A kórházak kiürítése miatt megugrott az otthon ápolt betegek száma. Döntés született a többletköltségek rendezéséről. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A szerződésekben meghatározott összeghatártól függetlenül minden, otthoni betegápolásra vonatkozó egészségügyi szolgáltatás költségét elszámolja az egészségbiztosítási pénztár az intézménnyel szerződéses viszonyban álló szolgáltatókkal. Az intézkedés, amelyről a minap hoztak döntést, áprilisra is érvényes és azért fontos, mert a kórházak kiürítésével jelentősen megnőtt az otthoni betegápolásra szorulók száma.
2020. május 19., 10:422020. május 19., 10:42
A szerződésben meghatározott keretösszegeket meghaladó költségeket is elszámolja az egészségbiztosítási pénztár az otthoni betegápolást végző egészségügyi szolgáltatók számára. Az elszámolásra vonatkozó korlátozást a napokban, határozatban oldotta fel a kormány, lehetővé téve, hogy már az áprilisi többletköltségeket is elszámolhassák az említett szolgáltatók.
„Lévén, hogy igen sok beteg kikerült a kórházakból, megnőtt az igény az otthoni betegápolásra. Az otthoni betegápolás esetében viszont nem volt meg az a lehetőségünk, hogy ne csak annyit fizessünk ki, amennyit leszerződtünk, hanem annyit, amennyit megvalósítottak. Ez most újdonságként jelent meg” – számolt be a Székelyhonnak a vonatkozó szabályozás legfontosabb újdonságáról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója, megjegyezve, hogy a módosításra vonatkozóan ők kérést is megfogalmaztak korábban.
Hangsúlyozta, hogy
A baj az – folytatta az otthoni betegápolást végző szolgáltatókkal való kapcsolattartás során szerzett tapasztaltok alapján –, hogy egyik sem mert sokkal több szolgáltatást elvégezni, mint amire a szerződés szerinti keretösszeg alapján lehetősége volt, mert attól tartottak, hogy nem fogják megkapni a többletkiadások értékét. Márpedig
csak a halaszthatatlan kezelésre beutalt, orvosi felügyeletre szoruló betegek, illetve az akut problémák miatt, sürgősségi ellátásra beutalt páciensek maradhattak a kórházakban.
Egyre több beteg van abban a helyzetben, hogy otthoni betegápolásra szorul, Csíkszeredában például a kórházi ágyaknak csak mintegy a 30 százaléka foglalt, így Duda Tihamér biztos benne, hogy májusban nőni fognak az otthoni betegápolásra elszámolt költségek. Ezt a szolgáltatást egyébként megyeszerte nagyrészt a Caritas végzi, illetve Maroshévízen van még egy hasonló egészségügyi szolgáltató.
Szintén újdonság, hogy a kormány határozatot fogadott el arra vonatkozóan, hogy év végéig kitolódjon az egészségügyi rendszer működését és a szolgáltatási palettát szabályozó éves egészségügyi keretszerződés érvényessége, illetve az országos egészségügyi programokra vonatkozó érvényben lévő szabályozás is. Duda Tihamér ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy
Érvényben van ugyanakkor az a feloldás is, amelynek értelmében egészségügyi kártya hiányában is kiállíthatók, illetve kiválthatók a gyógyszerreceptek. Noha ezáltal könnyebbé válik a szolgáltatásokhoz való hozzáférés, a gyakorlatban mégis voltak akadozások, részben azért, mert a páciensek egy része „nem hiszi el, hogy egy telefonbeszélgetés jelenthet egy konzultációt, receptfelírást, küldőpapír kiállítást, mert megszokták, hogy személyen el kell menni az orvoshoz”.
Másrészt az orvosi rendelők egy részében, gyógyszertárakban is ragaszkodtak a szükségállapot előtt megszokott gyakorlathoz a rendkívüli helyzet elején. Most viszont már – amint azt Duda Tihamértől megtudtuk – nem is nagyon vannak erre panaszok megyeszerte. „Ha más haszna nem is lesz ennek az egész helyzetnek, annyi igen, hogy most már látjuk, másként is tud működni a rendszer, és ha megteremtődik a megfelelő törvényes háttér, akkor már nem lesz szükség arra, hogy ha kell, ha nem, személyesen be kelljen menni mindenért. Másképp is meg lehet oldani. Ez természetesen nem vonatkozik egy orvosi vizsgálatra vagy receptfelírásra, mert normális esetben jó, ha az orvos találkozik a beteggel” – fogalmazott a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
szóljon hozzá!