Házi chiliolajjal lehet melegíteni a fázó testrészeket, síbalesetek okozta zúzódásokra dunsztkötést is lehet használni
Fotó: Barabás Ákos
A tapasztalatok szerint télen a légutakat tisztító és a megfázást kezelő gyógyteák bizonyulnak a legkeresettebbeknek, ám kevesen foglalkoznak a betegségek megelőzésével. Környékünkön számos gyógynövénynek van immunrendszer-erősítő hatása, ezeket megelőző jelleggel is ajánlott fogyasztani. A téli gyógynövényhasználatról szakembert kérdeztünk.
2022. november 12., 22:172022. november 12., 22:17
Számos gyógynövény található környékünkön, amelyek segíthetnek a betegségek kialakulásának megelőzésében, viszont ehhez megelőző jelleggel is fogyasztani kell ezek főzeteit. A teafüvek szervrendszerekre gyakorolt hatása a természeti elemeknek megfelelően – tűz, víz, föld, levegő – kategorizálható, ezek mentén érdeklődtünk téli, úgynevezett fűtő, vízhajtó, emésztést segítő és immunrendszer-erősítő teákról. Kérdéseinkre a Halasági-Csibi teakeverékek egyik készítője, Flórián Albert válaszolt.
A tűz elemű gyógynövényekről tudni kell, hogy télen ezek használata a legnépszerűbb, már csak élvezeti szempontból is – nyilatkozta lapunknak Flórián Albert. Elmondása szerint a téli teakeverékekbe jellegzetesen szegfűszeg, zsálya és fahéj is szokott kerülni, ezek melegítő hatással vannak a szervezetre. Megemlítette továbbá a csipkebogyót, amelyből – mint ismeretes – nem szabad forrázott teát készíteni, mivel akkor elveszíti C-vitamin-tartalmát. A csipkebogyót ezért áztatni kell, kellemesen meleg vízben, akár egy éjszakán át, így finom és hatóanyagdús tea nyerhető belőle. Flórián Albert a chilipaprika fogyasztását is javasolja, hiszen melegítő hatása révén a téli hónapokban igazán hasznos lehet. Chiliolaj házilag is készíthető, mint mondta, a paprikát felvágva és olívaolajban áztatva erős kivonatot lehet kapni, ami a fázó testrészekre kenve kellemes hatást gyakorol.
A téli hónapokban is elengedhetetlen testünk vízszükségletének és nyirokrendszerének karbantartása, erre az egyik legoptimálisabb gyógynövény a csalán – állítja Flórián Albert.
Hasonlóan hasznos a nyírfalevél, ami a népi mondás szerint is „kinyír minden rosszat a szervezetből” – jegyezte meg humorosan. A nyírfalevél nemcsak a testünkben pangó vizet vezeti el és oszlatja, de képes a kóros elváltozások visszafordítására is. Erős antibakteriális hatású és szintén víz elemű növény a vörösáfonya vagy tőzegáfonya, Flórián Albert szerint húgyúti fertőzések és felfázás ellen ez a leghatékonyabb gyógynövény.
A föld elemű növények zömének ugyan a gyökérzetét használják, elsősorban kenőcsökhöz – folytatja –, de több is akad, amely tea formájában serkenti és segíti az emésztőrendszer működését. Ezek közül a máriatövist és a mentaféléket érdemes megemlíteni, előbbi a máj működését, utóbbi az emésztés mellett a légzőrendszer tisztulását is segíti. A mentafélék ugyanakkor a teákon túl párolásra is kifejezetten ajánlottak, hiszen a bennük rejlő hatóanyagok kitisztítják a tüdőben felgyűlt lerakódásokat.
Flórián Albert a következőkben a bodzát emelte ki, amely általános vértisztító, izzasztó, vízhajtó, hurutoldó és lázcsillapító hatású. Felső légúti hurutok, rekedtség, köhögés, meghűlés esetén forró teája hasznos, mely egyrészt segíti az áthevülést és ezáltal az izzadást a paplan alatt, másrészt citromos-cukros formája megkönnyíti a hurutok felszakadását és kiürítését – részletezte. Fájó torok esetén mentával, kamillával kombináltan kiváló öblögetésére és ezzel egyidejű borogatásra – emelte ki.
