Fotó: Veres Nándor
Bár idén szekeres felvonulás nem lesz, az Ezer Székely Leány Napja változatos programokkal várja a hagyományok kedvelőit szombaton a csíksomlyói nyeregben. A szervezők arra buzdítanak, hogy pénteken, egy nappal a rendezvény előtt, a Székely Népviselet Napja alkalmából viseljünk székelyruhát a munkában, vagy akár az utcán is.
2022. június 28., 15:562022. június 28., 15:56
2022. június 28., 21:162022. június 28., 21:16
Sajtótájékoztatón ismertették az Ezer Székely Leány Napja programját a szervezők kedden. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere úgy fogalmazott: ez nem Csíkszereda, hanem az egész székelység ünnepe. Az esemény jelentőségét indokolva Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat alelnöke azt mondta, a hétvégi esemény azért fontos, hogy megéljük és megmutassuk hagyományainkat, ugyanakkor a térség turisztikai népszerűsítésében is jelentős szerepet játszik.
Füleki Zoltán, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes ügyvezetője ismertette,
Ezt figyelembe véve, július 2-án a fogatok nem jönnek be Csíkszereda központjába, így a szervezők arra kérik a szekeres, lovas résztvevőket, hogy kerüljék el a város forgalmas részeit, a csíksomlyói nyeregbe a legrövidebb úton, Fitód és Csíksomlyó irányából, mezei úton érkezzenek.
Központilag nem engedélyezett, ezért marad el a megszokott felvonulás
Fotó: Pinti Attila
Az ünnepre hangoló programok pénteken kora este csúcsosodnak. A Szabadság téren 18 órától a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes és a megyeszékhely testvérvárosainak néptánccsoportjai – a hajdúnánási Aranyszalma Néptáncegyüttes, valamint a székesfehérvári Alba Regia Pulutyka Táncegyüttes – lép színpadra.
Szombaton a csíksomlyói nyeregben 11 órától tartják az ünnepi szentmisét, 12:30-tól pedig több néptánccsoport előadásait tekinthetik meg az érdeklődők. 14 órától a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes és az együttes utánpótláscsoportja, majd a Bekecs Néptáncszínház, az Alba Regia Pulutyka Táncegyüttes és az Aranyszalma Néptáncegyüttes lép színpadra.
Fotó: Veres Nándor
Kísérőprogramokban sem lesz hiány a rendezvény idején: 12 és 15 óra között zajlik a népviseletmustra, emellett a sátorban megtalálható majd a népviseleti divatsarok, ahol bárki kipróbálhatja, miként állna rajta egy kalocsai, egy kalotaszegi vagy éppen egy rábaközi népviselet, hajdísz, fejdísz. Ugyancsak ebben a sátorban Csíkpálfalva község népviseleteiből álló kiállítást is megtekinthet a közönség. A gyermek- és ifjúsági foglalkoztató sátorban 13 és 17 óra között lehet kézműveskedni, ügyességi játékokat kipróbálni.
Szombaton autóbuszok indulnak Csíksomlyóra 10, 11 és 12 órakor a buszállomás – Asirom – Csíki Játékszín – Mikó vár – Testvériség sugárút – Nest – Márton Áron Gimnázium – Csíksomlyó útvonalon. Visszafelé 16, 17 és 18 órakor indulnak a járatok.
Az idei Ezer Székely Leány Napja tiszteletbeli házigazdája Csíkdelne és Csíkpálfalva községek.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
8 hozzászólás