A romániai munkavállalók csaknem felét érinti az „üdülési szegénység”
Fotó: Haáz Vince
Több mint 38 millió európai munkavállaló nem engedheti meg magának idén nyáron az egy hét nyaralást az Európai Szakszervezeti Intézet (ETUI) szerint. A legnagyobb arányban Romániát érinti az úgynevezett „üdülési szegénység”, itt a munkavállalók 47 százaléka számára csak egy álom marad, hogy egy évben egyszer elutazzanak egy hétre vakációzni.
2022. augusztus 08., 22:032022. augusztus 08., 22:03
Az EU statisztikai hivatalának adataira alapozott tanulmány szerint 2019 óta az uniós tagállamok közül 11 országban nőtt azon munkavállalók aránya, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy egy évben egyszer otthonuktól távol vakációzzanak. Az Európai Szakszervezeti Intézet (ETUI) szerint Európában több mint 38 millió munkavállalót érint ez a jelenség, amelyet úgy neveznek, hogy „üdülési szegénység”.
A legmagasabb ez az arány Romániában:
Az Európai Szakszervezeti Intézet adatai szerint 3 925 812 munkavállalót érint ez Romániában, ráadásul 2019 óta romlott is a helyzet valamelyest, akkor ugyanis még 45,7 százalékra becsülték az üdülési szegénységgel érintett munkavállalók arányét.
A lista második helyén Görögország áll, ott a munkavállalók 43,4 százaléka érintett, Litvániában 41, Horvátországban pedig 39,7 százalékuknak nem futja szabadságolásra, de 2019 óta romlott a helyzet még e tekintetben Bulgáriában, Spanyolországban, Lettországban és Máltában is, valamint Dániában, Luxemburgban és Finnországban is rosszabb a helyzet, mint két éve, de ott mégis csupán a lakosság 6–7 százaléka érintett.
Abszolút számokban – nyilván a nagy népesség miatt – Olaszországot érinti a leginkább a jelenség, ott a 36,5 millió munkavállalóból 8 millióan nem mennek el nyaralni, és legalább 5,2 millióan vannak kitéve a szegénység kockázatának, Spanyolországban 4,6 millió, Franciaországban 4,1 millióra becsülik az érintett munkavállalók számát.
Az Európai Szakszervezeti Intézet az adatok mellett rámutat, hogy „a megélhetési válság egyre nagyobb nyomást gyakorol a dolgozó emberekre, egyre többen számolnak be arról, hogy küzdenek a megélhetésért, és a nyaralás még elérhetetlenebbé válik”. A szervezet hozzáteszi,
Európában bérválság van, amely az árak további emelkedésével valószínűleg tovább fog súlyosbodni. Az Európai Szakszervezeti Intézet szerint béremelésekre van szükség.
– mondta Esther Lynch, az intézet főtitkárhelyettese egy nyilatkozatban.
Bár a közösségi oldalakon számos tengerparti, vakációzó kép terjeng, valamint az emberek előszeretettel mesélnek hazatérve a nyaralásukról, a tapasztalat is azt mutatja, hogy nem általános ez:
Egy marosszentkirályi kétgyermekes családanya azt meséli, az ő családjukban fel sem merül az üdülés, amíg csak egy gyerekük volt, megesett, hogy elmentek pár napra Parajdra, azt is leginkább azért szorították ki, mert a nagyobbik gyerekének kezelésre kellett menni a sóbányába, s akkor már a strandra is ellátogattak. Pár éve azonban ez sem merül fel, ő gyermeknevelésen van, a férje dolgozik, s a nyár, a szabadság napjai ugyanúgy telnek, mint egy átlagos hétvége: otthon.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!