
Támfalépítéssel gátolják meg az országút további beszakadását
Fotó: László Ildikó
A forgalombiztonság szempontjából is fontos munka zajlik Máréfalva központjában, ahol új támfal épül a 13A jelzésű országút mellett haladó Fenyéd-patak beszakadt partján. Az elmúlt években több helyen is végeztek árvízvédelmi munkálatokat a településen, de még mindig van tennivaló.
2023. július 07., 08:162023. július 07., 08:16
Több helyen is beszakadt az elmúlt években a Fenyéd-patak partja Máréfalva központjában, ahol omladozni kezdett a kőből kirakott támfal – tudtuk meg Kovács Imrétől, a település polgármesterétől. Mint mondta, emiatt
Fotó: László Ildikó
Éppen ezért döntött úgy az Országos Útügyi Igazgatóság Hargita megyei kirendeltsége, hogy meg kell erősíteniük a patak partját. Ennek részeként a még le nem omlott köveket a helyükön hagyják, ugyanakkor egy teljesen új betontámfalat építenek. A munkálatok egy száz méteres partszakaszt érintenek a helyi iskola előtti részen.
– fogalmazott Kovács.
Fotó: László Ildikó
Az elöljáró arra is kitért, hogy korábban hidakat újítottak fel a helyszínen, amelyek védelmi zónájában ők már építettek új támfalat a beruházás részeként.
Kovács Imre rámutatott, az elmúlt években többször is voltak gondok az árvizek miatt a településen: ha nem a Fenyéd, akkor a Medvenyelv vagy a Telekság pataka okozta ezeket a heves esőzésekkor. Ezt figyelembe véve különböző helyi vagy éppen külsős finanszírozású projektek részeként építettek támfalakat például a Telekság, a Pisti, a Malom és a Komlóskert utcákban.
Mindemellett a Maros vízügyi hatósággal is együttműködtek a kimélyült patakmedrek szabályozásában – partvédelem, gátak megerősítése stb. –, ezzel gátolva meg a partok beszakadását és az árvizeket. Egyebek mellett sokat segített a helyzet javításában az is, ha csak egyszerű természetes gátakat hoztak létre úgy, hogy egy-egy fűzfát kivágtak és a patakmederbe döntötték. Ezeknek köszönhetően feltelt a sebes patakok alja.
– így a polgármester.
Ilie Bolojan szerint lehetővé kell tenni az önkormányzatok számára, hogy a költségvetésük elfogadása előtt visszatérjenek a helyi adók és illetékek törvényben meghatározott minimális szintjéhez.
Ilie Bolojan szerdán este bejelentette, hogy 2026. április 1-je és 2027. március vége között a lakossági fogyasztók szabályozott áron, a vállalatok és intézmények pedig piaci áron jutnak földgázhoz.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán este bejelentette, hogy a 2026-os költségvetésről szóló egyeztetések várhatóan a jövő héten lezárulnak, így a tervezetet február 20-a körül terjesztik a parlament elé.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora, Robert Cazanciuc támogatja az RMDSZ-nek azt a javaslatát, hogy a kormány vizsgálja felül a helyi adók és illetékek emeléséről szóló döntését.
Csökkenti a termelést az Automobile Dacia SA, emiatt 900 dolgozótól válna meg.
Gondatlanságból elkövetett rongálás, valamint a munkavédelmi és munkahelyi egészségvédelmi előírások megszegésének gyanújával büntetőeljárást indított szerdán a Szilágy megyei rendőrség a szilágycsehi templomtorony leomlásának ügyében.
Noha a vízfelületet még jég borítja, a háttérben már minden adott a tavaszi szezonnyitáshoz a sepsiszentgyörgyi városi szabadidős létesítménynél. A fenntartó Rekreatív Rt. beszerezte az állomási tóra szánt csónakokat és vízibicikliket.
Az oktatási szakszervezetek tagjai szerdán a kormány székhelye előtt tüntettek, mivel elégedetlenek a kormány által elfogadott intézkedésekkel.
A szilágycsehi református templom összeomlásának okait kivizsgáló válságstáb alakult a művelődésügyi minisztériumnál szerdán – közölte a tárca.
Mi történik, amikor a szabadság ígérete kiüresedik? Hol van az élet kapuja a végidők zajában?
szóljon hozzá!