Hirdetés
Hirdetés

Vádemelés nélkül zárták le Antal Árpád ügyét

•  Fotó: Vargyasi Levente

Fotó: Vargyasi Levente

Egyetlen mondat indoklással, vádemelés nélkül zárta le az ügyészség az Antal Árpád ellen indított eljárást. Erről Sepsiszentgyörgy polgármestere, Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével közösen értesítette a nyilvánosságot Sepsiszentgyörgyön.

Bíró Blanka

2019. július 24., 14:342019. július 24., 14:34

2019. július 24., 15:432019. július 24., 15:43

Több mint három év, pontosan 1232 nap után az ügyész leírta: a bizonyítékok alátámasztják, hogy a hitelező Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) egyetértett a hitel felhasználásának módjával, tehát megalapozatlan a központi vád miszerint a pénzt nem rendeltetésszerűen használták, így július 2-án az ügyet vádemelés nélkül lezárták.

Antal Árpád szerdai sajtótájékoztatón összegezte a történteket: az ügyben több mint 11 ezer oldalnyi lehallgatási jegyzőkönyv készült, 47 személyt és a velük kapcsolatban állókat hallgatták le, 19 alkalommal kellett jelentkeznie a Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) bukaresti székhelyén, 118 alkalommal a Kovászna megyei rendőrségen, több korlátozó intézkedést léptettek életbe ellene, ezeket fokozatosan oldották fel.

Hirdetés

Idézet
Nyugodt voltam, mert tudtam az igazság kiderül. Nagy élettapasztalat volt, de megspóroltam volna ezeket a napokat

– mondta a már hivatalosan is ártatlan polgármester. Újságírói kérdésre kifejtette, végigbeszélte ügyvédjével a lehetséges ellenlépéseket, mivel vádemelés nem történt, csak azt tehetné, hogy feljelenti a vizsgálatot lefolytató ügyészt, ám ezt nem tartja méltányosnak, mert az iratcsomót nem az ügyész állította össze. Normális jogállamban az állam meg kellene térítse a költségeit, az ügyvédi díjakat, ám a romániai jogszabályok erre nem adnak lehetőséget. „Maradok az igazammal és a kárommal” – összegezte Antal Árpád.

Megfélemlítés a cél

Három évvel ezelőtt február 17-én hajnalban csendőrök ébresztették Antal Árpádot és családját az otthonukban. Akkor 13 helyszínen – Kovászna és Brassó megyében, valamint Bukarestben – tartottak házkutatást, többek között a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatalban, az alkalmazottaknál, számítógépeket, dokumentumokat gyűjtöttek be, majd lesötétített gépkocsival, rendőri felvezetéssel beszállították a polgármestert Bukarestbe, akit hét órás kihallgatás után, hajnalban engedtek haza. Korlátozó intézkedéseket léptettek életbe:

két hónapra eltiltották hivatala gyakorlásától, egy évig megtiltották, hogy elhagyja az országot, és másfél évig volt érvényben a hatósági felügyelet, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy több mint száz alkalommal kellett a rendőrségen jelentkeznie, zárolták a vagyona egy részét.

•  Fotó: Vargyasi Levente Galéria

Fotó: Vargyasi Levente

Antal Árpád rámutatott, amikor az ügy kipattant több mint ötven hír jelent meg erről a központi sajtóban, most viszont hogy lezárták, a DNA nem adott ki közleményt, a honlapján sem tájékoztatott erről.

Idézet
Világosan látszik, hogy 2016-ban az volt az érdek, hogy minél többen ráfigyeljenek az ügyre. Valakik meg akarták félemlíteni a közösséget, nem akarták, hogy ez a város fejlődjön

– állapította meg az elöljáró. Hozzátette, a lendületet részben sikerült megtörni, hiszen az ügy rengeteg időt, kreatív energiát felemésztett, a városháza alkalmazottait, a vállalkozókat is sikerült egy időre megijeszteni, például a cégek nem jelentek meg a közbeszerzéseken, attól tartva, hogy meghurcolják őket, ha kapcsolatban állnak a polgármesteri hivatallal. Antal Árpád arra is kitért, hogy számításai szerint az elmúlt 15 évben

folyamatosan lehallgatják, nemcsak a telefonbeszélgetéseit, hanem az otthonában, az irodájában, a gépkocsijában, de akkor is, ha étteremben ebédel.

