
Fotó: Veres Nándor
Bár idén szekeres felvonulás nem lesz, az Ezer Székely Leány Napja változatos programokkal várja a hagyományok kedvelőit szombaton a csíksomlyói nyeregben. A szervezők arra buzdítanak, hogy pénteken, egy nappal a rendezvény előtt, a Székely Népviselet Napja alkalmából viseljünk székelyruhát a munkában, vagy akár az utcán is.
2022. június 28., 15:562022. június 28., 15:56
2022. június 28., 21:162022. június 28., 21:16
Sajtótájékoztatón ismertették az Ezer Székely Leány Napja programját a szervezők kedden. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere úgy fogalmazott: ez nem Csíkszereda, hanem az egész székelység ünnepe. Az esemény jelentőségét indokolva Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat alelnöke azt mondta, a hétvégi esemény azért fontos, hogy megéljük és megmutassuk hagyományainkat, ugyanakkor a térség turisztikai népszerűsítésében is jelentős szerepet játszik.
Füleki Zoltán, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes ügyvezetője ismertette,
Ezt figyelembe véve, július 2-án a fogatok nem jönnek be Csíkszereda központjába, így a szervezők arra kérik a szekeres, lovas résztvevőket, hogy kerüljék el a város forgalmas részeit, a csíksomlyói nyeregbe a legrövidebb úton, Fitód és Csíksomlyó irányából, mezei úton érkezzenek.
Központilag nem engedélyezett, ezért marad el a megszokott felvonulás
Fotó: Pinti Attila
Az ünnepre hangoló programok pénteken kora este csúcsosodnak. A Szabadság téren 18 órától a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes és a megyeszékhely testvérvárosainak néptánccsoportjai – a hajdúnánási Aranyszalma Néptáncegyüttes, valamint a székesfehérvári Alba Regia Pulutyka Táncegyüttes – lép színpadra.
Szombaton a csíksomlyói nyeregben 11 órától tartják az ünnepi szentmisét, 12:30-tól pedig több néptánccsoport előadásait tekinthetik meg az érdeklődők. 14 órától a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes és az együttes utánpótláscsoportja, majd a Bekecs Néptáncszínház, az Alba Regia Pulutyka Táncegyüttes és az Aranyszalma Néptáncegyüttes lép színpadra.
Fotó: Veres Nándor
Kísérőprogramokban sem lesz hiány a rendezvény idején: 12 és 15 óra között zajlik a népviseletmustra, emellett a sátorban megtalálható majd a népviseleti divatsarok, ahol bárki kipróbálhatja, miként állna rajta egy kalocsai, egy kalotaszegi vagy éppen egy rábaközi népviselet, hajdísz, fejdísz. Ugyancsak ebben a sátorban Csíkpálfalva község népviseleteiből álló kiállítást is megtekinthet a közönség. A gyermek- és ifjúsági foglalkoztató sátorban 13 és 17 óra között lehet kézműveskedni, ügyességi játékokat kipróbálni.
Szombaton autóbuszok indulnak Csíksomlyóra 10, 11 és 12 órakor a buszállomás – Asirom – Csíki Játékszín – Mikó vár – Testvériség sugárút – Nest – Márton Áron Gimnázium – Csíksomlyó útvonalon. Visszafelé 16, 17 és 18 órakor indulnak a járatok.
Az idei Ezer Székely Leány Napja tiszteletbeli házigazdája Csíkdelne és Csíkpálfalva községek.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mérsékelni kell a politikai nyilatkozatok hangnemét, mert csak így folytatódhat érdemi párbeszéd a pártok között, és kerülhető el a kormányválság elhúzódása.
A nyári érettségire feliratkozott diákok 98,2 százaléka vett részt hétfőn a román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Megjelent hétfőn a Hivatalos Közlönyben az érettségi kötelező tantárgyából tartandó írásbeli vizsga egy nappal történő elhalasztásáról szóló miniszteri rendelet.
12,6 millió lejes kincstári hitel felvételéről döntött Hargita Megye Tanácsa. A kölcsönt három beruházás finanszírozására fordítanák, miközben a korábbi hitelkeretek felhasználását is átcsoportosították, és döntöttek a homoródi területek rendezéséről is.
Két újmisést szenteltek fel hétfőn, Szent Péter és és Szent Pál napján a gyulafehérvári székesegyházban. Az újmisések a megbízólevelüket is megkapták amellyel segédlelkésznek nevezték ki őket.
Általában meleg marad az idő a következő két hétben, de lesznek átmeneti lehűlések is, és főként július elején esőkre is számítani kell – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 29. és július 12. közötti előrejelzéséből.
Megoldhatónak tartották a hétfői román nyelv és irodalom írásbelit azok a székelyudvarhelyi végzősök, akiket a vizsga után kérdeztünk. Noha a rendkívüli hőség is nehezítette a vizsgát, a feladatsor nem okozott különösebb meglepetést.
Egy nappal elhalasztják a keddi matematika és történelem írásbeli vizsgákat a várható rendkívüli hőség miatt.
Két sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) viharos időjárás, erős szél és jelentős mennyiségű csapadék miatt az ország több megyéjére. A riasztások kedden és szerdán lesznek érvényben.
Nagyszabású ellenőrzést tartott vasárnap délután a 15-ös országúton a Hargita megyei rendőrség. Huszonkét sofőrnél végeztek alkohol- és drogtesztet, de az autók műszaki állapotát is ellenőrizték.
8 hozzászólás