
Restaurálják az egykoron színekben gazdag oltárt
Fotó: Mihály Ferenc restaurátor
Eredeti állapotába állítják vissza a csíkszeredai Szent Kereszt-templom főoltárát, amelyet Mihály Ferenc szovátai restaurátor műhelyében újítanak fel. A fából készült, korábban többször átfestett építmény visszakapja eredeti színes, ünnepélyes megjelenését.
2019. november 20., 15:502019. november 20., 15:50
2019. november 20., 15:562019. november 20., 15:56
Darvas Kozma József, a csíkszeredai Szent-Kereszt plébániatemplom címzetes esperese a Székelyhonnak elmondta, szükségessé vált a főoltár felújítása, ugyanis megtámadta a szú a szerkezetét, amit megpróbálták kezelni, de nem bizonyult elég hatékonynak. Így végül úgy döntöttek, hogy elemeire bontatják, hogy tudjanak megszabadulni a kártevőktől. Ugyanakkor ezzel párhuzamosan restauráltatják és visszaállíttatják eredeti állapotába.
Mint mesélte, az oltárt nagy valószínűséggel egy híres kolozsvári oltárépítő műhelyben készíthették el az 1700-as években, hasonló domborításos keresztoltár a Szászrégen közeli Abafája település templomában van. Az oltárt az 1800-as évektől kezdődően több alkalommal is átfestették, többek között az 1916-os pusztítást követően is fehér olajfestékkel kenték le.
– magyarázta a plébános. Hozzátette, másfél éve fogtak hozzá az oltár felújításához, és arra számítanak, hogy még ugyanennyi időbe kerül, amíg befejezik a munkát. „Kevés a restaurátor szakember, ezért túlvállalják magukat, így csúszhatnak a munkák befejezésével. Úgy vélem, több szakemberre volna szükség, hiszen számos oltár és kép van Erdély-szerte, amelyeket restaurálni kellene” – vélte.
Egyelőre egy kereszt áll a főoltár helyén a Szent Kereszt-templomban
Fotó: Gábos Albin
„A központi fülképen a keresztre feszített Krisztust láthatjuk, kétoldalt Máriát és János apostolt, míg az oromzaton az Utolsó vacsora festett képét, angyalokkal övezve” – ismertette érdeklődésünkre a Szent Kereszt tiszteletére emelt, 18. századi főoltárt Mihály Ferenc szovátai fa- és bútorrestaurátor művész. Hozzátette, a fenyőfa alapszerkezetű építményre hársfából készültek a szobrok, faragványok és profillécek, amelyeket a kor szokása szerint márványt imitáló enyves temperafestéssel díszítettek. Az élénk, vöröses és kékes márványozott felületekhez arany- és ezüstlappal borított részletek társulnak, esetenként az ezüst felületre színes lazúrrétegeket festettek.
– részletezte a szakember. A restaurálási munka első lépéseként a szükséges vizsgálatok és az engedélyeztetési terv készült el. „Ezt követően az oltár lebontásával elkezdődött az átfestési rétegek eltávolítása, melynek során napvilágot lát az eredeti, gazdag, festett, aranyozott színvilág, amely megvédésre, konzerválásra kerül. A restaurált oltár várható összképét a nagy felületen, szerencsésen fönnmaradt eredeti barokk színvilág határozza meg, és ehhez csak kevés kiegészítés társul” – osztotta meg a tennivalókat a restaurátor.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!