Esős időben sáros, napos időben poros ez az útszakasz
Fotó: Haáz Vince
Az egyre nagyobb gépkocsiforgalom, az elkerülőutak hiánya nemcsak Marosvásárhelyt, hanem a környező települések lakóit is egyre inkább érinti, főleg amióta a megyeszékhelyen jelentős útfelújítások zajlanak. Míg a városlakók azt szeretnék, hogy a peremtelepüléseken aszfaltozzanak, hogy gördülékenyebben lehessen közlekedni a mellékutakon, addig a helyiek az autósforgalom növekedésére panaszkodnak.
2024. március 12., 20:022024. március 12., 20:02
Jelentős útfelújítás zajlik Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában kerékpárutakat alakítanak ki, a járdákat és az úttestet is korszerűsítik. A belvárosból a város Kolozsvár felőli kijáratáig tartó útszakasz modernizálása jelentős bosszúságot okoz, elsősorban a gépkocsivezetőknek, helyieknek és az ingázóknak is, ugyanis
Bár a városban kijelöltek alternatív útvonalakat, hogy az egysávosra szűkített vagy teljesen lezárt útszakaszokat lehessen kikerülni, többen a környező településeken keresztül próbálnak gyorsabban eljutni úticéljukhoz.
Itt szinte mindenhol jó aszfaltút van, kivéve Csittszentiván és a Nyárádtőhöz tartozó Malomfalva között. Ez az útszakasz az előbbi településhez és annak községközpontjához, Mezőpanithoz tartozik.
Aszfaltra várnak Csittszentiván határában
Fotó: Haáz Vince
Az átutazók örülnek az alternatív útvonalnak és azt kérik, a község és a megye vezetőitől, hogy
Ezzel ellentétben a csittszentivániak, főként az út mentén lakók arra panaszkodnak, hogy egyre több autó halad el házuk előtt. A településen átvezető útszakaszt pár éve aszfaltozták le, a jó úton az autók az átlagosnál is gyorsabban haladnak.
Bodó Előd Barna mezőpaniti polgármester a Székelyhonnak elmondta, hogy már mielőtt Csittszentivánon aszfaltoztak,
Itt ér véget, Malomfalván az aszfalt
Fotó: Haáz Vince
Most, hogy a vásárhelyiek és környékbeliek a településen áthaladó útszakaszt elkerülőútként használják nemcsak a sebesség, hanem az autók száma is jelentősen megnőtt. Ők annyit tehetnek, hogy
Ugyanakkor egyeztetések zajlanak a megyei tanáccsal, hogy vegyék át az útszakaszt, és minősítsék megyei úttá, mert lehet, hogy a megyei önkormányzatnak lesz pénze azt leaszfaltozni. Az útszakasz mentén van egy terepmotorpálya és egy húsz hektáros üres terület, amelyet a mezőpaniti fejlesztene, akár a megyei önkormányzat partnerségében. A két település közötti út leaszfaltozása ezért is fontos lenne, de a községnek erre nincs anyagi lehetősége.
Ami az áthaladó forgalmat illeti, erre csak a vásárhelyi elkerülőút jelent majd megoldást, de arra évekig kell még várni.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!