Historizáló stílusban épült az Ugron-kastély
Fotó: Antal Erika
Marosvásárhelytől nem messze, a Mezőségen Marosludas és Nagysármás között haladva, a Mezőzáh fölötti dombon áll az Ugron-kastély, amely a jelenlegi lerobbant állapotában is őrzi egykori szépségét. A kastély jelenlegi tulajdonosa a Maros megyei önkormányzat. Az államosításkor Ugron István volt a tulajdonosa. Az épület már évek óta nincs használatban.
2017. július 29., 09:502017. július 29., 09:50
A kastély a romániai műemlékek jegyzékében A kategóriás műemlékként szerepel, ami azt jelenti, hogy felújítása vagy bármilyen jellegű beavatkozás esetén szigorú előírásokat kell követni.
A székely nemesi Ugron család mezőzáhi ágát Ugron István és neje, báró Bánffy Anna alapított a 18. század második felében, a feleség hozományát képező mezőzáhi birtokrészre telepedve – olvasható a Romániai Magyar Lexikon műemlék adatbankjában Bordás Beáta leírása. A birtok apáról fiúra szállt, az 1860-as években Ugron Sándor (1826–1901) és felesége, malomvízi Kendeffy Rozália (1836–1898) lettek annak urai, majd gyermekeik közül eredetileg Ugron Miklós (1858–1899) örökölte volna, de korai halála után testvérére, Istvánra szállt az örökség, aki diplomata teendőit éppen Tbilisziben végezte. Akkoriban egy kőből épült udvarház, kő vendégház, díszkert, családi kripta és gazdasági épületek álltak az udvaron.
Ugron István (1862–1948) 32 évig tartó diplomata pályafutása alatt többek között Alexandriában, New Yorkban, Oroszországban volt az Osztrák Magyar Monarchia konzulja, 1903 és 1909 között Varsóban, 1909 és 1910 között Bukarestben, majd 1911–1914-ben Belgrádban teljesített szolgálatot. Az első világháború után visszavonult és hazatelepedett Erdélybe, ahol fontos közéleti és politikai funkciókat töltött be. Családot nem alapított, és feltehetően azért kezdett 1908-ban, 46 évesen építkezni, hogy az új kastély, a lakhelye kielégítse korszerű lakó- és reprezentációs igényeit.
Egy korabeli újság az Ugron-kastélyban tapasztalható „új életről” számol be, amely az államosítást követte. A cikk szerint az utolsó tulajdonos „csak evett, ivott és kártyázott, valóságos éjjeli mulatóhely volt a kastély”, amely „most az állam tulajdona”, és amelyet gazdasági iskolává alakított át a román állam a helybeli Román Munkás Párt kezdeményezésére. A nyári szünidőben felnőtt férfiakat képeztek erdőgazdálkodásra,
– írja az újság, amelyből az is megtudható, hogy „az erdőben a falusi nagygazdák tették mindig a legnagyobb károkat és most a szegényparasztokból kikerülő erdőpásztorok lesznek hivatva az erdőket a kulákok túlkapásaitól megvédeni és a szegényparasztok érdekeit védeni” – írja a cikkben.
A kastély bútorzatát, berendezését, értékes gyűjteményét széthordták, mára abból már semmi nincs meg. Az épület belsejében kisebb-nagyobb változásokat eszközöltek, ami most, a kiürítését követően is arról árulkodik, hogy ott állami intézmény, iskola, illetve árvaház működött. Ottjártunkkor például kék olajfestékkel lefestett folyosót, emeletes vaságyat, falakra festett ábrákat láttunk, illetve omladozó, beázott mennyezetet, hulló vakolatot, romosodó homlokzatot.
– tudta meg a Vásárhelyi Hírlap. De fontosnak tartja megmenteni, hiszen komoly turisztikai potenciált lát benne: a kastély és a mezőzáhi bazsarózsa rezervátum a térség fő turisztikai vonzerejét jelenti. A helyreállítási munkálatokhoz szükséges finanszírozás előteremtése mellett azonban meg kell találni az épület pontos rendeltetését, hogy a későbbiekben is fenntartható legyen a felújított kastély.
