Póthidak és támfalak épülnek, átereszeket helyeznek el, ugyanakkor a járművek által használt felület szélesítése is folyamatban van a 137-es megyei úton Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között. A zajló munkálatok miatt számos forgalomkorlátozás van érvényben. A 160 millió lej értékű felújítás megvalósításáért sikeresen pályázó Hargita Megye Tanácsának alelnökét, Bíró Barna Botondot kísértük el terepszemléjére.
2024. április 12., 08:032024. április 12., 08:03
Érdemes figyelmesen közlekedni a 137-es megyei úton, hiszen gőzerővel zajlik az útfelújítás
Fotó: László Ildikó
Póthidak és támfalak épülnek, átereszeket helyeznek el, ugyanakkor a járművek által használt felület szélesítése is folyamatban van a 137-es megyei úton Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között. A zajló munkálatok miatt számos forgalomkorlátozás van érvényben. A 160 millió lej értékű felújítás megvalósításáért sikeresen pályázó Hargita Megye Tanácsának alelnökét, Bíró Barna Botondot kísértük el terepszemléjére.
2024. április 12., 08:032024. április 12., 08:03
Összesen 140 millió lejért pályázott sikeresen Hargita Megye Tanácsa az Anghel Saligny-programban a Székelyudvarhelyt és Székelykeresztúrt összekötő 137-es megyei út teljes modernizálása érdekében. Az említett összeghez további 20 millió lejt kell önrészként biztosítsanak. Összességében 21,2 kilométernyi út korszerűsítéséről van szó.
A megyei besorolású út Székelyudvarhely és Felsőboldogfalva közötti szakaszánál találkoztunk Bíró Barna Botonddal, a megyei tanács alelnökével, aki terepszemlét tartott a helyszínen. Mint mondta,
Székelykeresztúr irányába haladva szinte mindenhol táblák figyelmeztettek a zajló útmodernizálásra. Számos forgalomkorlátozás volt bevezetve az átereszek cseréje, útszélesítések miatt.
Fotó: László Ildikó
Bíró rámutatott, új hidat fognak építeni Bikafalván, így ott egy ideiglenes átkelőre is szükség lesz az autós közlekedés megoldása érdekében. Bögöz határában, illetve magán a településen is hasonló elképzelések vannak, ott már épülnek is a póthidak, jól is halad a kivitelező.
Décsfalván a támfalépítés miatt érdemes figyelmesnek lenni. Nagygalambfalva után két helyszínen zajlik az átereszek cseréje, emiatt egysávos, kövezett elkerülőutat alakított ki a megbízott vállalat. Jól haladnak ugyanakkor a Betfalva és Székelykeresztúr között épülő, fémszerkezetű póthíddal is, ahol szintén új átkelő lesz a megyei úton.
Fotó: László Ildikó
Több helyszínen tapasztaltuk, hogy útépítő munkások irányítják a forgalmat a balesetek és a dugók elkerülése érdekében. A megyei tanács alelnöke a lakosság türelmét kérte a két évre leszerződött korszerűsítés befejezéséig. Mindemellett óvatosságra intette az autósokat, hiszen
A terepszemle során Bíró Barna Botondtól azt is megtudtuk, hogy az ócfalvi eltérőnél is lesz ki- és betérősáv, ám ezt a másik, elsősorban Kányád környékét, illetve Homoród mentét érintő nagy útfelújítási projektjük részeként valósítják meg.
Fotó: László Ildikó
A közel 50 kilométernyi útszakaszt érintő beruházás már korábban elkezdődött, ám időközben elhagyta a munkatelepet a kivitelező. Az alelnök közölte, napokon belül közbeszerzési eljárást hirdetnek egy új építkezési cég kiválasztása érdekében – utána pedig folytatódhat a munka.
Bíró Barna Botond emlékeztetett, az RMDSZ még kormányon volt, amikor pályázat útján támogatást nyertek a 137-es megyei út felújítására. Amint a párt kiszorult a kormányból, már nehezebben ment a kivitelezési tervek elfogadtatása a fejlesztési minisztérium munkatársaival: emiatt nyolcszor kellett módosítani a dokumentumokat.
– sorolta a megyei tanács alelnöke. Egyébként tavaly év végén kötött szerződést a kivitelező céggel a megyei tanács. Egy román-ukrán konzorciumról van szó, amiben az ukrán fél csak elhanyagolható százalékban van benne, valójában csak referenciát biztosított.
Fotó: László Ildikó
Terepszemlénk során azt tapasztaltuk, hogy a besztercei vállalat munkatársai dolgoznak a helyszínen – modern felszereléseket használva –, de Bíró szerint elképzelhető, hogy alvállalkozókat is bevonnak a projektbe az aszfaltozáskor. A megyei tanács alelnöke megjegyezte, ez a vállalat nyerte meg a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fejlesztésével kapcsolatos projekt kivitelezését is.
A 137-es számú megyei út felújítása során kerékpárutat alakítanak ki az út teljes hosszában, amelyet zöldövezettel választanak el az útfelülettől a településeken kívül eső részeken. Mindemellett
Összességében négy hidat építenek újjá és további ötöt felújítanak, a falvakban pedig fedett sáncokat alakítanak ki, továbbá járda is épül.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Együttműködési megállapodást írt alá pénteken Csíkszeredai Városháza és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. A dokumentumot Sógor Enikő alpolgármester és Pap Levente dékán látta el kézjegyével.
Lezárult az Erdélyi Mentorprogram negyedik évada, pénteken díjazták azokat az erdélyi vállalkozókat, akik részt vettek benne. A cél az volt, hogy az elmúlt egy évben a tapasztalt erdélyi magyar nagyvállakozók átadják a tudást a kezdő vállalkozóknak.
A parlament csütörtökön szavaz a 2026-os büdzsétervezetről.
A kézdivásárhelyi tanács pénteken rendkívüli tanácsülésen megszavazta a helyi adók és illetékek módosítását, amelynek értelmében több adótípus csökkenhet. Az önkormányzat a fogyatékkal élő személyek terheit is igyekszik enyhíteni.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy a kormány figyelemmel kíséri az üzemanyagárak alakulását, hogy „bizonyos módon enyhítse azok hatását”, de hangsúlyozta, hogy az áremelkedést nem áll módjában szabályozni.
Ambrus Pál birkózóbajnok és aranydiplomás ügyvéd szobrát leplezték le szülővárosában, Szentegyházán pénteken. A felszólalók a jeles személyiség eredményeit, tartását, küzdeni akarását és becsületét méltatták.
Állami kitüntetéseket és művészeti díjakat adott át pénteken a Pesti Vigadóban Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a március 15., a nemzeti ünnep alkalmából.
A március 15-i ünnepségsorozat zavartalan lebonyolítása okán útlezárásra és forgalomkorlátozásra számíthatunk Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
1 hozzászólás