
Simon Judit Gyöngyit, a HIFA elnökét kerekesszékestől cipelték fel az emeleti tanácsterembe
Fotó: Haáz Vince
A legutóbbi soros marosvásárhelyi tanácsülésen a szociális szolgáltatásokat biztosító nemkormányzati szervezetek támogatásáról is döntöttek. Az érdekelteket képviselő Simon Judit Gyöngyi, a HIFA elnöke fel szeretett volna szólalni a szavazás előtt, azonban szinte lehetetlen volt számára kerekesszékkel feljutni a gyűlésterembe.
2017. április 03., 18:132017. április 03., 18:13
A szociális támogatásokat biztosító szervezetektől
és sok esetben kérdésessé vált, hogy biztosítani tudják-e továbbra is az otthoni beteggondozást, az idősek számára a rendszeres segítségnyújtást. A kormánytámogatások megvonása miatt az érintett szervezetek a helyi és megyei tanácsokhoz fordultak, arra kérve a választott képviselőket, hogy a lehetőségekhez mérten emeljék az idei költségvetésben a szociális szolgáltatásokra szánt összegeket.
Simon Judit Gyöngyi, a HIFA elnöke a szociális támogatásokat biztosító nemkormányzati szervezetek, egyesületek képviselőjeként szeretett volna csütörtökön, a költségvetés elfogadása előtt felszólalni a városi tanácsülésen. Csakhogy kerekesszékhez van kötve, így szinte le kellett mondania szándékáról, ugyanis
A hátsó udvarban van ugyan egy bejárat, ahol a földszintre be lehet jutni, de azontúl nincs akadálymentesítve a hivatal. Végül a tanácsosok és ismerősei vitték fel kerekesszékestől a nagy gyűlésterembe. Ott szót kért, és kiemelte: nem érti, hogy 27 év alatt miért nem akadálymentesítették a városlakók számára fontos közintézményt. Majd arról beszélt, hogy jelenleg a megyeszékhelyen, de az egész megyében a nehéz helyzetben levő, sokszor ágyhoz kötött, sérült személyek ellátását, támogatását nagymértékben átvállalták az egyesületek, alapítványok, ők biztosítják a szociális szolgáltatások csaknem hetven százalékát. Eddig a kormánytól pályázhattak összegeket ezekre a szolgáltatásokra, de az utóbbi időszakban egyre jobban levágták az alapokat, olyannyira, hogy kérdésessé vált a szolgáltatások biztosítása. Arra kérte a tanácsosokat, hogy biztosítsanak nagyobb keretet a szociális támogatásokra.
Az idei költségvetésben végül 1,95 millió lejt fogadtak el a szociális szolgáltatásokra, és erre az összegre az engedéllyel rendelkező civil szervezetek pályázhatnak. Györfi Júlia önkormányzati képviselő elmondta, hogy ez az összeg messze fölülmúlja az elmúlt években megszavazottat – tavaly például 300 000 lejt hagytak jóvá, azon osztoztak a civil szervezetek.
„A szakbizottságokban ismertettem azt a kimutatást, amelyből kiderül, hogy ha a civil szervezetek nem biztosítanák az otthoni beteggondozást, a sokszor idős, sérült személyek támogatását, akkor nagyon sok marosvásárhelyi család még nehezebb helyzetben lenne. Elmondtam, amit Simon Judit is felolvasott, hogy a szolgáltatások hetven százalékát nem az állami intézmények, hanem a civil szerveztek biztosítják. Ezen sokan meglepődtek, és mindenki támogatta, hogy az erre a célra szánt összegeket növeljük meg” – mondta Györfi Júlia, aki arról is beszámolt, hogy a megszavazott összegből egymillió lejre pályázhatnak a már engedéllyel rendelkező civil szervezetek, a többit pedig félreteszik, és erre az év folyamán majd újra lehet pályázni.
Amikor ez meg fog történni, akkor kiderül, hogy az egy főre leosztott pénzösszeget növelik-e vagy még több jogosultat vesznek be a támogatási rendszerbe.
Györfi Júlia a városháza akadálymentesítése kapcsán elmondta, ő többször kérte, hogy akadálymentesítsék a hivatalt, mert neki is nagyon nehéz botokkal megközelítenie az emeleti gyűléstermet. Be is perelte a hivatalt, kérve, hogy mutassák meg azokat a terveket, amelyek az akadálymentesítésre vonatkoznak. A pert megnyerte, így reméli, hogy hamarosan nemcsak a terveket mutatják be neki, hanem konkrét előrelépés is történik annak érdekében, hogy a mozgássérültek egyszerűen el tudjanak jutni a hivatal bármelyik szakosztályára vagy akár az emeleti gyűlésterembe.
A megyénél is nagyobb az alap
A márciusi soros megyei tanácsülésen elfogadták a költségvetést, amelyben megemelték a szociális tevékenységeket biztosító nemkormányzati szervezeteknek szánt összeget. Eddig az érintett szervezetek 400 000 lejt pályázhattak meg, idén 600 000 lejre nőtt az összeg.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
szóljon hozzá!