„A jóhiszemű polgárok azt gondolják, jó, hogy a politikusokat követik, de egy katonai struktúra lehallgatásai, félrefordított jegyzőkönyvek alapján döntenek emberek szabadságáról” – összegezte.

•  Fotó: Vargyasi Levente Galéria

Fotó: Vargyasi Levente

Elvesztegetett idő és pénz

Millió eurókba kerülhetett a román államnak ez a „játék”, ugyanakkor nincs kárpótlás a „mondvacsinált ügyben” elvesztegetett időért, szögezte le Tamás Sándor Kovászna Megye Tanácsának elnöke, aki számtalan alkalommal szerepel az ügy lehallgatási jegyzőkönyveiben. Felidézte, a vizsgálatot a helyhatósági választások előtt kezdték, így próbálták meg ellehetetleníteni, hogy Antal Árpád újabb mandátumot szerezzen. Akkor tíz nap alatt több mint tízezer aláírás gyűlt össze a polgármester indulását támogatva, Sepsiszentgyörgy lakossága egy emberként állt ki mellette.

Idézet
Közösségünk biztonságát az összefogás, a szolidaritás adja. Bebizonyosodott érdemes bátornak, céltudatosnak lenni

– mondta Tamás Sándor.

•  Fotó: Vargyasi Levente Galéria

Fotó: Vargyasi Levente

Megfigyelt magyarság

Az erdélyi magyar politikai vezetőkre, a közösségre nemzetbiztonsági kockázatként tekint a román állam, az indokoltnál sokkal intenzívebb megfigyelés alatt tartanak – fejtette ki az ügy kapcsán Sepsiszentgyörgyön Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke rámutatott, sok millió eurót költenek a megfigyelésükre, az életük egy nyitott könyv,

a szándék egyértelműen a megfélemlítés, a hasonló ügyek általában választások előtt pattannak ki, vagy olyankor, ha kihívások előtt áll a közösség.

„Plusz púp ez a hátunkon. Ezzel együtt kell éljünk. A Horváth Anna, a Ráduly Róbert, a Markó Attila elleni ügyekben bukkannak fel ugyanazok a szereplők, hiszen egymással beszélgetünk.

Idézet
Az Antal Árpád elleni eljárás a sorozat része, és a következő évadot nem ismerjük. Ez fájdalmas és felháborító

– mondta a szövetségi elnök. Rámutatott, a törvények értelmében, ha a nemzetbiztonsági lehallgatási engedély lejár, a lehallgatást befejezik, akkor erről értesíteni kell az érintettet, aki hozzáférhet a jegyzőkönyvekhez. Ilyen értesítést még nem kaptak, tehát valószínű a lehallgatás nem fejeződött be.

„Évek óta kifogásoljuk a jogállamiságot, kérjük a hatalmi ágak szétválasztását, az igazságszolgáltatás függetlenségének szavatolását” – mondta Kelemen Hunor. Szerinte biztató az igazságszolgáltatás tekintetében, hogy az ügyész vádemelés nélkül lezárta Antal Árpád ügyét, hiszen továbbküldhette volna a bíróságra, akkor ott zárják le, de tovább húzódik. „A lelkiismeretünk tiszta, ez az ügy is bizonyítja, mint ahogy Markó Attila, Ráduly Róbert, Horváth Anna sem tettek semmi törvénytelenséget” – fejtette ki az RMDSZ elnöke.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
Hirdetés
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat

Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat
2026. június 23., kedd

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd

Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd
Hirdetés