Bővíteni szeretnék a létesítményt, hogy még több sérült fiatalt tudjanak foglalkoztatni
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy kis szobában tanítják a szövést, a főzést és a sütést is gyakorlatba ültetik, de a háztáji tevékenységek is a programokhoz tartoznak a kisgalambfalvi Három Galamb Egyesületnél. A tevékenységeket Skóciában fejlesztették ki és tesztelték az egyesület vezetői, a biodinamikus gazdálkodástól a hagyományőrző gyakorlatokig. Jelenleg hetente kilenc fiatalt tudnak foglalkoztatni, ahhoz, hogy bővíteni tudják a létesítményt még sok adományra és segítő kézre van szükség.
2022. szeptember 30., 12:072022. szeptember 30., 12:07
2022. szeptember 30., 13:262022. szeptember 30., 13:26
Az ölelésnek, a mosolygásnak és a lábdobogásnak hatalmas szerepe van Kisgalambfalván, ahol elsősorban nem a beszéd, hanem a gesztusok, a hangok és az apró jelek által valósul meg a foglalkoztatók és a sérültek közti kommunikáció. A Három Galamb Egyesület célja, hogy a szellemileg sérült fiatalokat úgy képezzék, hogy elérjék a képességeik maximumát, magabiztosak és önmagukkal megelégedettek legyenek erősségeiknek és határaiknak tudatában. A kitűzött célokról és tervekről, a gondoskodásról és odafigyelésről az egyesület vezetőjével Filipov-Soó Zsuzsával beszélgettünk.
A foglalkozásoknak teret adó ingatlant és a hozzá tartozó telket adományból vásárolták meg a Parajdon bejegyzett Csiga-biga Alapítvány támogatásával – közölte az egyesület vezetője. Elmondása szerint a telek több mint 70 áras, viszont szinte mindent le kellett bontani róla az átvétel után. A jelenlegi foglalkoztató térként szolgáló épület is egy omladozó ház volt melyet tavaly nyáron kezdtek el felújítani, ezt húsvét után tudták beüzemeltetni – részletezte. Az épület mellett egy másik foglalkoztató tér alapjának rendezése már megtörtént, egy háromtermes nappali foglalkoztatóteret szeretnének létesíteni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Filipov-Soó elmondta, adományból októberben tervezik beönteni az alapot, hiszen jelenleg a rendelkezésre álló összeg az infláció miatt csak erre elég.
– fejtette ki az egyesület vezetője, aki bízik abban, hogy lépésenként sikerül az egyesület terveit megvalósítani.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A foglalkoztató egyesület célcsoportként a 18–35 év közötti fiatal felnőtteknek biztosít képzéseket, az egyesület vezetője szerint a sérült gyerekeknek még vannak különböző foglalkozások a környéken, ám a fiatal felnőttek körében ez nem mondható el. Jelenleg kilenc fiatalnak biztosítanak foglalkozásokat, mint mondta egyszerre hármat tudnak foglalkoztatni hétfőn, kedden és csütörtökön. Céljuk, hogy legalább 12 fiatalnak tudjanak egész héten foglalkozásokat biztosítani. „Az érdeklődők száma egyre nő, itt a faluban is van egy halmozottan sérült fiú, viszont egyelőre nincs elég helyünk, hogy őt is tudjuk fogadni” – közölte.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Színes palettán terjednek szét a foglalkozások, a szövéstől a kalácssütésen át a kertészkedésig számos háztáji tevékenységet gyakorolhatnak és megismerhetnek a fiatalok. Látogatásunkkor épp szövő foglalkozást tartottak, több általuk készített hagyományos szőttest is megtekinthettünk, ezeket a későbbi tervek szerint majd értékesíteni is szeretnék, hogy az ebből származó összeget vissza tudják fektetni a fiatalokba – állította Filipov-Soó.
Fotó: Erdély Bálint Előd
– hangsúlyozta.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy Skóciai közösségben ismerkedtek meg a mostani, általuk használt módszerekkel – mint a hagyományos kézművesség, biodinamikus gazdálkodás –, melyekbe mind beavatják a sérült fiatalokat – jelentette ki, miközben bemutatta az egyesület kertjét. Egy ötszintes, teraszos kialakítású termelőfelületet alakítottak ki, a kerti munkálatokat itt fogják gyakorolni a foglalkoztatottak, az egyesület tervei közé tartozik az is – folytatta Filipov-Soó –, hogy az itt termesztett zöldségeket és gyümölcsöket egy „kosár program” keretein belül támogató családoknak adományozzák.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy jelképes összeget juttatva a kosarak fejében, a támogató családok az évszaknak megfelelően egy-egy kosárral kapnak a sérült fiatalok által termelt és gondozott terményekből – részletezte. Az egyesület számos önkéntest fogad Európa különböző pontjáról. Az egyesület terveinek megvalósításához minden segítség jól jön, adományokat a RO14 RNCB 0156 1613 0490 0001 bankszámlaszámra fogadnak.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
szóljon hozzá!