Régen fenyőt szállítottak a tutajon, ma inkább turisztikai haszna lenne. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Évszázadokon át a Maros-folyó jelentette Erdély egyik legfontosabb áruszállítási útvonalát. A tutajozás a gyergyói székelyek számára meghatározó jövedelemforrás volt, és ez a tevékenység fontos történelmi események alakulását is befolyásolta – derül ki Dr. Garda Dezső legújabb könyvéből.
2024. február 16., 12:092024. február 16., 12:09
2024. február 16., 12:172024. február 16., 12:17
A vasút kiépülésével a tutajozás elveszítette a jelentőségét, de több száz éven át így jutott el a gyergyói fenyő – és a tutajokon más árucikkek is – a Tiszáig. Azonban
(sőt amint a Tutajozó Gyergyó című könyvből kiolvasható, még ők részesültek ennek a kisebb jövedelméből), hanem inkább a szászrégeni szászok, és a Maros-folyó lentebbi szakaszain mások is lefölözték ennek a bevételét. A tutajozás azonban nemcsak megélhetést vagy gazdasági hasznot jelentett, hanem sok esetben komolyan befolyásolta Erdély történelmét is.
1848-ban tizennégy gyergyói tutajost úgy öltek meg, hogy földbe ásták őket, amikor Mezőgerebenesnél kikötöttek. Az Urbán alezredes által vezetett román határőrség és a székelyek közti vajdaszentiványi csata után, a bosszúvágy miatt történt Szászrégen és környékének felgyújtása. A gyergyói székelyek pedig emiatt nem vettek részt a marosvásárhelyi csatában. Ugyanis inkább hazafelé tartottak a zsákmányukkal – ismertette Garda Dezső a gyergyószentmiklósi könyvtárban sorra került könyvbemutatón.
A könyv rávilágít arra is, hogy a 19. század második felében, illetve a 20. század elején
A könyvbemutatón felmerült a kérdés, hogy miként lehetne a tutajozást feléleszteni. Ma már áruszállítás szempontjából nem lenne érdemes, viszont turisztikai kínálatként igenis megérné ezt folytatni. Európában több helyen működik ilyen – hangzott el Garda Dezső 31. könyvének bemutatóján, csütörtök este Gyergyószentmiklóson.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús gránátot szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
szóljon hozzá!