Fotó: Székelyhon
Pénzbírsággal sújtotta Csíkszenttamás polgármesterét a Bukaresti Ítélőtábla, mert a polgármesteri hivatal közösségi oldala csak magyarul közöl információkat. Az eljárás hátterében a jól ismert Dan Tanasă vezette szervezet áll.
2020. december 11., 08:552020. december 11., 08:55
Tavaly augusztusban tett panaszt a Községháza és Városháza feliratok, illetve székely és városzászlók elleni pereiről elhíresült Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál amiatt, hogy
Egy évvel ezelőtt a diszkriminációellenes tanács elutasította a panaszt, azzal az indoklással, hogy a jelzett helyzet nem esik a 2000. évi 137-es számú kormányrendelet hatálya alá, amely a hátrányos megkülönböztetést bünteti.
Az azóta már parlamenti képviselői mandátumot szerzett Tanasă vezette egyesület ezt követően a Bukaresti Ítélőtáblához nyújtott be keresetet a döntés és a csíkszenttamási polgármester ellen. Múlt heti ítélethirdetésében a bíróság elfogadta az ADEC érveit, és érvénytelenítette a diszkriminációellenes tanács határozatát, egyúttal ezer lej értékű pénzbírsággal sújtotta Kedves Róbert polgármestert. Az elsőfokú ítélet a közléstől számított tizenöt napon belül megfellebbezhető.
Kedves Róbert kérdésünkre azt mondta, az elsőfokú ítélet ellen fellebbezést nyújt be. A polgármester kifejtette, nem érzi úgy, hogy bárki is diszkriminálva lenne a községben a csak magyar nyelven közzétett információk miatt, mivel két román nemzetiségű személy lakik Csíkszenttamáson, akik viszont tudnak magyarul, és minden közérdekű információ eljut hozzájuk is.
Kétezer lejes bírságot szabott ki az Országos Diszkriminációellenes Tanács Gyergyócsomafalva önkormányzatára, mert a helyi újságot csak magyar nyelven adják ki. Az álláspont szerint ezzel diszkriminálják a magyarul nem értő romániai állampolgárokat. A csomafalviak fellebbeznek.
A Dan Tanasă vezette egyesület az utóbbi években a székelyföldi polgármesteri hivatalok által csak magyar nyelven kiadott közlönyök, önkormányzati lapok miatt is több panaszt nyújtott be a diszkriminációellenes tanácshoz, illetve pereket is indított. Legutóbb Gyergyócsomafalva polgármesterét bírságolta meg a diszkriminációellenes tanács, diszkriminatívnak minősítve a csak magyar nyelvű kiadványt. Szintén nemrég Csíkdánfalva esetében is ítéletet hozott a Bukaresti Ítélőtábla, amely arról döntött, hogy a diszkriminációellenes tanácsnak kötelessége hátrányos megkülönböztetésnek minősíteni a polgármesteri hivatal csak magyar nyelvű kiadványának megjelentetését.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
A székelyföldi politikusok közül többen már vasárnap reggel leadták szavazatukat az államfőválasztás első fordulójában. Mint fogalmaztak, a józan ész hangját választották.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
2 hozzászólás