Lefekvés előtt legalább egy órával „búcsúzzunk el” az elektronikus eszközöktől, a gyerekek minél rövidebb képernyőidejére pedig fektessünk nagy hangsúlyt – ugyanis a kijelzők bámulása nemcsak a szem egészségére, hanem az idegrendszerre is káros.
2025. március 14., 17:142025. március 14., 17:14
2025. március 14., 17:202025. március 14., 17:20
Különböző szembetegségekről, megelőzési módokról, kezelésekről, műtéti beavatkozásokról szóló videós sorozatunk második részében a gyerekek képernyőidejéről, a kijelzők káros hatásairól beszél Marc Tiberiu gyergyószentmiklósi szemész főorvos.
A szakember kifejtette: a koronavírus-járvány óta, amikor a tanítás átállt az online térbe, felméréseket végeztek, és már vannak adatok arra vonatkozóan, hogy mennyire ártalmas a képernyő előtt töltött idő a gyermekek számára. Most már köztudott, hogy
Szemészetileg ez azért káros, mert a szemünk akkor van nyugalmi állapotban, amikor öt méternél nagyobb távolságra tekintünk. Ennél kisebb távolság esetében a szem belsejében lévő kicsi izmok össze kell zsugorodjanak azért, hogy a fókuszt tudják távolról közelre hozni. A szemeink úgy voltak „kialakítva”, hogy az idő 70–80 százalékában távoli látásra használjuk őket, és csak 20–30 százalékát közelre. Csakhogy ez már rég nem így történik, akár azt is mondhatjuk, hogy ez az arány megfordult. Ennek köszönhetően ezek a kis izmok folyamatosan össze vannak zsugorodva, így
A monitorok által kibocsátott kék fény ugyancsak káros a szemre és az idegrendszerre, ezért ajánlatos, hogy ne a telefonunkkal a kezünkben aludjunk el, hanem lefekvés előtt legalább egy órával tegyük le ezeket az eszközöket.
Sorozatunk első részében a szemorvos a különböző korosztályok leggyakoribb szembetegségeiről osztott meg hasznos információkat.
Minden korosztálynak megvannak a leggyakoribb szembetegségei, legyen szó fénytörési rendellenességekről, retinaelváltozásokról, vagy éppen cukorbetegség okozta diabéteszes retinopátiáról.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
Közel felére csökkent a medveriasztások száma Hargita megyében a tavalyi évhez viszonyítva – közölte a megyei csendőrség. Míg 2024 első felében 219 hívás futott be a 112-re medvék jelenléte miatt, idén mindössze 110.
Idén májusban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, az élveszületések száma továbbra sem haladta meg a halálozásokét – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.
Nemzetközi tervpályázatot akar kiírni a marosvásárhelyi városháza Maros-parti parkok témával, amelynek végső célja közösségi és szabadidős parkok létrehozása. Első lépésként a városlakók véleményét várják, akik egy online kérdőívet tölthetnek ki.
Az óvások elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a sikeresen képességvizsgázó nyolcadikosok aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A képviselőház és a szenátus csütörtökön 10 órakor kezdődő együttes ülésén ismerteti a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A pénzügyiminisztérium székhelye előtt tüntetnek csütörtökön a Szolidaritás Pénzügyi Szakszervezeti Szövetség tagjai a deficitcsökkentő csomag ellen – közölte az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
Az ellenőrzéseket azt követően rendelték el országszerte, így Hargita megyében is, hogy az egészségügyi miniszter szerint több mint egymillió gyanús betegszabadságot azonosítottak a rendszerben.
szóljon hozzá!