Pestis terjed a juhállományban, elővigyázatosságra intik a gazdákat

Pestis terjed a juhállományban, elővigyázatosságra intik a gazdákat

A pestis még felnőtt állatok esetében is 70-80 százalékos arányban vezet pusztuláshoz. Ha túl is éli az állat, élete végéig hordozza és terjeszti a vírust, ezért a teljes állományt le kell ölni, ha felüti a fejét a fertőzés

Fotó: Erdély Bálint Előd

A juhállományt fertőző pestis az afrikai sertéspestissel ellentétben leginkább állatról állatra terjed, így, ha az felbukkanna a megyében, a felelősséget nem lehetne a vadállatokra hárítani, azért az ember lenne a felelős – hangsúlyozta a Székelyhonnak István Róbert. A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője elővigyázatosságra inti a juh- és kecsketartó gazdákat, ugyanis az ország több megyéjében is megjelent már és terjed a kiskérődzők pestise, főként a juhállományban, de a kecskéket is megfertőzheti a kórokozó, ami a fiatal egyedek biztos pusztulásához vezet, de a felnőtt példányok 70-80 százalékát is megöli.

Széchely István

2024. július 31., 07:522024. július 31., 07:52

Készültségben van Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság – akárcsak az ország többi megyéjének a hasonló szakhatóságai –, naponta tartanak gyűléseket, jelentéseket küldenek a főhatóságnak és felkészültek az esetleges mintavételezésekre is, ugyanis

Tulcea, Temes és Konstanca megyében is megjelent és terjed a kiskérődzők pestise, ami az emberre ugyan nem jelent veszélyt, de a megfertőzött állatok nagy részét elpusztítja.

Az említett megyékben elsőként az exportra vagy EU-n belüli eladásra szánt juhok számára fenntartott begyűjtőközpontokban igazolták a fertőzést, de azóta már magángazdaságokra, kisebb farmokra is átterjedt.

Tüneteit tekintve légúti megbetegedésre hasonlít, de emésztési zavarokat is okoz a megfertőzött állatokban – juhokban, kecskékben – a kiskérődzők pestise.

A fertőzés a fiatal állatok esetében száz százalékban elhullást okoz, de ez az arány a felnőtt egyedek esetében is 70-80 százalékos, de

ha túl is éli az állat, élete végéig hordozza és terjeszti a vírust.

Galéria

Fotó: Pál Árpád

Amiben ez a kórokozó különbözik az afrikai sertéspestistől, az, hogy kevésbé marad meg fertőzött felületeken, így tehát a kiskérődzők pestise általában állatról állatra terjed – magyarázta István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Hozzáfűzte viszont, hogy mindezek ellenére

nagy veszélyt jelentenek azok a szállítójárművek, amelyekkel az erre vonatkozó jóváhagyással nem rendelkező kereskedők begyűjtik és elszállítják a felvásárolt állatokat, ugyanis ezeket a járműveket nem takarítják, nem fertőtlenítik, így ezekről a kórokozót bevihetik a gazdaságokba.

A hétfői prefektusi kollégiumi ülésen volt is egyeztetés a szakhatóság és a rendőrség között a közúti ellenőrzések fokozásáról.

„A legfontosabb az, hogy mielőtt a gazda eladja az állatot, a körorvossal vegye fel a kapcsolatot. A körorvos tudja, hogy mi a teendő, milyen követelményeknek kell megfeleljen a szállító. Tovább arra kérjük a gazdákat, hogy

Idézet
ha bármilyen viselkedési eltérést, valamilyen zavart, megbetegedésre utaló jeleket, tehát bármi olyat észlelnek az állatok esetében, ami nem szokványos, rögtön jelezzék az állatorvosnak”

– hívta fel a figyelmet István Róbert.

A megnövekedett terjedési veszély okai

A juh- és kecskepestis terjedésének ebben az időszakban több ok miatt is viszonylag magas a kockázata. Egyrészt azért, mert a húsvéti időszak után ilyenkor, nyáron van az állatok másik nagy adásvételi időszaka:

ebben az időszakban főként az arab országokba exportálják nagy számban a birkákat.

