Több csíkszéki települést is elkerülnek a fejlesztési pénzek, mivel azokat nem igényelték. Illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Nyolc csíkszéki község nem szerepel a fejlesztési minisztérium Országos Helyi Fejlesztési Program (PNDL) második kiírásának nyertes pályázati listáján. E települések polgármestereitől arról érdeklődtünk, miért nem tartották fontosnak pályázni a szaktárcához, amely minden benyújtott pályázatot elfogadott.
2017. július 26., 13:342017. július 26., 13:34
2017. július 26., 14:072017. július 26., 14:07
Kedden a tizennégy csíkszéki község, valamint Tusnádfürdő és Balánbánya város által igényelt és pozitívan elbírált beruházásokat ismertettük. Ezúttal azokról a községekről lesz szó, amelyek nem pályáztak a fejlesztési pénzekre.
Tizennégy csíkszéki község, valamint Tusnádfürdő és Balánbánya város is részesül a fejlesztési minisztérium – a különböző beruházásokra igényelt – támogatásában. A csíki vidéki települések összesen közel 110 millió lejt fordíthatnak fejlesztésre.
Csíkszentmihály község polgármestere, Izsák-Székely Lóránt érdeklődésünkre elmondta, községi utak felújítására pályáztak korábban a Bogát ADI fejlesztési társulás keretében, de arra nem kaptak támogatást. A PNDL 2-programban a közvilágítási rendszer fejlesztésére szerettek volna pályázni a Nagy-Hagymás Egyesület keretében, amelyhez csatlakozott volna Csíkszentmihály község is, de
Így az egyéni, községi szinten való pályázással „kicsúsztak” a határidőből – tudtuk meg. A polgármester hozzátette, amennyiben lesz újabb PNDL-program, a közvilágítás korszerűsítésére fognak pályázni, és megpróbálnak a községi utak felújítására is pénzt igényelni.
Gyimesfelsőlok sem pályázott a PNDL 2-ként ismert programra, mivel a csatornázási munkálatokat próbálják megvalósítani európai uniós pályázatból.
– mutatott rá Pap Imre, a település polgármestere.
„Az előző évek nagyon bonyolult pénzleosztási rendszerének kapcsán nem igazán hiszem még most sem, hogy ilyen nagy bőségben fog jönni a fejlesztési minisztériumtól a pénz, emiatt koncentráltuk az energiáinkat európai uniós pályázatok, illetve más források felé” – adott magyarázatot Gergely András csíkszentmártoni polgármester arra, hogy miért nem pályáztak a fejlesztési minisztérium programjára.
Kérdésünkre ugyanakkor elmondta,
emellett mivel az ivóvíz- és szennyvízhálózatuk nagyrészt ki van építve, annak bővítését a POIM-programon (a romániai nagy infrastruktúra operatív program) keresztül oldanák meg. További fejlesztési terveikhez a Csík LEADER Egyesület pályázati lehetőségeivel, illetve magyarországi forrásokkal élnek.
Csíkszentlélek önkormányzata sem élt a fejlesztési minisztérium támogatási lehetőségével, mivel jelenleg is a Helyi Fejlesztési Országos Program (PNDL) révén zajlik egy oktatási intézmény építése Csíkmindszenten, annak befejezésére törekednek. Az óvodásoknak és az elemi osztályoknak helyet biztosító majdani épületet a tervek szerint szeptemberre fejezik be, jelenleg a tetőzet fedésén dolgoznak a munkások.
annak függvényében, hogy mire lehet majd pénzt igényelni. Közben már készítik is a községi utak feljavítására, a kultúrotthon udvarának rendezésére vonatkozó terveket – részletezte Keresztes Balázs polgármester.
Szántó László, Csíkkozmás polgármestere érdeklődésünkre kifejtette, jelenleg két befejezés előtt álló pályázatuk van, s mivel ebből a csatornahálózat kiépítése utófinanszírozású – először maguknak kell kifizetniük, csak utána kapják vissza a munkálat értékét –, ez nagyon leterheli a költségvetésüket. Azaz
Azt is megjegyezte a községvezető, hogy más programban – a Vidéki Befektetéseket Kifizető Ügynökséghez (AFIR) – ugyanakkor van benyújtott pályázatuk községi utak felújítására. Emellett előkészített pályázati csomagjuk van a közvilágítás korszerűsítésére, sőt rövidesen a Csík LEADER Egyesület gépbeszerzési kiírásával is élni fognak.
Csíkszentgyörgy, Csíkpálfalva és Szépvíz polgármesterét is kerestük telefonon, hogy megkérdezzük, miért nem éltek az említett pályázati lehetőséggel, azonban nem tudtuk őket elérni telefonon.
Országszerte 30 milliárd lejt osztanak szét
A PNDL 2 keretében a kormány összesen 30 milliárd lejt oszt szét a megyék között helyi fejlesztési programokra, amiből összesen 9500 infrastrukturális beruházást támogatnak, legyen szó csatornázásról, fűtésről, községi utakról, közvilágításról, oktatásról, egészségügyről, kultúráról vagy éppen sportról. Ebből az összegből Hargita megye a 2017–2020-as időszakban 507,9 millió lejt kap.
Egyébként az illetékes miniszter, Sevil Shhaideh minapi tájékoztatása szerint az Országos Helyi Fejlesztési Program első szakaszában (PNDL 1) 5862 beruházásuk van, összesen 19 milliárd lej értékben. Jelenleg 4000 kivitelezési munkálat van folyamatban országszerte.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!