Omladozó vakolat. Felújításra szorul a mezőzáhi kastély
Fotó: Antal Erika
A Maros megyei önkormányzat az ősz folyamán létrehoz egy megyei turisztikai egyesületet, és év végéig szeretne egy turisztikai stratégiát is készíteni. Erre alapozva lehet majd dönteni arról, hogy milyen beruházásokat kellene végrehajtani a megye turisztikai kínálatának fejlesztése érdekében – tájékoztatott a megyei tanács sajtóosztálya.
aki érdeklődésünkre elmondta, a kastélyhoz tartozó földterületből a kastélyparkot lehetett visszaigényelni. A visszaszolgáltatásáról döntött is a bíróság, ám mivel annak egy részét már más birtokolta, a megmaradt kastélyparkot és kárpótlásul egy 10 hektárnyi erdőt kapott vissza. A kastélyparkban kialakított tisztást kérte a község önkormányzata, hogy különböző közösségi rendezvényekre továbbra is használhassák, amibe az örökösök szívesen beleegyeztek, azzal a kikötéssel, hogy viseljék gondját a területnek, tartsák tisztán azt.
– tette hozzá az örökös.
Csakhogy a Maros megyei prefektúra a park meglévő részére és az erdőre vonatkozó visszaszolgáltatási döntést megfellebbezte. A parknak és az erdőrésznek a tulajdonosi jogosságát felfüggesztették, holott az állami erdészeti hivatallal is kapcsolatot tartott az Ugron-család, őriztette azt, de mindez nem számított. Ezt követően újabb tárgyalásra kerül sor a visszaszolgáltatás érdekében, egy marosvásárhelyi ügyvéd vállalta az igazságszolgáltatás előtt a képviseletet. Ami a kastélyépületnek a visszaigénylését illeti, Ugron Béla elmondta, azt még el sem indíthatták, hiszen
Egyelőre megvárják a park és erdő érdekében folytatott per eredményét és azt követően lépnek – tette hozzá.
„A jogos tulajdonos, aki visszakérhette volna, az az édesanyám volt, mint hozzátartozó, akinek a nagyanyja az Ugron István testvére volt” – magyarázta az örökös, akinek az édesanyja nem akart a visszaigényléssel foglalkozni, illetve nem is nagyon értette, mit lehet kezdeni, hogyan lehet azt kezdeményezni.
– mondta Ugron Béla, aki a törvény módosítása után, amely újbóli lehetőséget teremtett a visszaszerzésre, hozzálátott a visszaigényléshez. „A kastélyt, mint örökséget kérnénk vissza, és ha visszakapnánk, tudnánk, hogy mit kezdjünk vele. Nagyon sajnáljuk, mert édesanyám kislánykorában ott élt, és az ő édesanyja 1928-ban ott hunyt el egy járványos betegségben” – osztotta meg a Vásárhelyi Hírlappal a családi emlékeit Ugron Béla.
Napelemekre és energiatároló rendszerekre lehet pályázni Székelyudvarhelyen még néhány napig – olvasható a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal honlapján.
Egy 64 éves utas kórházba került, miután a személyautó, amiben utazott, egy tehergépkocsinak ütközött csütörtökön Lövétén.
Az év első napjaiban Nyárádszeredában kipróbálták annak a létrás tűzoltókocsinak a működését, amelyet tavaly Magyarországról vásároltak az önkéntes tűzoltók.
Romániában 2023-ban volt az eddigi legmelegebb évkezdet a rendszeres meteorológiai mérések óta, noha a 2024-es adatokat még nem közölték. Már ez sem hangzik jól, de az igazán ijesztő az a felismerés, hogy évek óta nem volt hosszú, havas tél.
Wass Albert életművét 1990-ig szigorúan elzárták a nyilvánosság elől, majd azóta napjainkig rágalmakkal illetik, tehetségét becsmérlik – mondta az Országgyűlés elnöke Wass Albert születésének 117. évfordulója alkalmából.
Vasárnap, január 12-én földközelbe, négy nap múlva, január 16-án pedig a Nappal való oppozícióba, vagyis szembenállásba érkezik a Mars – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló szerdán az MTI-vel.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint elképzelhető, hogy április 1-je után néhány hónapig még érvényben marad a jelenlegi energiaár-támogatási rendszer.
A fejlesztési minisztérium a rendelkezésére álló eszközökkel hozzá kíván járulni a népességfogyás megállításához és a családok támogatásához.
Heti két járatot indít a Wizz Air áprilistól Kolozsvár és a spanyolországi Castellón de la Plana között.
Alig telt el egy hét az évből, és máris szász sürgősségi helyzetet kezeltek a háromszéki katonai tűzoltók, akiket idén eddig 13 tűzesethez riasztottak, olyanokhoz is, amelyek emberéletet is követeltek.
szóljon hozzá!