Fotó: Erdelyvisszatert.uw.hu
Szinte napra pontosan nyolcvan esztendeje, 1940. augusztus 30-án született meg a második bécsi döntés, amelynek értelmében Magyarország visszaszerezte Romániától a trianoni békével elcsatolt területek egy részét, Észak-Erdélyt.
2020. augusztus 31., 11:542020. augusztus 31., 11:54
A második bécsi döntést 1940. augusztus 30-án hozta meg a Harmadik Birodalom és Olaszország a magyar–román területi vita ügyében. A döntést megelőzően nagyon kiéleződött a helyzet a két ország között, és a teljes magyar hadsereget is mozgósították. Korábban a Besszarábiát követelő Szovjetunió felajánlotta a közös fellépés lehetőségét, ám ezzel a magyar kormány nem élt. A két fél elsődlegesen egy katonai konfliktusban gondolkodott, ám Németországnak nem állt érdekében ez, valamint félt egy szovjet beavatkozástól, ezért avatkozott közbe.
A tárgyalások 1940. augusztus 29-én kezdődtek meg Joachim von Ribbentrop német és Galeazzo Ciano olasz külügyminiszter döntőbíráskodásával Bécsben, és másnapra mindkét kormány beleegyezését adta. Ezután került sor a határozat kihirdetésére, amely
így ismét az ország része lett több mint 43 ezer négyzetkilométernyi terület, amelyen 2 millió 394 ezer ember élt, akiknek az 1930-as román népszámlálás szerint 38 százaléka, az 1941-es magyar népszámlálás szerint pedig 53,6 százaléka volt magyar nemzetiségű.
A román és a magyar történetírás egymástól eltérő módon értékelte és értékeli ma is a második bécsi döntést. Míg a román szerzők túlnyomó többsége a „bécsi diktátum” megjelölést használja – a döntés Bukarestre erőszakolt kényszerítő jellegét hangsúlyozva –, addig a magyar historiográfiába a „döntőbíráskodás”, a „második bécsi döntés” semlegesebb fogalma vonult be.
1940 szeptemberében Észak-Erdélybe bevonultak a Magyar Királyi Honvédség egységei, ezzel megkezdődött a „kis magyar világ” négyéves időszaka. Szatmárnémetibe szeptember 5-én, Zilahra 8-án vonultak be a honvédek; Csíkszeredába szeptember 11-ére érkeztek meg a magyar csapatok. A korabeli fényképekből és beszámolókból tudjuk, hogy a csíkiak nagy örömmel fogadták a bevonuló magyar honvédeket, „Isten hozott honvédek!” feliratú és ahhoz hasonló táblákat tartva a kezükben. Több fénykép is megörökítette, ahogy a csíkszeredai, illetve a csíki asszonyok és lányok székely népviseletben integettek a városba bevonuló magyar honvédeknek.
A boldogság azonban nem tartott sokáig: a második világháborúban vesztesnek kikiáltott Magyarországot újabb csonkítással sújtották, az 1947-es párizsi békeszerződés ismét a trianoni határok közé szorította.
Összeállításunkhoz a Wikipédia enciklopédiát és korabeli visszaemlékezéseket használtunk fel.
Szűrők és spéci naptávcsövek segítségével lehet megnézni a napot Marosvásárhelyen május 3-án, szombaton délben, de érdemes estére is kint maradni, mert a csillagokat, holdat is megmutatják a hozzáértők.
Összedőlt a maroshévízi Urmánczy-födeles híd április 30-án, szerdán. Az építmény 156 évig állt, állapota az évek múlásával romlott, a lakosság kérésére 2020-ban tetőzetet cseréltek és deszkákat pótoltak, most pedig megsemmisült.
Két villámcsődülettel ünnepelt kedden, a tánc világnapján a Maros Művészegyüttes két társulata Marosvásárhelyen.
A május elsejei hosszú hétvégén jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Tetten érték egy 32 éves férfit Besztercén, miközben nagy mennyiségű kábítószert árusított, ráadásul munkahelyén, egy fodrászszalonban, még több drogot találtak. A DIICOT nyomoz, a gyanúsított előzetes letartóztatásba került.
A szerdai tanórák után négynapos minivakáció kezdődik az iskolások számára. Az oktatás a május elsejei hosszú hétvége után, hétfőn folytatódik.
Romániában messze elmarad a kanyaró elleni átoltottság mértéke az európai átlagtól, miközben a legtöbb megbetegedés itt történik. A kétségbeejtő helyzet viszont nem csak a kanyaró elleni oltással kapcsolatos tévhitek terjedésével magyarázható.
Gyerekek énekétől lesz hangos a kézdivásárhelyi református templom április 30-án, szerdán. Az előző évek gyakorlatához képest ugyanis ott tartják a Kisiskolás Népdalcsoportok Találkozójának soron következő, hetedik kiadását.
Lépjen be velünk egy olyan világba, ahol az önszeretet és az önelvesztés közötti határ egyre törékenyebbé válik.
szóljon hozzá!