Minden korosztálynak megvannak a leggyakoribb szembetegségei, legyen szó fénytörési rendellenességekről, retinaelváltozásokról, vagy éppen cukorbetegség okozta diabéteszes retinopátiáról.
2025. március 07., 16:552025. március 07., 16:55
Megelőzési módokról, kezelésekről, műtéti beavatkozásokról szóló videós sorozatunk első részében a legjellemzőbb szembetegségeket vettük górcső alá a gyergyószentmiklósi Marc Tiberiu szemész főorvossal.
Mint megtudtuk, egy éves korig az olyan fénytörési rendellenességeket javallott szűrni, mint
Ugyanakkor gyakran fordulnak szemorvoshoz a szülők kisgyerekükkel könnycsatorna-elzáródás miatt is, ami egy egyszerű beavatkozással gyógyítható. A fiatalkorban a legjelentősebb részét a szemészeti problémáknak a traumák teszik ki. Ugyanakkor ebben a korban is előfordulhatnak fénytörési rendellenességek, továbbá bizonyos retinaelváltozások is.
– sorolta dr. Marc Tiberiu.
A 40–60 év közöttiek gyakran társbetegségekkel is rendelkeznek, amikor felkeresik a szemorvost. „Nagyon fontos, hogy a szemész és a diabetológus együttműködjön mert a vakság egyik leggyakoribb oka a nem megfelelően kordában tartott cukorbetegség okozta diabéteszes retinopátia”– magyarázta a szakorvos.
Marc Tiberiu Gyergyószentmiklóson született 1982-ben, édesanyja háziorvos volt, az édesapja pedig nőgyógyász főorvos. Az orvosi egyetemet Marosvásárhelyen, a rezidensképzést ugyancsak a marosvásárhelyi szemészeti klinikán végezte. Gyergyószentmiklóson a Venus Art Lens magánklinikáján és a helyi kórházban is dolgozik, és már Csíkszeredában is fogadja a pácienseket az Elit Optikában, amely tavaly egy műtővel is kibővült, így teljes szemészeti ellátást tudnak biztosítani.
Felfüggesztette a Bukaresti Ítélőtábla az egységes bértörvény-tervezet véglegesítési eljárását. A Sanitas szakszervezet kérésére meghozott határozatot az érdekvédelmi tömörülés részleges sikerként értékeli, de a tiltakozást nem állítják le.
Magyarországi motoros vesztette életét egy balesetben szerdán a 67C jelzésű országúton, a Transalpinán, miután egy kanyarban feltehetően elvesztette uralmát a jármű felett, és nekiütközött a fém szalagkorlátnak.
Nem lesznek fennakadások a súlyos égési sérülteket ellátó, jelenleg épülő marosvásárhelyi kórház felszerelésével, beüzemelésével – nyilatkozta Florin Crăciun menedzser, aki Alexandru Rogobete volt egészségügyi miniszternek mutatta be a munkálatokat.
Több mint száz tűzoltót és huszonhét beavatkozó járművet mozgósítottak a hatóságok a szerda reggel egy brassói fafeldolgozó üzemben keletkezett tűz oltására – közölte a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) vezetője.
Tizenöt sürgősségi esethez riasztották kedden a Hargita megyei hivatásos tűzoltókat. A beavatkozások többsége egészségügyi segítségnyújtás volt, de közlekedési balesetekhez és más veszélyhelyzetekhez is kivonultak az egységek.
Július 27. és 31. között rendkívüli ülésszakra hívták össze a felsőházat az országos helyreállítási tervhez kapcsolódó törvénytervezetek és az Országos Kataszteri Hivatalnál kialakult helyzettel összefüggő jogszabályjavaslatok elfogadása érdekében.
Háborúk, geopolitikai átrendeződés, bizonytalan európai jövő és regionális együttműködés: ezek a kérdések uralták a 35. Tusványos első nagypolitikai paneljét, ahol Magyarország, Románia és Lengyelország szerepét keresték a változó világrendben.
Rendhagyó módon immár harmadik alkalommal kerül vissza az erdélyi mozik műsorára a Hogyan tudnék élni nélküled? című magyar zenés vígjáték. A film vetítései előtt ezúttal a folytatás első, több mint háromperces exkluzív részletét is levetítik.
A Bisztraterebes–Bihar autópályaszakasz kivitelezője szerint a munkálatok a tervezettnél gyorsabban haladnak, így elképzelhető, hogy a 28,55 kilométeres részt már idén decemberben átadják a forgalomnak.
Folyamatosan szemerkélő, időnként erősebben eleredő eső fogadja a tusványosozókat szerdán.
szóljon hozzá!