Három megkésett támogatás folyósítása már elkezdődött, de van még néhány olyan juttatás, amely kifizetésre vár. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Elkezdődik pénteken az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszaka az agrárszektorban, a tavalyi támogatások közül azonban néhányat még mindig nem folyósított a gazdáknak az APIA. Az elmaradt támogatások közül hármat a héten elkezdett folyósítani a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség.
2024. február 29., 11:492024. február 29., 11:49
Március elsején kezdődik az év egyik legfontosabb időszaka a gazdák számára, vagyis az egységes mezőgazdasági támogatások igénylése. Ezúttal viszont úgy kezdődik el a kérelmezési időszak, hogy a múlt évre járó támogatások kifizetése még nem ért véget.
– közölte Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője. Megjegyezte azonban, hogy a támogatások mintegy 99 százalékát már megkapták a gazdák, csak néhány juttatást nem fizettek még ki.
Ezek közül azonban három hamarosan megérkezik a jogosultak bankszámlájára, ugyanis a héten elkezdte folyósítani azokat az APIA:
egyik a PD-04 zöldítési programban nyújtott támogatás, ami a környezetkímélő mezőgazdálkodást folytató, nagy szántóterülettel rendelkező gazdáknak jár. A juttatás értéke eredetileg 56 euró volt hektáronként, de megnövelték 73 euróra – tudtuk meg Haschi Andrástól. Azok a gazdák jogosultak rá, akik 10–50 hektáros területtel rendelkeznek, amiből legalább 10 hektár szántóföld. A mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség adatai szerint Hargita megyében 150 jogosultja van a juttatásnak;
az ANT 1-ként ismert, szántóföldi növénytermesztésre nyújtott átmeneti országos támogatás egy másik megkésett juttatás, amelynek megkezdődött a folyósítása. Ennek az értéke 11,49 euró hektáronként;
folyamatban van ugyanakkor a juh- és kecsketartóknak járó, ANT 9 támogatás folyósítása is.
Van ugyanakkor még hat olyan támogatás, amelyet nem kaptak még meg a gazdák. A PD-05-ként ismert, kisgazdaságokat működtetők által igényelhető támogatás az egyik ezek közül. Hargita megyében 955-en igényelték ezt. A juttatás értéke eredetileg 73 euró volt hektáronként, de időközben 98,8 euróra növelték. Ezt a 10 hektárnál kevesebb mezőgazdasági területtel rendelkező, hagyományos gazdálkodást folytató, állatokkal is rendelkező gazdák kaphatják meg.
– magyarázta Haschi András.
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Várják még a jogosultak a tejelő tehenek jólétének növelésére biztosított, úgynevezett PD-07 juttatást is. Erre 22 gazda jogosult a megyében. A tejtermelőknek járó, az értékesített tej mennyisége alapján kiszámított ANT 7-es juttatás is a megkésett támogatások közt van, továbbá a húsmarhatartók által igénylehető ANT 8-as is. Nem kapták még meg ugyanakkor az igényelt juttatást a lucernatermesztők – Hargita megyében 1200 gazda –, a burgonya-, illetve cukorrépa-termesztők sem – tudtuk meg a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség vezetőjétől.
– fogalmazott Haschi András.
Pénteken, március 1-jén elkezdődik és május 15-ig tart az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszaka, ám, mint megtudtuk, az ezzel kapcsolatos előkészületek is megkéstek, ugyanis az APIA alkalmazottainak a felkészítése csak a napokban kezdődik el.
Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Egyébként az idei késések az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezérigazgatójának az állásába kerültek egy hete: február 20-án Florin Barbu mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter menesztette az APIA vezérigazgatóját, Ionuţ Luput, a gazdáknak járó támogatások kifizetésének késlekedése miatt. Az APIA két hét haladékot kapott az átmeneti országos támogatások és a PD-04 zöldítési program keretében nyújtott támogatások kifizetésére.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
Idén szeptemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a népesség 4432 fővel csökkent, de a kiállított születési igazolványok száma 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a november 11–24. közötti, kéthetes időszakra vonatkozó előrejelzését. Lássuk csak, miben lesz részünk.
Már több mint ezer tanár aláírta azt a petíciót, amelyben arra kérik az oktatási minisztériumot, hogy a diákok szociális ösztöndíjait a helyi szociális osztályok kezeljék, ne az iskolai alkalmazottak, akiknek nincs is erre kompetenciájuk.
Családja jelentette a Maros megyei rendőrségen, hogy a 63 éves Katona Endre eltávozott marosvécsi otthonából november 6-án és nem jelentkezett azóta sem. Megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Fiatal medvét ütött el hétfő reggel egy autós a háromszéki Csernáton közelében. Az elpusztult állatot az égetőbe szállíttatta az illetékes hatóság.
Az alapító Csereyné Zathureczky Emília életét, munkásságát, a közel 150 éves múzeum legrégebbi nívós tárgyait mutatja be a november 11-én 18 órakor az intézmény Bartók Béla-termében Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel megnyíló új alapkiállítás.
Idén is megszervezték a Tudász műveltségi vetélkedőt, az utolsó fordulót Székelyudvarhelyen tartották hétvégén. Ezúttal az 1956-os forradalom tematikája köré épült a verseny, amelyet az első Tudász fesztivállal kötöttek össze.
Két jármű, köztük egy gázpalackokat szállító teherautó is érintett a Maros megyei Lövér településnél történt balesetben – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság.
Teljesen leégett egy fából készült építmény, egy másiknak pedig a tetőzetére terjedtek át a lángok a Maros megyei Dédabisztra településen, hétfő reggel.
szóljon hozzá!