Simon Judit Gyöngyit, a HIFA elnökét kerekesszékestől cipelték fel az emeleti tanácsterembe
Fotó: Haáz Vince
A legutóbbi soros marosvásárhelyi tanácsülésen a szociális szolgáltatásokat biztosító nemkormányzati szervezetek támogatásáról is döntöttek. Az érdekelteket képviselő Simon Judit Gyöngyi, a HIFA elnöke fel szeretett volna szólalni a szavazás előtt, azonban szinte lehetetlen volt számára kerekesszékkel feljutni a gyűlésterembe.
2017. április 03., 18:132017. április 03., 18:13
A szociális támogatásokat biztosító szervezetektől
és sok esetben kérdésessé vált, hogy biztosítani tudják-e továbbra is az otthoni beteggondozást, az idősek számára a rendszeres segítségnyújtást. A kormánytámogatások megvonása miatt az érintett szervezetek a helyi és megyei tanácsokhoz fordultak, arra kérve a választott képviselőket, hogy a lehetőségekhez mérten emeljék az idei költségvetésben a szociális szolgáltatásokra szánt összegeket.
Simon Judit Gyöngyi, a HIFA elnöke a szociális támogatásokat biztosító nemkormányzati szervezetek, egyesületek képviselőjeként szeretett volna csütörtökön, a költségvetés elfogadása előtt felszólalni a városi tanácsülésen. Csakhogy kerekesszékhez van kötve, így szinte le kellett mondania szándékáról, ugyanis
A hátsó udvarban van ugyan egy bejárat, ahol a földszintre be lehet jutni, de azontúl nincs akadálymentesítve a hivatal. Végül a tanácsosok és ismerősei vitték fel kerekesszékestől a nagy gyűlésterembe. Ott szót kért, és kiemelte: nem érti, hogy 27 év alatt miért nem akadálymentesítették a városlakók számára fontos közintézményt. Majd arról beszélt, hogy jelenleg a megyeszékhelyen, de az egész megyében a nehéz helyzetben levő, sokszor ágyhoz kötött, sérült személyek ellátását, támogatását nagymértékben átvállalták az egyesületek, alapítványok, ők biztosítják a szociális szolgáltatások csaknem hetven százalékát. Eddig a kormánytól pályázhattak összegeket ezekre a szolgáltatásokra, de az utóbbi időszakban egyre jobban levágták az alapokat, olyannyira, hogy kérdésessé vált a szolgáltatások biztosítása. Arra kérte a tanácsosokat, hogy biztosítsanak nagyobb keretet a szociális támogatásokra.
Az idei költségvetésben végül 1,95 millió lejt fogadtak el a szociális szolgáltatásokra, és erre az összegre az engedéllyel rendelkező civil szervezetek pályázhatnak. Györfi Júlia önkormányzati képviselő elmondta, hogy ez az összeg messze fölülmúlja az elmúlt években megszavazottat – tavaly például 300 000 lejt hagytak jóvá, azon osztoztak a civil szervezetek.
„A szakbizottságokban ismertettem azt a kimutatást, amelyből kiderül, hogy ha a civil szervezetek nem biztosítanák az otthoni beteggondozást, a sokszor idős, sérült személyek támogatását, akkor nagyon sok marosvásárhelyi család még nehezebb helyzetben lenne. Elmondtam, amit Simon Judit is felolvasott, hogy a szolgáltatások hetven százalékát nem az állami intézmények, hanem a civil szerveztek biztosítják. Ezen sokan meglepődtek, és mindenki támogatta, hogy az erre a célra szánt összegeket növeljük meg” – mondta Györfi Júlia, aki arról is beszámolt, hogy a megszavazott összegből egymillió lejre pályázhatnak a már engedéllyel rendelkező civil szervezetek, a többit pedig félreteszik, és erre az év folyamán majd újra lehet pályázni.
Amikor ez meg fog történni, akkor kiderül, hogy az egy főre leosztott pénzösszeget növelik-e vagy még több jogosultat vesznek be a támogatási rendszerbe.
Györfi Júlia a városháza akadálymentesítése kapcsán elmondta, ő többször kérte, hogy akadálymentesítsék a hivatalt, mert neki is nagyon nehéz botokkal megközelítenie az emeleti gyűléstermet. Be is perelte a hivatalt, kérve, hogy mutassák meg azokat a terveket, amelyek az akadálymentesítésre vonatkoznak. A pert megnyerte, így reméli, hogy hamarosan nemcsak a terveket mutatják be neki, hanem konkrét előrelépés is történik annak érdekében, hogy a mozgássérültek egyszerűen el tudjanak jutni a hivatal bármelyik szakosztályára vagy akár az emeleti gyűlésterembe.
A megyénél is nagyobb az alap
A márciusi soros megyei tanácsülésen elfogadták a költségvetést, amelyben megemelték a szociális tevékenységeket biztosító nemkormányzati szervezeteknek szánt összeget. Eddig az érintett szervezetek 400 000 lejt pályázhattak meg, idén 600 000 lejre nőtt az összeg.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!