Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/Román Határrendőrség
Gyakran előfordul, hogy gyermekekkel külföldre utazók kénytelenek visszafordulni a határtól a kiskorúak határátlépéséhez szükséges dokumentumok hiánya miatt. Annak jártunk utána, milyen iratokat szükséges felmutatni a határnál olyan esetekben, amikor csak az egyik szülővel vagy szülők nélkül utaznának külföldre kiskorúak.
2019. március 16., 15:112019. március 16., 15:11
A román határrendészet honlapján részletesen tájékoztatnak arról, hogy milyen iratok szükségesek a kiskorúak határátlépéséhez. A korábbi években ugyanis több ezer esetben kellett visszafordítaniuk a hiányzó dokumentumok miatt a gyermekekkel külföldre utazni szándékozókat. Tavaly a vonatkozó jogszabályt, a 2005-ből származó 248-as törvényt a 133-as számú törvénnyel módosították.
Amennyiben csak az egyik szülővel utazna a gyermek külföldre, ehhez szükséges a másik szülő közjegyző által hitelesített beleegyező nyilatkozata, vagy ha a másik szülő már nem él, akkor a halotti bizonyítványát kell felmutatni. Az elvált szülők esetében szükséges a végleges bírósági végzés vagy a közjegyzői válási bizonylat a megegyezési okirattal együtt. Ritkábban fordul elő, de nem kell beleegyező nyilatkozatot adnia annak a szülőnek, aki bírósági végzés szerint nem gyakorolhatja szülői jogát.
Az elvált vagy elhunyt szülők esetében a fentebb leírtak ebben a helyzetben is érvényesek. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a felnőtt kísérőnek rendelkeznie kell érvényes erkölcsi bizonylattal (románul cazier judiciar).
Lőrinczi-Mátéfi Tünde közjegyző megkeresésünkre elmagyarázta, hogy a szülők beleegyezési nyilatkozatában fel kell tüntetni a pontos címet, ahol a kiskorú külföldön tartózkodni fog. Ugyanakkor ha más személlyel fog visszatérni, mint akivel elhagyta az országot, annak adatait is be kell írni a nyilatkozatba.
– sorolta a közjegyző.
A szülők beleegyezési nyilatkozatához szükséges felmutatni a közjegyzőnél a kiskorú születési bizonyítványát, útlevelét és/vagy személyazonossági igazolványát, továbbá kell a szülők házassági bizonyítványa, személyazonossági igazolványuk eredetiben, ugyanakkor szükségesek még a kísérők adatai és a pontos cím, ahova utazni fognak, illetve az erkölcsi bizonyítványuk. Azt is megtudtuk, hogy ha az egy szülővel vagy felnőtt kísérővel utazó kiskorú kettős állampolgár, például román és magyar állampolgár, akkor a szigorúbb törvényt kell alkalmazni, jelen esetben a román jogszabályt, amely előírja a szülői beleegyező nyilatkozat felmutatását a határnál. Ez pedig érvényes és kötelező, ezért
„Mindenképpen fontos a beleegyező nyilatkozat elkészíttetése, hogy ne érje kényelmetlen meglepetés a kiskorúval utazókat a határon” – nyomatékosította a közjegyző.
A beleegyező nyilatkozat típusnyomtatványát egyébként a határrendészet weboldaláról is le lehet tölteni, majd ezt közjegyzőnek kell hitelesítenie. A jogszabály-módosítással tavaly könnyítették a gyermekek külföldre való utaztatását azáltal, hogy meghosszabbították legtöbb 3 évre a kiskorúak határátlépésére feljogosító beleegyezési nyilatkozatok érvényességét, így egy nyilatkozattal több alkalommal is külföldre utazhat a gyerek. Korábban ugyanis minden külföldi út előtt közjegyzőhöz kellett fordulni a beleegyező nyilatkozat hitelesítéséért. Inkább a szülők esetében javasolt a három évre kiállított nyilatkozat, mert ha a kísérő nem a szülő, nem valószínű, hogy 3 évre tudják előre, hova fog utazni a kiskorú.
Mivel e nyilatkozatok iktatására és visszavonására még nincs egy országos nyilvántartás, inkább azt javasolják, hogy ahol problémák vannak a szülők között, ne készíttessék hosszú időtartamra a beleegyező nyilatkozatot. Szintén a témához tartozik, hogy
Titkos szavazással választotta meg Csíkszereda alpolgármestereit a helyi önkormányzati képviselő-testület a mandátum első, soron kívüli ülésén, szerda reggel.
Több olyan eset is volt az elmúlt hónapokban, mikor a Nép Ügyvédje azt vizsgálta, megfelelően járt-e el az állam a Kovászna megyei lakosokkal – főleg a rászorulókkal – szemben, tudtuk meg az intézmény képviselőjétől.
Harmadik alkalommal hirdette meg a Ne éhezzen senki! kampányt a Solidaris Egyesület, amely során adományokat gyűjtenek, hogy élelmiszercsomagokkal és meleg étellel segíthessék a nélkülözőket.
Közeleg az elhunytakról való megemlékezés napja, pénteken sokan felkeresik a temetőkben a hozzátartozóik sírját. Mutatjuk a Székelyudvarhelyen november 1-jén, mindenszentek napján tartandó misék és istentiszteletek rendjét.
Összesen majdnem 80 idős ember él abban a két Hargita megyei öregotthonban, amelyeket a bezárás veszélye fenyeget, mert nincs tűzvédelmi engedélyük. A hiányosságokat rövid időn belül kell rendezzék a fenntartók, különben elveszítik a működési engedélyt.
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
Minden csíkszeredai cég, intézmény, civil szervezet munkatársait várják önkéntes sofőrnek a Csíkszeredai Lábbusz programba – áll a szervezők felhívásában. A program 2022-ben indult el, tavaly óta pedig újragondolt útvonalakon mennek iskolába a diákok.
A gyermekek egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Ismét nagyon megnőtt a sofőriskolások számára a gyakorlati vizsgára való várakozási idő, ezért hosszabb kihagyás után a Kovászna megyei prefektusi hivatal újból más megyékből meghívott rendőrökkel gyorsítaná fel a vizsgáztatás folyamatát.
3 hozzászólás