
Fotó: Pinti Attila
Románia jelenlegi belpolitikai helyzetéről, az ide vezető folyamatokról, illetve a szükségesnek tartott változtatásokról zajlott részletekbe menő beszélgetés politikai szakértők között kollégánk, Pataky István, a Krónika napilap szerkesztőjének moderálásával Tusványoson.
2022. július 21., 22:042022. július 21., 22:04
Bakk Miklós politológus, Rostás Péter István, a Kolozsvári Rádió szerkesztője, Székely István, az RMDSZ ügyvezető elnöke és Illyés Gergely politológus részletesen taglalták meglátásaikat, hosszas felszólalásokban ismertették a jelenlegi belpolitikai helyzetet, és elemezték ki az ide vezető folyamatokat.
A beszélgetést Bakk Miklós politológus kezdte, aki szerint Romániában több fontos kérdés miatt is nagy szükség lenne az alkotmánymódosításra. Mint mondta, a probléma az, hogy a romániai alkotmány merev, a módosításához rendkívül bonyolult procedúra szükséges:
– magyarázta a szakember. Mint mondta, a szomszédos országokban többször is volt alkotmánymódosítás, Romániában viszont az alkotmány 91-es elfogadása óta csupán egyszer volt. A szakember szerint
Fotó: Pinti Attila
Rostás Péter István, a Kolozsvári Rádió szerkesztője elmondta, meglátása szerint
Az a benyomása, hogy amit koalíciós politizálásnak nevezünk, az egy nagyon szép dolog, nagyon sok tanulságos szakirodalommal bír nemzetközi szinten, de
Kifejtette azt is, hogy jelenleg az alkotmánymódosítás kérdése azért érdekes, mert érinti a kormányforma kérdését és jelenleg nem tudni, hogy Iohannis elmegy NATO képviselőnek vagy sem, egy alkotmánymódosítás pedig átalakíthatná az elnökválasztási procedúrát, melynek révén a parlament választhatná az elnököt, ezzel pedig Klaus Iohannis harmadik mandátuma szinte garantált lenne.
Fotó: Pinti Attila
Székely István az RMDSZ ügyvezető elnöke arról beszélt, hogy a román választási rendszer nagyon arányos ez pedig a kormányozhatóság rovására megy. Hozzátette azt is, hogy
Meglátása szerint jelenleg egyre inkább a szociáldemokrata párt vette át a kormányzás szerepét tapasztalata, ereje, társadalmi beágyazottsága és az adminisztrációban meglévő súlya okán. Mint mondta az említett párt egyre inkább alkalmazza azokat a praktikákat amelyek a 90-es éveket is meghatározták, és
Fotó: Pinti Attila
Illyés Gergely politológus szerint mindenki meglepetésére jelenleg Klaus Iohannis határozza meg a romániai belpolitikát. A szakember úgy véli, Iohannis próbálja megszerezni azt a hatalmat, ami az alkotmány értelmében elnökként nem áll rendelkezésére, és mégiscsak megpróbálja irányítani a román belpolitikát. Mint mondta az is nagyon érdekes, hogy Klaus Iohannis hogyan cserélgette azokat az embereket, akik megbízhatóan végre tudják hajtani az ő vízióját, azaz a miniszterelnököket. A jelenlegi miniszterelnökről úgy gondolja, hogy
Fotó: Pinti Attila
A beszélgetés során az is elhangzott, hogy a szakértők úgy látják jelenleg „tűzszünet” van a pártok között, azonban véleményük szerint
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!