
Fotó: Borbély Fanni
A kultúra nemcsak értékőrzés, hanem nemzetstratégiai ügy: meghatározza identitásunkat, és kulcsszerepe van a jövő generációinak nevelésében – hangzott el Tusványoson.
2025. július 24., 16:002025. július 24., 16:00
A tusványosi beszélgetés résztvevői a kulturális hálózatépítés lehetőségeiről és felelősségéről osztották meg gondolataikat csütörtök délelőtt a Bornemissza Anna sátor árnyékában. Káel Csaba filmügyi kormánybiztos, a Művészetek Palotája vezérigazgatója szerint nem elég, ha jól működnek az intézmények és vannak programok, mert ezeknek végső soron azt kell szolgálniuk, hogy tovább kell adni a következő generációnak. Mint fogalmazott:
Fotó: Borbély Fanni
Szép Gyula, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója szerint „Mi vagyunk a kultúrnemzet Európa közepén.” Szerinte különösen fontos, hogy a Kárpát-medence magyarsága kulturális kapcsolatokon keresztül is tudja őrizni összetartozását. Ezek a kapcsolatok nemcsak szakmai, hanem emberi szinten is értelmezhetők – tette hozzá.
Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár visszatekintett a rendszerváltás óta eltelt időszakra, hangsúlyozva, hogy
A néptáncosok, népzenészek ismerték egymást – „a felvidékiek akár név szerint az erdélyieket, a vajdaságiakat, a muravidékieket”.
Fotó: Borbély Fanni
Szerinte ez nemcsak a civilekre volt jellemző, hanem intézményi szinten is élt a felelősségérzet: „Nem kellett ehhez kormányzati program, 2017-ig várni (…), mintha minden magyar ember és minden felelősen gondolkodó intézményvezetői szinten már jelenlevő tudta ezt.” Ugyanakkor
Ennek eszköze lett például a Csoóri Sándor Program, amely jelenleg is évente 5 milliárd, illetve 2,5 milliárd forintos keretösszeggel támogatja a népi kultúra hálózati működését.
Az államtitkár hangsúlyozta a nyelv megtartó erejét is, amely összeköti a sokszínű népi kultúrákat, és „ez a színessége adja a magyarságunkat, az identitásunkat”.
Ma már évente több ezer pályázó kap támogatást kulturális projektekre, közülük több száz az elszakított nemzetrészekből. „Ez nagyon jól mutatja azt, hogy nemcsak egy lehetőség van, hanem élnek is ezek a közösségek a lehetőségekkel.” Závogyán Magdolna szerint különösen fontos, hogy
Fotó: Borbély Fanni
Szollár Péter, a Klebelsberg Kastély ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy a nemzetben gondolkodás az intézményes működés szintjén is értelmezhető. Az
Ebben az intézményvezetők szerepe kulcsfontosságú.
Hoppál Péter, országyűlési képviselő, kormánybiztos, a beszélgetés moderátora Káel Csaba fontos mondatát emelte ki, miszerint
„A kultúra ezer oldalról támadás alatt áll, a hagyományos kultúra pozícióit védenünk kell, és Magyarország ebben kulcsszerepet játszik” – mondta Hoppál. Hozzátette,
– zárta a panelbeszélgetést.
Befejezték szerdán a közösségi faültetést Nyárádszeredában, ahol a volt téglagyár és szeméttelep helyére 15 ezer tölgyfacsemetét ültettek el. A 2,87 hektáros területen kialakított erdő az autópálya felől érkező portól, zajtól is védi majd a környéket.
Felére csökkentett költségvetéssel és időtartammal, de idén is megtartják a városünnepet Kézdivásárhelyen. A Sokadalmon egyetlen anyaországi zenekar lép fel, az is testvárosi ajándékként.
Az ország mintegy felét érintő viharos szélre adott ki szerdán elsőfokú (sárga) riasztást az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Testfelületének mintegy 80 százalékán súlyos égési sérüléseket szenvedett egy rudályi 55 éves férfi, miután feltehetően felgyújtotta magát; a SMURD helikopterével szállították Marosvásárhelyre kórházba – közölték szerdán a Szeben megyei hatóságok.
Régi lőszerelemet emeltek ki és szállítottak el Csíkszentkirályról Hargita megyei tűzoltóság kötelékében dolgozó tűzszerészek. A háborús időkből fennmaradt eszközre a vízhálózat cseréjén dolgozó munkások találtak rá.
Kigyúlt és jelentős anyagi károkkal járó tüzet okozott egy elektromos roller, amelyet éjszakára a töltőn hagytak.
Folyóba zuhant személyhez riasztották a tűzoltókat Segesváron. Az áldozatot holtan emelték ki a Nagy-Küküllőből, a mentők már nem tudtak segíteni rajta.
Halálos vasúti baleset és mozdonytűz is történt kedden este: Hunyad megyében egy nőt gázolt el a vonat, Máramaros megyében pedig több mint hatvan utast kellett biztonságba helyezni egy kigyulladt szerelvény miatt.
Elkezdődött a bölcsődei és óvodai iratkozás a 2026–2027-es tanévre, Székelyföldön csak néhány intézményben számítanak túljelentkezésre. A felvétel nem jelentkezési sorrendben dől el.
Egészséges életmóddal és a módosítható kockázati tényezőknek való kitettség csökkentésével megelőzhető a rákos megbetegedések mintegy 40 százaléka – hívták fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei.
szóljon hozzá!