Sokasodnak a követeléseik. Sztrájkőrséggel kezdődnek a tiltakozó megmozdulások a tanügyben. Archív
A fővárosba utazik a Tanügyi Szabad Szakszervezet (FSLI) Hargita megyei küldöttsége szerdán és csütörtökön, hogy részt vegyen a munkaügyi minisztérium épülete előtt tartandó sztrájkőrségen.
2018. február 20., 11:472018. február 20., 11:47
Az érdekvédelmi tömörülés az oktatásban dolgozókat hátrányosan érintő intézkedések miatt tiltakozik, egyebek mellett az oktatásban dolgozók egy részét érintő bércsökkenések, valamint a fizetéskésések miatt vonulnak utcára.
– tájékoztatott Kocs Ilona. Az érdekvédelmi tömörülés Hargita megyei területi vezetője elmondta, a szakszervezet az oktatásban dolgozók egy részét érintő bércsökkenések, valamint a fizetéskésések miatt tiltakozik. Szerinte ugyanakkor elengedhetetlen a fejkvóta alapú finanszírozás módosítása is oly módon, hogy a magasabb képesítéssel rendelkező pedagógusok esetében több pénzt kapjanak a tanintézetek, hiszen azokban a bérköltségek is nagyobbak.
A munkaügyi minisztérium elé szervezett szerdai és csütörtöki sztrájkőrség okai között van az is, hogy
Hargita megye ebben a tekintetben jobban áll az ország többi megyéinél, ugyanis itt a tanfelügyelőség kifizette ezeket a béreket, de egységes szabályozásra van szükség országszerte. Ezzel ugyanis elkerülhető lenne, hogy később a szakminisztériumban azt a gyakorlatot tekintsék irányadónak, amelyet a többletórákat nem fizető megyék alkalmaztak – hívta fel a figyelmet Kocs Ilona.
A szakszervezet azt is kifogásolja, hogy a társadalombiztosítási járulékok költségének alkalmazottakra való áthárítása miatt csökken a gyermeknevelési szabadságon, illetve betegszabadságon lévő tanügyi alkalmazottak fizetése. Ennek oka, hogy például a gyes idején az alkalmazott az előző évben megvalósított jövedelmének 80 százalékát kapja meg havi juttatásként, ám a járulékok értékét a teljes bére alapján számítják ki – magyarázta Kocs Ilona. Fordított a helyzet a bérpótlékok esetében: 2017 januárjában nőtt az oktatásban dolgozók bére, de a pótlékokat az azt megelőző időszakban folyósított bérek alapján számolták ki már tavaly is – magyarázta a szakszervezet területi képviselője, hozzáfűzve, hogy emiatt ő már pert is indított.
Az érdekvédelmi tömörülés azt is követeli a szerdai és csütörtöki megmozdulásokon, hogy a márciusra beígért 20 százalékos béremelést a kormány terjessze ki az oktatásban dolgozó nem didaktikai személyzetre is.
– mondta el érdeklődésünkre Görbe Péter. A Hargita megyei főtanfelügyelő arról tájékoztatott, hogy a töredéknormákban alkalmazott dolgozók bére csökkent ugyan, de azokat a jövedelmeket központi utasításra már kiegészítették. Arról viszont, hogy a fél vagy negyed normában dolgozókon kívül másnak csökkent-e a bére a Hargita megyei oktatási rendszerben, csak a napokban készül felmérés, szintén központi utasításra – közölte a főtanfelügyelő, hozzáfűzve, ilyen jellegű panaszt nem kapott az intézmény.
Görbe Péter azt is elmondta, hogy Hargita megyében ebben a hónapban nem késett az oktatásban dolgozók bérének utalása, igaz, megfeszítve dolgoztak a könyvelők a tanfelügyelőségnél és a tanintézetekben, de időben átutalták a pénzeket. Megerősítette ugyanakkor azt is, hogy a magyar nyelv és irodalom tantárgy jelentette többlettanórák bérköltségét is megkapták Hargita megyében a pedagógusok.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!