Forgalmas helyeken, főleg zárt terekben influenza ellen is javasolt a védőmaszk viselése. Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Várhatóan január 15-e és február 10-e között fog tetőzni az influenzajárvány Romániában – jelentette ki csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.
2023. január 05., 19:502023. január 05., 19:50
Sajtótájékoztatóján az egészségügyi tárca vezetője rámutatott,
Az egészségügyi hatóságok arra számítanak, hogy január 15-e és február 10-e között tetőzik a járvány, majd elkezd csökkenni a légúti megbetegedések, köztük az influenzás esetek száma is.
A tárcavezető elmondta, hogy a december 26-a és január 1-je közötti héten megvizsgált minták 37 százalékában mutatták ki az influenzavírus jelenlétét. Egy héttel korábban 32 százalék volt a pozitivitási ráta.
Január 9-án a tanrendnek megfelelően újra kinyitnak az iskolák – ezt már Ligia Deca oktatási miniszter mondta az Alexandru Rafilával közösen tartott csütörtöki sajtótájékoztatón. A tanügyminiszter szerint
„A világjárvány két éve után nagyon fontosnak tartjuk, hogy magas legyen a tanórák látogatottságának aránya. Úgy véljük, hogy a hangsúlyt – amint azt az egészségügyi miniszterrel is megbeszéltük – a megelőzésre kell helyezni” – írja az Agerpres hírügynökség a miniszterre hivatkozva. Deca elmondta, hogy
„A tanítás kezdetén bármelyik tanár megfigyelheti, hogy vannak-e légúti megbetegedésre utaló konkrét tüneteik a diákoknak. Az egészségügyi igazgatóságok az összes szükséges információval segíteni fogják a tanfelügyelőségeket, az iskolákat abban, hogy ez a szűrés hatékony legyen” – mondta a miniszter. Hangsúlyozta, hogy a szülőknek, tanároknak és az iskolák vezetőinek egyaránt felelősségük van az influenza terjedésének megfékezésében. Deca hozzátette, hogy
„Azt szeretnénk, hogy minden gyermek hozzáférjen az oktatáshoz, és ha légzőszervi megbetegedés tüneteit mutatják, akkor az otthoni elkülönítésük után mielőbb visszatérhessenek az iskolába” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy pénteken tanácskozni fog a tanfelügyelőkkel az iskolakezdésről.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint
Be kell tartani az alapvető higiéniai szabályokat,
kerülni kell a zsúfolt helyeket,
a forgalmas helyeken – főleg zárt terekben – pedig javasolt a védőmaszk viselése.
A tárcavezető fontosnak nevezte, hogy a légúti megbetegedés első tüneteinek jelentkezésekor a beteg vegye fel a kapcsolatot a családorvosával és kövesse az utasításait. Az iskolákban javasolják a napi szintű szűrést, a védőmaszk viselését, a gyakori kézfertőtlenítést és a szellőztetést.
Az egyes kórházakban alkalmazott intézkedésekről az intézmény menedzsere hivatott dönteni, a megyei egészségügyi igazgatósággal való egyeztetés után. A kórházmenedzser javaslatot tehet a személyzet napi szintű szűrésére, illetve a maszkviselésre, főleg a betegekkel közvetlen kapcsolatba kerülő egészségügyi alkalmazottak esetében. Emellett
– magyarázta Rafila. A megyei egészségügyi igazgatóságok képviselőivel folytatott egyeztetésen a miniszter hangsúlyozta, a légúti fertőzéssel beutalt betegeket kezelő kórházak gondoskodjanak arról, hogy legyen megfelelő készletük vírusellenes gyógyszerekből, védőfelszerelésekből és fertőtlenítőszerekből.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 44,21 százalékos feldolgozottsága alapján (8880 jegyzőkönyv) Nicușor Dan független jelölt a szavazatok 50,05 százalékát (1 503 742 voks) szerezte meg az elnökválasztás második fordulójában.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
1 hozzászólás