Petíciót írtak alá a kilövési kvóták ügyében

•  Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata

Fotó: Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálata

Önkormányzati vezetők, területtulajdonosok, állattenyésztők, közbirtokosságok, vadásztársaságok képviselői írták alá október 14-én azt a környezetvédelmi minisztériumnak szóló petíciót, amelyet a Hargita Megye Tanácsa által szervezett megbeszélésen fogadtak el – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtószolgálata.

Hírösszefoglaló

2016. október 15., 16:012016. október 15., 16:01

A Benke József, a Zetelaka és Társai Vadász és Halász Egyesület igazgatója által megszövegezett dokumentum a kilövési kvótákról szóló miniszteri rendelet kapcsán született, és a megyei tanácsok küldik a minisztériumnak. Eddig elfogadta Kovászna, Vráncsa és Hargita megye, következik Maros – hangzott el.

A tanácskozást Borboly Csaba nyitotta meg elmondva, hogy Hargita Megye Tanácsa 2008 óta foglalkozik a medveproblémával, több javaslatuk, felhívásuk volt, rengeteg konzultációt szerveztek. „Ha valaki úgy gondolja, hogy az emberi élet nincs annyira fontos, mint az állatok élőhelye, jöjjön és mondja el” – jelentette ki.

„Brüsszelt senki nem tájékoztatta az itteni helyzetről. A károk és a populáció negyede itt van, az országszerte kibocsátott kilövési engedélyeknek viszont csak tíz százaléka szól erre a vidékre. Többször egyeztettünk arról, hogyan lehet a vadászok és az állattartók között megtalálni az egyensúlyt, de még nincs megoldás. A jelenlegi szabályozást módosítani kell, mert a 407-es vadászati törvény nem tér ki az emberi életre, és meg kell győzni a minisztert a decentralizáció szükségességéről, hogy helyben találjunk megoldást” – ecsetelte Borboly Csaba, aki ugyanakkor nem ajánlja az önbíráskodást senkinek.

Az önbíráskodás azért került szóba, mert a petícióban annak a veszélyére is figyelmeztetnek, hogy a gazdák közül többen az állatok megmérgezésével fogják megvédeni terményüket, portájukat, ha a vadkárokat nem téríti meg az állam.

A petíciót aláírta Borboly Csaba, György Sándor kányádi, Jakab Attila homoródszentmártoni és Nagy Attila zetelaki polgármester, Biró Vencel a tusnádi és Bakos József a gyergyóremetei tanács részéről, az állattartó gazdák egyesületei nevében Siklódi Albert Álmos Kobátfalváról, Tankó Péter Gyimesközéplokról, Szőcs Béla Csekefalváról, a vadászegyesületek nevében Benke József Zetelakáról, Takács Károly Maroshévízről, Hadnagy Lehel Csíkszeredából, Kornis Loránd Székelykeresztúrról, továbbá a gyergyószentmiklósi Loduj, a tusnádi Szent Anna, a székelyudvarhelyi Nagy-Küküllő, a csíkdánfalvi Nimród, valamint a Hargita megyei, csíkszeredai és gyergyószentmiklósi vadászegyesület, illetve a zetalaki közbirtokosság. Ezenkívül magánszemélyek is ellátták kézjegyükkel a dokumentumot.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 28., szombat

Lassított tempóban folytathatják a szépvízi sportközpont építését

Féléves kényszerszünet után újra zöld utat kapott a szépvízi sportközpont építése, idén azonban csak a beruházás 50 százalékának elvégzésére adott engedélyt az Országos Befektetési Társaság. A munkálatot a kiszolgáló épületek megépítésével folytatják.

Lassított tempóban folytathatják a szépvízi sportközpont építését
Hirdetés
2026. február 27., péntek

Leépítésbe torkollhat az átszervezés a csíkszeredai városházán

A csíkszeredai városházán 57 állást kell megszüntetni júliusig, ami a gyakorlatban 24 alkalmazott elbocsátását jelentheti, a kormány közigazgatási reformcsomagjának eredményeként. Mindez magával hozza a teljes hivatali apparátus átszervezését is.

