Fotó: Bodnár Arthur
Nagyjából 10–12 ezerre becsülhető azon munkakönyvek száma, amelyeket tulajdonosaik még nem bocsátottak a Hargita megyei nyugdíjpénztár rendelkezésére a digitalizálás érdekében. A kötelezettség elmulasztása tekintélyes pénzbírsággal sújtható, hívja fel a figyelmet közleményében a nyugdíjpénztár, ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, hogy mindenki saját érdekében cselekszik, amikor bemutatja munkakönyvét, hiszen az elektronikus adatbázis révén gyorsabbá válik a nyugdíjazás folyamata.
2010. május 26., 23:492010. május 26., 23:49
Fotó: Bodnár Arthur
A Hargita Megyei Nyugdíjpénztár a 2001. április 1-je előtt megvalósított társadalombiztosítási hozzájárulási időszakokra vonatkozó adatokat dolgozza fel, és kéri a magánszemélyeket, valamint munkáltatókat, hogy sürgősen tegyenek eleget a 2005/1768-as kormányhatározat által előírt kötelezettségüknek, amennyiben ezt még nem tették meg. Fontos tudni, hogy a kötelezettség azokra a magánszemélyekre vonatkozik, akiknek jelenleg nincs munka-, illetve szolgálati viszonyuk, és munkakönyvük – amit maguknál tartanak – ez idáig nem volt beadva feldolgozásra, illetve szkennelésre. Akik bármilyen kategóriájú nyugdíjban részesülnek, azokra nem vonatkoznak a fentiek.
A 2001. április elseje előtti adatokat kell digitalizálni – magyarázza Bán Katalin, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója. Ez két részből áll, első fázisban a munkakönyvek adatait digitalizálják, ezt követi a szkennelés, melynek során a munkakönyvekről képi anyagot készítenek, majd az összesített adatcsomag bekerül az elektronikus adatbázisba. Az első része a munkának nagyjából befejeződött, most a második fázison dolgoznak, jelenlegi állás szerint van még 10 000–12 000 feldolgozásra váró munkaköny. „Ennek egy részét a munkaerő-elhelyező hivataltól kell megkapjuk, mert a munkakönyvek tulajdonosai munkanélküli segélyben részesülnek. Valószínűleg van még itt, ott, amott egy-egy lemaradt munkáltató is, aki még be kell hozza a munkakönveket... A többit viszont a magánszemélyektől kellene megkapjuk. És itt vagyunk óriási gondban, mert nem nagyon jönnek” – mondja Bán Katalin.
A külföldön dolgozók többségének – akiknek 2001 előtt is volt munkaviszonyuk – a munkakönyve valószínűleg itthon, egy fiókban hever, és ilyen esetben akár a családtagok is eljuttathatják azt a nyugdíjpéntárhoz – magyarázza az ügyvezető igazgató. A kötelezettség elmulasztása magánszemélyek esetében 300–600, míg jogi személyek esetében 1500–5000 lejes pénzbírságot vonhat maga után. Bán Katalin szerint azonban még ennél is fontosabb az, hogy mindenki saját érdekében cselekszik, amikor munkakönyvét a nyugdíjpénztár rendelkezésére bocsátja, hiszen a cél az, hogy amikor ők elérik a nyugdíjkorhatárt, nyugdíjazásuk gyorsabban és pontosabban történjen.
Az érintettek bővebb felvilágosítást a Hargita megyei nyugdíjpénztár csíkszeredai székhelyén kérhetnek, vagy a 0266–371204-es, 0266–371722-es és a 0266–311703-as telefonszámokon, Kiss Ilonánál, a 128-as belső számon.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.