
Illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A háromszéki diákok 2,7 százalékának van orvosi felmentése testnevelésből, azaz 704 gyerek nem jár tornaórára, mert az orvosi papír szerint egészségi állapota ezt nem teszi lehetővé.
2018. március 15., 12:182018. március 15., 12:18
Farkas Csaba Kovászna megyei szaktanfelügyelő sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy az elmúlt években is hasonlóan alakult az arány, a megye pedig ezzel még mindig az országos 3 százalékos átlag alatt van, de a szakember ezt is sokallja, hiszen a fiatalok egészségi állapota is megsínyli, ha keveset mozognak.
A tanfelügyelőség adatai szerint
Farkas Csaba rámutatott, nem lenne szükség a teljes felmentésre, sok országban ilyen nem is létezik, az orvos csak ajánlásokat fogalmaz meg, és bizonyos típusú gyakorlatok elvégzését nem javasolja a különböző betegségek esetén. A tanfelügyelő szerint
hiszen megfelelő eszköztár sem áll a rendelkezésükre. Ugyanakkor a testnevelő tanárok egy része nem tudja vonzóvá tenni a tevékenységeket, ha túl szigorú, gyenge jegyeket ad, azzal elriasztja a diákokat.
Farkas Csaba arra is kitért: ha a hetvenes években, az átlagképesség alapján összeállított, országosan egységes felmérő szinteket alkalmaznák, a diákok 80 százaléka megbukna tornából, ám a tanárnak lehetősége van arra, hogy az osztályközösség átlagteljesítményéhez igazítsa ezeket a szinteket, és erre is bátorítják a pedagógusokat. Az egyéni teljesítmény javulását értékelheti a pedagógus, és a többség ezt meg is értette – szögezte le Farkas Csaba. Hozzátette, hiányos az iskolákban a sportfelszerelés, például az elemi tagozaton hiába adnak kosárlabdákat, „ha a kemény labda egyszer orrba veri, másnap már szalad felmentésért”.
A szakember szerint ebben a korban még puha szivacslabdákkal kell fejleszteni a gyermekek készségeit. Középiskolában eközben – főként a lányok számára – gondot jelent, ha nincs lehetőség arra, hogy a testnevelés óra után lezuhanyozzanak, ám ezt sem tudják minden tanintézetben biztosítani. Farkas Csaba elmondta,
Arra is van továbbá példa, hogy a krónikus betegségben szenvedő gyerekek részt vesznek a testnevelés órán, a tanárnak kell figyelnie, hogy ne erőltessék túl magukat.
Romániának jelenleg nincsenek üzemanyag-ellátási problémái, az ebben az ágazatban tevékenykedő vállalatok pedig a nemzetközi piachoz igazodó árakon vásárolnak – jelentette ki hétfőn Nicușor Dan államfő.
Nemcsak a hagyományok megélését tartják fontosnak Csíkszentkirályon, hanem azt is, hogy továbbadják azokat, példát mutassanak az ifjúságnak.
Sűrű füst keletkezett egy szászrégeni lakásban hétfőn, miután kigyulladt egy főzéshez használt készülék. Egy férfit evakuálni kellett a lakásból – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Bár már leáldozott a húsvéti képeslapküldés szép szokása, a korábban képeslapokon ábrázolt húsvéti szimbólumok tovább élnek az internetes üdvözleteken is. Vajon valaha elgondolkozunk-e azon, hogy mit üzennek a képek?
Változékony, gyakran szeszélyes időjárásra számíthatunk Székelyföldön a következő két hétben – derül ki a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzéséből. Az ortodox húsvét idején csapadékos idő ígérkezik a térségben is.
Összesen 13 ezer lej értékben tulajdonított el vagyontárgyakat három Hargita megyei fiatal egy kézdivásárhelyi vállalat telephelyéről, közülük kettőt már őrizetbe vettek – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Egy lakóház melléképületében csaptak fel a lángok hétfőn délután Székelyhodoson, a tüzet már eloltották a lakók, amire a tűzoltók a helyszínre érkeztek – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Többen ültek ittasan a kormányhoz húsvét vasárnap Hargita megyében: volt, aki emiatt árokba hajtott, ugyanakkor akadt olyan sofőr is, aki nem elég, hogy ittas volt, jogosítvánnyal sem rendelkezett sőt, autója sem volt bejegyezve.
Hideg időre, erős szélre és vegyes csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely Székelyföld térségét is érinti.
Gördülékenyen zajlik a levélszavazatok átvétele a Csíkszeredai Főkonzulátuson, ahol a választókat hosszabbított nyitvatartással, személyes segítséggel és rugalmas megoldásokkal is segítik, hogy mindenki érvényesen és határidőn belül adhassa le voksát.
szóljon hozzá!