Csakhogy a pestis terjedésének a hírére „beszűkült az exportkör,

Idézet
egyes országok már nem fogadják Romániából az állatokat, csak hosszú tesztelés után, sőt olyan országok is vannak, amelyek egyáltalán nem fogadják addig, amíg nem rendeződik a helyzet”.

„Ez miatt viszont egyes begyűjtőpontoknál gondoltak egyet és éjnek idején elkezdték visszaosztani az állatokat a gazdákhoz, ahonnan elhozták azokat, ami nagy veszélyt jelent és teljesen törvénytelen is” – közölte a megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője, hozzáfűzve, hogy a probléma miatt riasztást is kiadott a főhatóság és hétfőn egyeztetést is tartottak a megyei igazgatóságokkal a témában.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

A szabályok betartására kérik az állattartókat

Mivel a kiskérődzők pestise jórészt csak közvetlenül, azaz állatról állatra terjed, nem lehet majd a vadakra hárítani a felelősséget – mint a sertéspestis terjedése esetében –, tehát

ha megjelenne a megyében, az szinte biztosan emberi tevékenység, illetve valamilyen szabály áthágásának a következménye lenne

– véli a megyei szakhatóság vezetője. Éppen ezért arra kérik az állattartó gazdákat, hogy legyenek elővigyázatosak és tartsák be a vonatkozó előírásokat. Ez egyébként közös érdekük is, ugyanis a vétlen gazdáknak is kára származhat abból, ha megjelenik a kórokozó a megyében.

Ha egy gazdaságban bukkan fel, akkor ott a teljes juhállományt le kell ölni, ám ha kint tartott állatok betegednek meg, akkor az adott legelőtesten lévő összes állatot le kell ölni, tehát ha száz gazda állata legel ott, akkor mind elveszítik állományukat.

A leölt állatok után ugyan állami kártérítést kapnak, de csak azok a gazdák, akiknél mindent rendben találnak.

Ha például az állatnyilvántartásban szereplő állatoknak csak a felét találják meg, mert a gazda az állomány másik felét eladta egy engedély nélkül tevékenykedő kereskedőnek, akkor csak pénzbírságot kap az illető gazda és marad a kárral

– mondott egy példát a szakhatóság vezetője.

Azért sem érdemes kockáztatni, mert várhatóan meg fogják növelni a fertőzési gócok körül kijelölt védő- és megfigyelési zónákat. Ez jelenleg 3, valamint 10 kilométer. Úgy tudja viszont – mondta István Róbert –, hogy

a kiskérődzők pestisének a megjelenése miatt sürgősen Tulcea megyébe érkezett egy Európai Uniós bizottság, és szerint a juhok esetében – legelő álltokról lévén szó – nem elegendő a 3 kilométeres védőzóna, illetve 10 kilométeres megfigyelési zóna, így azt 20, sőt talán 30 kilométeresre növelnék.

Hargita megyében egyébként mintegy 200-300 ezer egyedet számlál a juhállomány.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Több balkáni országban tombol a fertőzés

Romániában legutóbb a Temes megyei Nagyzsámon igazolták a kiskérődzők pestisének jelenlétét, az érintett farmon emiatt 13 ezer juhot kellett leölni.

Az ország keleti részében több fertőzési góc is kialakult a közelmúltban, Tulcea megyében például egyetlen farmon 50 ezer állatot kellett leölni a pestis kórokozójának a megjelenése miatt.

A közeli országok közül Törökországból és Görögországból is jelentették járványgócok kialakulását. Görögország például betiltotta a juhok és a kecskék országszerte történő szállítását, hogy megpróbálja megfékezni a „kecskepestisnek” is (Peste des Petits Ruminants - PPR) fertőzés terjedését. Így Görögország egész területén tilos a juhok és kecskék tenyésztésre, hizlalásra és vágásra történő szállítása a kecskepestis miatt – közölte a BBC a görög mezőgazdasági minisztérium tájékoztatása alapján. Ott a betegség július 11-ei megjelenése óta már legalább 7000 állatot öltek le a fertőzés terjedésének a megfékezése érdekében.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 30., kedd

Ők lesznek a Csíkszeredai Városnapok sztárfellépői

A hétvégi Csíkszeredai Városnapok a Szabadság téri nagyszínpadon többek között a Takáts Tamás Blues Band, Smiley, az Intim Torna Illegál, 4S Street, valamint Kökény Attila és Rakonczai Viktor koncertezik.

