedett lerakódás,
Jelenleg egy 50 méteres kút fúrása van folyamatban és bár ez nem tart sokat, annál több időbe kerül megszerezni a szükséges engedélyeket. Igy Kiss Augustin polgármester szerint nem tudni, hogy meddig fog fennállni a községben a jelenlegi áldatlan állapot, Zágonban ugyanis
reggel 7 és 10 óra, illetve este 19 és 22 óra között, ennyire elég az egyetlen még működő régi kút hozama.
És bár a jövőre nézve azt is tervezi a községvezetés, hogy befogja egy bővizű erdei forrás vizét, ehhez szintén rengeteg bürokratikus lépést kell még megtenni. Szó van arról is, hogy az Aquacov Közösségi Társulás, amelynek tagja Zágon is, átveszi az önkormányzattól a szolgáltatói feladatkört, de ehhez először egy működő rendszert kell kiépíteni, taglalta a polgármester.
A homoródfürdői ásványvizek hidrogeológiai és geofizikai kutatásáról, illetve a borvizek védelméről tartanak előadást csütörtökön Szentegyházán. Kérdéseiket is feltehetik a jelenlévők.
Személyautó ütközött össze egy haszongépjárművel hétfőn késődélután az E578 jelzésű úton, Maroshévízen. A balesetben pedig két kisgyerek is megsérült – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Haszongépjármű és egy személyautó ütközött össze hétfőn koraeste a 12-es jelzésű országúton, Sepsibodok közelében – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. Sérültek is vannak, jelenleg áll a forgalom.
Új mandátumának első hónapjait a tűzoltás időszakának nevezi Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere. Sajtótájékoztatóján elmondta: annyi pénz kell ahhoz, hogy az elkezdett beruházásokat be lehessen fejezni, mint amennyi a város négyéves bevétele.
Miután a kormány elfogadta az elnökválasztás dátumát rögzítő határozatot, a jelöltek elkezdhetik a támogató aláírások gyűjtését – közölte hétfőn az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Tavaly mintegy 6500 bevetésük volt a Salvamont hegyimentő szolgálat munkatársainak és több mint 7500 embert mentettek meg.
Számos vonatjáratot szüntet meg a Román Vasúttársaság (CFR) január közepétől, a járattörlések több székelyföldi város lakosságát is érintik.
Gyengült a lej az euróhoz képest, amelynek hivatalos árfolyama hétfőn a Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint 4,9765 lej, 0,06 banival (0,01 százalékkal) nagyobb, mint pénteken (4,9759 lej).
Tavaly több mint 9,7 millió hívás érkezett az 112-es egységes segélyhívó számra, egymillióval kevesebb, mint az előző években – tájékoztatott hétfőn a Különleges Távközlési Szolgálat (STS).
Hétfőtől regisztrálhatnak azok a külföldön élő román állampolgárok, akik levélben vagy valamelyik külhoni szavazókörzetnél voksolnának a májusi államfőválasztáson – közölte hétfőn az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!