Az egyik legsúlyosabb, környezet elleni bűncselekmény egy medve megölése volt. Az állatot a helyszínen meg is nyúzták
Fotó: Veres Nándor
Megölték a medvét és ott helyben, az út szélén meg is nyúzták – ez volt az idei év egyik legsúlyosabb, természet elleni bűncselekménye Hargita megyében, amely miatt bűnvádi eljárást kezdeményezett a környezetőrség. Jó tudni viszont, hogy a legsúlyosabb büntetési tételt – többéves börtönbüntetést – egy sokkal hétköznapibb cselekedet miatt szabhatja ki a bíróság, ami sokakat érinthet.
2022. október 17., 21:512022. október 17., 21:51
Hét esetben kezdeményezte bűnvádi eljárás megindítását a Hargita Megyei Környezetőrség idén, különböző, környezet elleni bűncselekmények miatt. Amint azt Balla Izabellától, a hatóság főbiztosától megtudtuk, természetvédelmi területen történő gyújtogatás, hulladékégetés, valamint szigorúan védett állat illegális elpusztítása miatt tettek bűnvádi feljelentést, az esetek egy részében ismeretlen tettes ellen.
Az egyik ilyen bűncselekmény egy medve megölése volt a Bucsinon.
Az esetet a vadőr jelentette – ő bukkant rá a megölt medvére –, és az ügyben két bűnvádi feljelentés is történt: az illetékes vadásztársaság a vadászati törvény, a környezetőrség pedig az 57-es környezetvédelmi törvény megsértése miatt kezdeményezte hivatalból a bűnvádi eljárás megindítását ismeretlen tettes ellen – tájékoztatott Balla Izabella. Az eset még áprilisban történt, és az eljárás még nem zárult le. Ez azonban nem rendhagyó, ugyanis gyakran négy évig is elhúzódnak az ilyen ügyek.
Négyéves hím medvét lőhetett le egy vadorzó vasárnap a Bucsin-tető közelében, az országúton. Bűnügyi nyomozás indult, keresik az ismeretlen elkövetőt, esetleges társait.
A szigorúan védett állat illegális elpusztítása miatt kiszabható börtönbüntetés három hónaptól egy évig terjed, illetve pénzbírság mellett is dönthet a bíróság.
Nem árt azonban tudni, hogy egy másik, jóval hétköznapibb környezet elleni bűncselekmény miatt ennél lényegesen súlyosabb, 3-tól 5 évig terjedő börtönbüntetést is kiszabhat a bíróság. A hulladékégetés ez a törvénysértés, az ugyanis idén április óta bűncselekménynek minősül. Ilyen ügyben is indult eljárás Hargita megyében:
Az új törvény értelmében azonban az avar, a zöld-, illetve bármilyen más hulladék elégetése is bűncselekménynek minősül, jó, ha tudják ezt a kerttulajdonosok.
Természetvédelmi területen a növényzet felégetése szintén három hónaptól egy évig terjedő börtönbüntetést vonhat maga után. Ilyen esetben is indult bűnvádi eljárás idén Hargita megyében, Csíkszereda környékén van egy mocsaras területrész, leggyakrabban azt szokták felégetni – mondta az ismétlődő esetekről Balla Izabella.
Az egyik leggyakoribb kihágás egyébként a tarlóégetés Hargita megyében, ezt évek óta visszatérő problémaként tartják számon a környezetőrségnél, akárcsak a hulladékok nem megfelelő kezelését, ártalmatlanítását, illetve a környezetvédelmi szabályozás hiányában folytatott munkálatokat, tevékenységeket.
Visszatérő probléma Hargita megyében a tarlóégetés, és ez az egyik leggyakoribb kihágás, ami miatt eljárást indít a környezetőrség
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Idén a megyei környezetőrség leggyakrabban a környezetvédelmi szabályozás hiányában folytatott munkálatok, tevékenységek, a hulladékok nem megfelelő kezelése, illetve az előírt feladatok teljesítésének az elmulasztása miatt szabott ki pénzbírságokat” – tájékoztatott a megyei hatóság főbiztosa. Megjegyezte,
egyik esetben egy hulladékgazdálkodási vállalat ellen indítottak eljárást azért, mert engedély nélküli helyen tárolták a hulladékot, a másik esetben a környezetvédelmi engedély előírásaitól eltérő tevékenység miatt bírságoltak.
Minden vízzel, illetve természetvédelmi területtel kapcsolatos munkálatra – például építkezésre, halastó létesítésére – jóváhagyást kell kérni a környezetvédelmi ügynökségtől, ám gyakran előfordul, hogy ezt elmulasztják megtenni, vagy megszerzik a jóváhagyást, de nem az abban foglaltaknak megfelelően végzik a tevékenységet – részletezte az egyik leggyakoribb kihágást Balla Izabella.
A Hargita Megyei Környezetőrség vezetője kérdésünkre arról is tájékoztatott, hogy a felderített kihágások száma nagyban összefügg a személyzet létszámával, ezért a tavalyi és idei adatok összehasonlítását is ennek fényében érdemes elvégezni. A hatóság az elmúlt esztendő legnagyobb részében három biztossal (terepre is kijáró alkalmazottal) működött,
„Idén nagyobb értékű bírságokat szabott ki az őrség. 2021-ben a megyei környezetőrség 31 esetben rótt ki pénzbírságot, ezek összértéke 532 500 lej volt, idén szeptember 30-ig pedig 32 pénzbírságot alkalmazott a hatóság, 628 000 lej értékben. A pénzbírságok mellett hét esetben írásbeli figyelmeztetést kaptak a szabálysértők, továbbá öt terület helyreállítását és két tevékenység felfüggesztését írta elő kiegészítő büntetésként az őrség” – tájékoztatott a hatóság tevékenységéről Balla Izabella.
Első alkalommal szervezik meg a Kárpát-medencei Erdei Iskola Konferenciát és szemlét Szentegyházán, ahol több erdélyi és magyarországi szakember vesz részt, hogy minél szélesebb körben kiterjesszék az erdei iskola tevékenységét.
Út-helyreállítási és -javítási munkálatok miatt hétfőtől forgalomátszervezésre kell számítani Gyergyószentmiklóson – értesít a polgármesteri hivatal.
A Maros Megyei Tanács tájékoztatja az olvasókat, hogy hamarosan elkezdődnek a munkálatok Marosszentkirály és Mezőrücs településeken.
Már meg sem lepődünk azon, hogy ismét Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja.
Képzeljen el egy vacsorát, ahol nem a látásé az irányítás, hanem a többi érzékszerve fedezi fel az ízeket, illatokat és hangokat.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
5 hozzászólás