Ők lesznek a Csíkszeredai Városnapok sztárfellépői
2024. július 30., kedd

Ők már biztosan a pedagógusi pályán maradhatnak

A székelyföldi megyékben hetven százalék fölötti azoknak a pedagógusoknak az aránya, akiknek sikerült a véglegesítő vizsgájuk, azaz előre léphetnek a tanári pályán.

Ők már biztosan a pedagógusi pályán maradhatnak
2024. július 30., kedd

Ez a nap is eljött: használható a Gál Sándor téri okosvécé, de egyelőre csak készpénzzel lehet fizetni

Ugyan, egyelőre csak készpénzzel, de keddtől igénybe vehető a csíkszeredai Gál Sándor téri illemhely.

Ez a nap is eljött: használható a Gál Sándor téri okosvécé, de egyelőre csak készpénzzel lehet fizetni
2024. július 30., kedd

Augusztus elsejétől megnyílik a szécsenyi sportpark

Megnyílnak a szécsenyi sportpark kapui augusztus elsejétől minden érdeklődő előtt. A létesítmény ezentúl minden nap 10 és 21 óra között lesz nyitva.

Augusztus elsejétől megnyílik a szécsenyi sportpark
2024. július 30., kedd

Jubilál Csík vármegye első református temploma – ráadásul Gyergyóban

Százhuszonöt éves évfordulót ünnepel a gyergyószentmiklósi református gyülekezet: 1899-ben épült a gyergyószentmiklósi református templom. A gyülekezet különleges eseménysorral készül, amelyhez a más felekezetűek bekapcsolódását is várják.

Jubilál Csík vármegye első református temploma – ráadásul Gyergyóban
2024. július 30., kedd

Pénz nélkül maradhat a marosvásárhelyi városháza

Anyagi nehézségbe kerülhet a marosvásárhelyi városháza, miután a Maros Megyei Prefektusi Hivatal megtámadta a közigazgatósági bíróságon a szervezeti felépítésre vonatkozó tanácsi határozatot.

Pénz nélkül maradhat a marosvásárhelyi városháza
2024. július 30., kedd

A családi erőszak áldozatai sokszor a védelmüket szolgáló intézkedéseket is visszautasítják

2024 első félévében Kovászna megyében 277 esetben értesítették a rendőrséget családon belüli bántalmazás miatt, a helyszínre kivonuló hatóságok 108 esetben ítélték valósnak a veszélyt – áll a Kovászna megyei rendőrség félévi tevékenységi jelentésében.

A családi erőszak áldozatai sokszor a védelmüket szolgáló intézkedéseket is visszautasítják
2024. július 30., kedd

Két autó ütközött, nekisodródva egy parkoló harmadiknak

Egy nő sérült meg abban a közúti balesetben, amely Marosvásárhelyen következett be kedd délután, miközben két autó ütközött, nekisodródva egy parkoló harmadiknak.

Két autó ütközött, nekisodródva egy parkoló harmadiknak
2024. július 30., kedd

Kegyetlenül elbánt három kutyával, az egyik elpusztult

Állatkínzás megalapozott gyanújával őrizetbe vettek egy görgényszentimrei férfit a rendőrök az elmúlt hétvégén.

Kegyetlenül elbánt három kutyával, az egyik elpusztult
2024. július 30., kedd

Távolabb kell szállítani a hulladékot, emelkedik a szemétdíj Székelyudvarhelyen

A Cekend-tető helyett a távolabb lévő gyergyóremetei hulladéklerakóba fogják szállítani a Székelyudvarhelyen begyűjtött hulladékot, ezért a szemétdíj ára is növekedik – derült ki a helyi képviselő-testület soron kívüli keddi ülésén.

Távolabb kell szállítani a hulladékot, emelkedik a szemétdíj Székelyudvarhelyen
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!