Restaurálják az egykoron színekben gazdag oltárt
Fotó: Mihály Ferenc restaurátor
Eredeti állapotába állítják vissza a csíkszeredai Szent Kereszt-templom főoltárát, amelyet Mihály Ferenc szovátai restaurátor műhelyében újítanak fel. A fából készült, korábban többször átfestett építmény visszakapja eredeti színes, ünnepélyes megjelenését.
2019. november 20., 15:502019. november 20., 15:50
2019. november 20., 15:562019. november 20., 15:56
Darvas Kozma József, a csíkszeredai Szent-Kereszt plébániatemplom címzetes esperese a Székelyhonnak elmondta, szükségessé vált a főoltár felújítása, ugyanis megtámadta a szú a szerkezetét, amit megpróbálták kezelni, de nem bizonyult elég hatékonynak. Így végül úgy döntöttek, hogy elemeire bontatják, hogy tudjanak megszabadulni a kártevőktől. Ugyanakkor ezzel párhuzamosan restauráltatják és visszaállíttatják eredeti állapotába.
Mint mesélte, az oltárt nagy valószínűséggel egy híres kolozsvári oltárépítő műhelyben készíthették el az 1700-as években, hasonló domborításos keresztoltár a Szászrégen közeli Abafája település templomában van. Az oltárt az 1800-as évektől kezdődően több alkalommal is átfestették, többek között az 1916-os pusztítást követően is fehér olajfestékkel kenték le.
– magyarázta a plébános. Hozzátette, másfél éve fogtak hozzá az oltár felújításához, és arra számítanak, hogy még ugyanennyi időbe kerül, amíg befejezik a munkát. „Kevés a restaurátor szakember, ezért túlvállalják magukat, így csúszhatnak a munkák befejezésével. Úgy vélem, több szakemberre volna szükség, hiszen számos oltár és kép van Erdély-szerte, amelyeket restaurálni kellene” – vélte.
Egyelőre egy kereszt áll a főoltár helyén a Szent Kereszt-templomban
Fotó: Gábos Albin
„A központi fülképen a keresztre feszített Krisztust láthatjuk, kétoldalt Máriát és János apostolt, míg az oromzaton az Utolsó vacsora festett képét, angyalokkal övezve” – ismertette érdeklődésünkre a Szent Kereszt tiszteletére emelt, 18. századi főoltárt Mihály Ferenc szovátai fa- és bútorrestaurátor művész. Hozzátette, a fenyőfa alapszerkezetű építményre hársfából készültek a szobrok, faragványok és profillécek, amelyeket a kor szokása szerint márványt imitáló enyves temperafestéssel díszítettek. Az élénk, vöröses és kékes márványozott felületekhez arany- és ezüstlappal borított részletek társulnak, esetenként az ezüst felületre színes lazúrrétegeket festettek.
– részletezte a szakember. A restaurálási munka első lépéseként a szükséges vizsgálatok és az engedélyeztetési terv készült el. „Ezt követően az oltár lebontásával elkezdődött az átfestési rétegek eltávolítása, melynek során napvilágot lát az eredeti, gazdag, festett, aranyozott színvilág, amely megvédésre, konzerválásra kerül. A restaurált oltár várható összképét a nagy felületen, szerencsésen fönnmaradt eredeti barokk színvilág határozza meg, és ehhez csak kevés kiegészítés társul” – osztotta meg a tennivalókat a restaurátor.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!