Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság.
Több csíkszéki településen is gazdafórumot szervez a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, amelyeken tájékoztatják a gazdákat a száj- és körömfájásjárvánnyal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.
A ragályos megbetegedések között nagyjából az első helyen áll a száj- és körömfájás, amely egész térségekben, vagy akár országokban is csődbe viheti az állattenyésztési szektort. Mennyire veszélyezteti a ragály megjelenése Székelyföldet?
Magyarországon és Szlovákiában egyre szigorúbb intézkedéseket vezetnek be a párosujjú patásokat érintő járvány megfékezésére. A szakemberek szerint a ragadós száj- és körömfájás vírust a székelyföldi gazdák sem vehetik félvállról.
Megnőtt a kereslet a sertéshús iránt, nem hiába, hiszen a disznóvágások idényében járunk. Hargita megyében az állat élősúlyát kilogrammonként átlagban 15-19 lej közötti áron kínálják. Hasonlóan, mint tavaly.
Megáldják a munkagépeket, traktoros és szekeres ügyességi versenyeket tartanak, ugyanakkor szakmai előadás is lesz a hétvégén tizedik kiadásához érkező Kápolnásfalusi Gazdanapokon.
A juhállományt fertőző pestis az afrikai sertéspestissel ellentétben leginkább állatról állatra terjed, így, ha az felbukkanna a megyében, a felelősséget nem lehetne a vadállatokra hárítani, azért az ember lenne a felelős.
Már tíz konform sertéstartó gazdaság működik Hargita megyében, de a számuk folyamatosan nő. Az, hogy a kisgazdaságok is megfeleljenek a múlt év végén megszigorított előírásoknak azért fontos, mert csak így értékesíthetnek közfogyasztásra szánt disznókat.
Ismét útjára indul Udvarhelyszéken a gazdafórum-karaván, az Udvarhelyszéki RMDSZ és a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének szervezésében. Huszonhat településre látogatnak el a szervezők azzal a céllal, hogy a gazdákat meghallgassák, tájékoztassák.
Elkezdődik pénteken az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszaka az agrárszektorban, a tavalyi támogatások közül azonban néhányat még mindig nem folyósított a gazdáknak az APIA.
Bejelentette Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején, hogy összesen 72 millió euró támogatást kapnak idén az állattartók.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Az elmúlt napokban traktorokkal utcán felvonuló gazdákkal találkozott hétfőn délben Marosvásárhelyen Florin Barbu mezőgazdasági miniszter, aki tételesen átbeszélte a jelenlévőkkel a neki átadott, 13 pontot tartalmazó követeléslistát.
Európai uniós és világpiaci szinten is nagyon lecsökkent a tej ára: külföldről már 1,1 lejért lehet literenként tejet behozni, így a feldolgozók sorra visszamondják a helyi gazdák által kínált jó minőségű terméket.
A fajtanemesítő programban részt vevő pirostarka szarvasmarhát tartó székelyföldi gazdák egy része is megihatja a levét annak, hogy konfliktus alakult ki a törzskönyvvezető egyesület és egyes, a tej minőség-ellenőrzését végző kisebb egyesület között.
Igaznak bizonyultak a múlt héten felröppent hírek, miszerint december helyett már ebben a hónapban megkapják a szabadeladásos értékesítést végző tejtermelő gazdák a támogatást. Ráadásul az előre bejelentettnél nagyobb összegeket kapnak majd.
Több mint húszezer szarvasmarha után kapnak támogatást a Hargita megyei gazdák, a juttatást hamarosan folyósítja bankszámláikra a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség (APIA). A pénzt rövidesen igényelhetik azok a tejtermelő gazdák is.
Több száz Maros és környező megyebeli termelő vonult traktorral vagy kisautóval Marosvásárhelyre, tiltakozva a kormány agrárpolitikája ellen, különösen az ukrán gabonának biztosított szabad folyosó és a nagyáruházakban árult tej magas ára miatt.
A Hargita, Maros és Kovászna megyében élő gazdák már közel ötmillió euró értékben igényelték a szarvasmarhatartók számára első alkalommal biztosított, az orosz-ukrán háború negatív gazdasági hatásainak az ellensúlyozására szánt többlettámogatást.