Mangalicazsírt, méhviaszt és hidegen sajtolt napraforgóolajat kell porított fűzfakéreghez keverni, hűtő hatása érdekében pedig lehet keverni hozzá mentát is – árulta el a receptet.
Flórián szerint javallott a téli hónapokra készülve gyakrabban fogyasztani az immunrendszer-erősítő gyógynövények teáit. Környékünkön igencsak nagy érték a fenyőrügy, amit május-júniusig lehet gyűjteni, ennek teája az egyik leghatékonyabb immunerősítő. Emellett a zsályafélék, a körömvirág, az egynyári üröm és a bíborkasvirág is hasznos lehet szervezetünknek a téli felkészülésre – tette hozzá.
Arra a kérdésünkre, hogy két teljesen ellentétes hatású gyógynövény egyidejű használata okozhat-e kellemetlenséget, a szakértő kifejtette, a gyógynövények felhasználásának az az egyik legkedvezőbb része, hogy nincsenek a gyógyszereknél ismeretes mellékhatások. Továbbá elmondta, a teák túlfogyasztása lehetséges, ezért minden esetben figyelni kell, hiszen minden szervezet másképp reagál a hatóanyagokra, viszont kicsi a valószínűsége annak, hogy különösebb baj adódjon a gyógyteák fogyasztásából.
A dunsztkötés titka
Dunsztkötést külsőleg szoktak alkalmazni, sebek, zúzódások és ödémás testrészek esetében. Ha a növény friss, össze kell zúzni, és legalább 2–3 cm vastagságban kell a problémás felület köré tekerni. Száraz, meleg vízben áztatva kell visszapuhítani a gyógynövényt, majd szintén a fent említett vastagságban kell az adott testrészre helyezni. Fontos, hogy a dunsztkötés légmentesen legyen lezárva, így a hatóanyagok nem tudnak máshol elszivárogni. Duzzanatra és gyulladásra a zsurlófűből és a káposztalevélből készített dunszt ajánlott.
Hétfőtől kezdődik a kidobott karácsonyfák begyűjtése Marosvásárhelyen – tájékoztat közleményében a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal.
December 23-a és 31-e között körülbelül harminc alkalommal volt szükség a Hargita megyei hegyimentők közbelépésére, legtöbbször a sípályákon vagy azok környékén történt balesetek miatt.
Életének 55. évében, szilveszter napján tragikus hirtelenséggel elhunyt id. Kóré Géza, a sokak által ismert és tisztelt székelyszenterzsébeti cigányprímás. Temetése vasárnap lesz szülőfalujában.
Szerepet vállal a szentegyházi önkormányzat a REPowerEU program keretében meghirdetett napelem- és energiatároló (akkumulátor) rendszerekre való pályázati ügyintézésben.
A sepsiszentgyörgyi Jókai utcában keletkezett tűzesethez riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat január másodikán, az esti órákban.
Súlyos baleset történt Beresztelke és Mezőszentandrás között pénteken délelőtt. Egy személy a roncsok közé szorult.
Gyergyószentmiklóson január 3-án született meg az új év első babája.
Kovászna megyében teljes egészében kilőtték a medveállományból az idei megelőzési kvótában megszabott példányszámot – tájékoztatott Gheorghe Neagu, a Környezetvédelmi Hivatal igazgatója.
Kibővített programokkal várják a Sepsi Aréna jégpályáján a korcsolyázni vágyókat az új évben – olvasható Sepsiszentgyörgy önkormányzatának bejegyzésében.
Mondhatnánk, hogy semmi rendkívüli, csak a szokásos januári fagy, azonban helyenként érdekesen alakultak a reggeli, legalacsonyabb hőmérsékleti értékek az Országos Meteorológiai Igazgatóság hőtérképe szerint.
szóljon hozzá!