A jelenlévők gyergyószéki sajtkészítők minőségi termékeit kóstolhatták meg
Fotó: Gergely Imre
Ez már nem az esztenák világa, hanem a 21. század követelményeinek megfelelő családi gazdaságoké – állapíthatja meg a látogató a Caritas Vidékfejlesztés látványsajtműhelyét körbejárva. Újfajta támogatásrendszert honosítanak Gyergyóban, ahol a pénz helyett a tudáson van a lényeg.
2017. június 06., 10:572017. június 06., 10:57
Hogyan lesz a fűből, szénából sajt? Ezt mutatja be az a látványműhely, amely pénteken nyílt meg a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi székhelyén. Elméletileg egyszerű: a tehén lelegeli, a gazda pedig megfeji a tehenet, és a tejből sajtot készít. A műhely azonban beavat a részletekbe. Az első helyiségbe lépve az alapanyagot, a füvet ismerheti meg a látogató. Megtudhatja, hogy
melyek jótékony hatásainak ismertetésében kétnyelvű tájékoztatók segítenek. A következő helyiség az érlelőpince, amelynek adottságai alapvetően befolyásolják azt, hogy milyen sajt készül a tejből. És az is látható, hogy hogyan:
Majd pedig egy sajtműhelybe nézhet be a látogató egy üvegablakon át, ahol a sajtmester munkája lesz követhető.
A pénteken felavatott helyiség egyelőre még nem teljes, körülbelül egy hónap múlva kerül minden részlet a helyére, és akkortól nyílik meg a látogatók előtt is. Amint Kastal László, a Caritas Vidékfejlesztés igazgatója elmondta, nem szakembereket, hanem laikusokat várnak, turistákat, tanulókat, tanulni vágyó gazdákat.
A látványműhely a sajtkészítés különböző fázisait mutatja meg
Fotó: Lovász Árpád
A látványműhely fontos állomás egy folyamatban, amelynek a súlyát, hatását akkor lehet majd lemérni, amikor eljön az aratás ideje. Ez pedig akkor lesz, amikor a székely gazda önálló és független lesz, a jólétet meg tudja magának teremteni – fogalmazott Bányász József, az Agrocaritas korábbi vezetője.
A folyamat részeként eddig már több mint háromezer gazda részesült képzésekben Gyergyószentmiklóson, és ez az itthon maradást segítette. Háromezren lettek azóta sikeres gazdák, jó vállalkozók, a közélet értékes tagjai – hangzott el az ünnepélyes megnyitón, ahol a magyarországi Földművelésügyi Minisztérium képviselője, a városi és megyei elöljárók szólaltak fel többek között. Természetesen kitüntetett figyelmet kapott a svájci Konrad Sutter sajtmester, akitől már számos székelyföldi gazda tanult jó sajtot készíteni.
Konrad Sutter „egyszerű paraszti ésszel” így fogalmazott: ő és a Caritas Vidékfejlesztéssel együttműködő többi svájci gazda és szakember nem azért jöttek, hogy ajándékpénzzel segítsenek az erdélyieken.
és elfogadják az útmutatást, hogy hogyan lehet a gazdaságot értelmesen irányítani. Hoztak pénzt is a befektetésekhez, de nem ajándékba, hanem kölcsönbe. Az itteni gazdák tudták azt hasznosítani, de vissza is kellett azt adniuk. Nem Svájcba, hanem egy itteni alapba, amelyet aztán más gazdák is igénybe vehetnek. Az ajándékpénznek nincs értéke, a kölcsönnek azonban igen, mert dolgozni kell a visszaadásáért.
Fotó: Gergely Imre
Sutter leszögezte: a jövő a föld, a földben megtermelt élelmiszer. Azt akarják megértetni a székelyekkel, hogy
Az emberek az itteni gazdáktól kell vásároljanak, egymást segítsék. „Mi megmutatjuk az utat, amin haladni kell, de az úton az itteni emberek kell megizzadjanak, hogy célt érjenek.”
A Konrad Sutter és társai által tartott gazdaképzéseknek már számos kézzel fogható eredménye van. Az eseményen számos gyergyószéki gazda sajtját meg lehetett kóstolni, olyanokét, akik az általa vezetett tanfolyamokon lesték el a minőségi sajtkészítés titkát. Termékeikre akár svájci gazdák is büszkék lennének. Az újfalvi Bányász József, a tekerőpataki Bálint Attila, a ditrói Vizoli László, vagy a Caritas Vidékfejlesztés sajtműhelyének mestere, Portik Hegyi Loránd sajtjai is gasztronómiai élményt jelentettek. Hogy Portik Hegyi Loránd valóban sajtmester, arról a svájci oktatók adtak át neki elismervényt.
Az egészségügyben dolgozók bérpótlékai a munkájuknak csak egy meghatározott része esetében csökken, más tevékenységeik esetében nem. Még nem világos, hogy ennek rendszerszinten milyen hatása lesz, véli a Sanitas képviselője.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy jövő évben sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések. A költségvetési hiány csökkentése érdekében kétkulcsos áfát vezetnek be, és csökkentik a pártok állami támogatását is.
Börtönbüntetést kaptak ketten Hargita megyében állatkínzás miatt: egy 19 éves a kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal, egy másik pedig megcsonkította saját kutyája fülét. Az első esetben felfüggesztett büntetés született, másodikban letöltendő.
A Közigazgatási Szakszervezetek Szövetsége (FNSA) kérte a Nép Ügyvédjétől, hogy hivatalból emeljen alkotmányossági kifogást az alkotmánybíróságon a közigazgatásban dolgozók bércsökkentését előíró 2025/36-os számú sürgősségi kormányrendelet ellen.
Háborús bűnösök kultuszának ápolása és legionárius propaganda vádjával bíróság elé állította a legfőbb ügyészség Călin Georgescut. A volt elnökjelöltet további öt bűncselekménnyel gyanúsítják, amelyek ügyében folytatódik a nyomozás.
A diákok megnyugtatása a célja annak az intézkedésnek, amely értelmében idéntől meg lehet tekinteni a nyolcadikosok képességfelmérő dolgozatait – véli Irsai Izabella tanfelügyelő. A jegyeket csütörtökön teszik közzé, óvni már aznap is lehet.
Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
szóljon hozzá!