Meg kell majd fizetni a palackot is. De visszakaphatjuk az árát. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Romániában újdonságnak számító betétdíjas rendszerben kell regisztrálniuk a palackozott italokat gyártó és árusító vállalkozásoknak még ebben a hónapban. Érintett ebben a kisboltoktól a nagyáruházakig, az ásványvízgyártóktól a vendéglátóhelyekig minden olyan egység, ahol palackozott (legyen az műanyag, alumínium vagy üveg) italt gyártanak, árusítanak, szolgálnak fel.
2023. február 01., 10:052023. február 01., 10:05
2023. február 01., 10:312023. február 01., 10:31
Fogyasztói, vásárlási szokásainkat változtathatja meg az a betétdíjas rendszer, amelyet újonnan vezetnek be az országban környezetvédelmi megfontolásból. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter bejegyzésében úgy fogalmaz, a rendszer célja, hogy
Ehhez első körben kötelező regisztrálnia a betétdíjas rendszerben február 28-ig minden olyan gyártónak, importőrnek vagy kereskedőnek, amely 0,1 és 3 liter közötti műanyag, üveg vagy alumínium csomagolású italt gyárt vagy forgalmaz.
Forrás: Returosgr.ro
A regisztrációt tehát nem lehet megkerülni, és a betétdíjas rendszert országosan működtető RetuRO internetes felületén, a www.returosgr.ro oldalon kell megtenni – hangsúlyozza bejegyzésében a miniszter, hozzátéve, hogy akik ezt elmulasztják, 20–40 ezer lej közötti bírságra számíthatnak a környezetőrségtől.
Útmutató a regisztrációhoz • Videó: Környezetvédelmi minisztérium
Ami pedig a vásárlókat illeti, ők minden 0,1 és 3 literes műanyag, üveg vagy alumínium csomagolású ital árában 50 banis betétdíjat kötelesek fizetni, ám az elfogyasztott termékek üres csomagolását visszavihetik bármely boltba, ahol azt kötelesek visszaváltani.
– áll még a bejegyzésben.
Ezzel gyakorlatilag kezdetét vette a projekt életbe ültetése, országos szintű, a fogyasztókat is érintő bevezetésére várhatóan 2024-től kerül sor. Addig viszont még számos adminisztratív és beruházási teendő van, többek között személyzet toborzása, informatikai és logisztikai rendszerek, valamint begyűjtőpontok telepítése, és végül de nem utolsósorban lakossági tájékoztatókampány.
A betétdíjas rendszer bevezetése után 50 banival többet fizetünk, ha például műanyagpalackos vizet vásárolunk. Ezt a pénzt utólag plusz idő- és energiaráfordítással visszaválthatjuk. A hátulütő a kukáknál csökkenő hulladékmennyiség miatt lehet.
A betétdíjas rendszerrel a szelektív hulladékgyűjtés terén az ország élvonalába tartozó Kovászna Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Egyesületet elnöke, Ambrus József is egyetért, ám korábban lapunknak a hátulütőire is felhívta a figyelmet.
Erre pedig egy megoldás mutatkozik: az úgynevezett „szemétdíjak” emelése. „Ezzel viszont az a fő gond, hogy az emberek nehezen fogják megérteni, miért kell többet fizetniük, ha eleve kisebb mennyiségű szemét kerül lerakásra” – magyarázta Ambrus József.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!