Leépítésbe torkollhat az átszervezés a csíkszeredai városházán
2026. február 27., péntek

Jogosítvány nélküli sofőr okozott balesetet Csíkszeredában

Nem volt jogosítványa és alkoholos befolyásoltság alatt vezetett az a fiatalember, aki balesetet okozott Csíkszeredában csütörtök este – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Jogosítvány nélküli sofőr okozott balesetet Csíkszeredában
2026. február 27., péntek

Történelmi emléktúra a Magyarós-tetőre

Jubileumi, tizedik alkalommal indul útnak a túrázás és a történelem iránt érdeklődők közössége március 8-án, vasárnap, hogy közösen hódítsák meg a Magyaros-tetőt.

Történelmi emléktúra a Magyarós-tetőre
Történelmi emléktúra a Magyarós-tetőre
2026. február 27., péntek

Történelmi emléktúra a Magyarós-tetőre

Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Hétvégétől végleges a csíkszeredai tömegközlekedés menetrendje

Február 28-tól a végleges, módosított menetrendre vált a csíkszeredai tömegközlekedés, amelyet a lakosság kérései, visszajelzései felhasználásával állítottak össze. Közben az utasszám a korábbinak csaknem a háromszorosára nőtt.

Hétvégétől végleges a csíkszeredai tömegközlekedés menetrendje
2026. február 26., csütörtök

Feszes a határidő a csíkszeredai megyeháza felújítására, ráadásul egyre drágul a beruházás

Az áfanövekedés miatt 110 millió lejre drágult a csíkszeredai megyeháza felújítása, miközben a kivitelezőnek alig néhány hónapja maradt a befejezésre. Hargita Megye Tanácsa több más projekt költségvetését is módosítani kényszerült.

Feszes a határidő a csíkszeredai megyeháza felújítására, ráadásul egyre drágul a beruházás
2026. február 26., csütörtök

Szociális kávézó és tejivó nyílt Csíkszeredában, ahol számítani kell a gyerekzsivajra is

Gyerekbarát kávézó és tejivó nyílt Csíkszeredában. A hely szociális vállalkozásként működik, hiszen hátrányos helyzetű emberek dolgoznak ott, ugyanakkor a profit kilencven százalékát szociális jellegű programokra fordítják vissza.

Szociális kávézó és tejivó nyílt Csíkszeredában, ahol számítani kell a gyerekzsivajra is
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Térfigyelő kamerák: a bürokrácia miatt veszítheti el Csíkszereda a finanszírozást

Önhibáján kívül, a bürokrácia miatt veszítheti el Csíkszereda azt a finanszírozást, amelyet 193 új térfigyelő kamera telepítésére nyert el. A közbeszerzési eljárás folyamatos kérdések, pontosítások miatt nem halad, a határidő nem tartható.

Térfigyelő kamerák: a bürokrácia miatt veszítheti el Csíkszereda a finanszírozást
2026. február 25., szerda

Már a benzin is 8 lej fölött Csíkszeredában

Úgy tűnik, nincs megállás, ami az üzemanyagárak emelkedését illeti: szerdán is drágult, így már a standard benzin litere is 8 lej fölé emelkedett egyes csíkszeredai kutaknál.

Már a benzin is 8 lej fölött Csíkszeredában
2026. február 25., szerda

Már Csíkszentsimonban is igényelhető a személyi igazolvány

Bárki igényelhet személyi igazolványt Csíkszentsimonban is, szerdán megnyitották Csíkszék első olyan személyi nyilvántartó irodáját, amely vidéken működik. A helybeliek, de a környék településein lakók számára is könnyebb lesz az ügyintézés.

Már Csíkszentsimonban is igényelhető a személyi igazolvány
Hirdetés