A pestis még felnőtt állatok esetében is 70-80 százalékos arányban vezet pusztuláshoz. Ha túl is éli az állat, élete végéig hordozza és terjeszti a vírust, ezért a teljes állományt le kell ölni, ha felüti a fejét a fertőzés
Fotó: Erdély Bálint Előd
A juhállományt fertőző pestis az afrikai sertéspestissel ellentétben leginkább állatról állatra terjed, így, ha az felbukkanna a megyében, a felelősséget nem lehetne a vadállatokra hárítani, azért az ember lenne a felelős – hangsúlyozta a Székelyhonnak István Róbert. A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője elővigyázatosságra inti a juh- és kecsketartó gazdákat, ugyanis az ország több megyéjében is megjelent már és terjed a kiskérődzők pestise, főként a juhállományban, de a kecskéket is megfertőzheti a kórokozó, ami a fiatal egyedek biztos pusztulásához vezet, de a felnőtt példányok 70-80 százalékát is megöli.
2024. július 31., 07:522024. július 31., 07:52
Készültségben van Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság – akárcsak az ország többi megyéjének a hasonló szakhatóságai –, naponta tartanak gyűléseket, jelentéseket küldenek a főhatóságnak és felkészültek az esetleges mintavételezésekre is, ugyanis
Az említett megyékben elsőként az exportra vagy EU-n belüli eladásra szánt juhok számára fenntartott begyűjtőközpontokban igazolták a fertőzést, de azóta már magángazdaságokra, kisebb farmokra is átterjedt.
A fertőzés a fiatal állatok esetében száz százalékban elhullást okoz, de ez az arány a felnőtt egyedek esetében is 70-80 százalékos, de
Fotó: Pál Árpád
Amiben ez a kórokozó különbözik az afrikai sertéspestistől, az, hogy kevésbé marad meg fertőzött felületeken, így tehát a kiskérődzők pestise általában állatról állatra terjed – magyarázta István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Hozzáfűzte viszont, hogy mindezek ellenére
A hétfői prefektusi kollégiumi ülésen volt is egyeztetés a szakhatóság és a rendőrség között a közúti ellenőrzések fokozásáról.
„A legfontosabb az, hogy mielőtt a gazda eladja az állatot, a körorvossal vegye fel a kapcsolatot. A körorvos tudja, hogy mi a teendő, milyen követelményeknek kell megfeleljen a szállító. Tovább arra kérjük a gazdákat, hogy
– hívta fel a figyelmet István Róbert.
A juh- és kecskepestis terjedésének ebben az időszakban több ok miatt is viszonylag magas a kockázata. Egyrészt azért, mert a húsvéti időszak után ilyenkor, nyáron van az állatok másik nagy adásvételi időszaka:
Csakhogy a pestis terjedésének a hírére „beszűkült az exportkör,
„Ez miatt viszont egyes begyűjtőpontoknál gondoltak egyet és éjnek idején elkezdték visszaosztani az állatokat a gazdákhoz, ahonnan elhozták azokat, ami nagy veszélyt jelent és teljesen törvénytelen is” – közölte a megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője, hozzáfűzve, hogy a probléma miatt riasztást is kiadott a főhatóság és hétfőn egyeztetést is tartottak a megyei igazgatóságokkal a témában.
Fotó: Haáz Vince
Mivel a kiskérődzők pestise jórészt csak közvetlenül, azaz állatról állatra terjed, nem lehet majd a vadakra hárítani a felelősséget – mint a sertéspestis terjedése esetében –, tehát
– véli a megyei szakhatóság vezetője. Éppen ezért arra kérik az állattartó gazdákat, hogy legyenek elővigyázatosak és tartsák be a vonatkozó előírásokat. Ez egyébként közös érdekük is, ugyanis a vétlen gazdáknak is kára származhat abból, ha megjelenik a kórokozó a megyében.
A leölt állatok után ugyan állami kártérítést kapnak, de csak azok a gazdák, akiknél mindent rendben találnak.
– mondott egy példát a szakhatóság vezetője.
Azért sem érdemes kockáztatni, mert várhatóan meg fogják növelni a fertőzési gócok körül kijelölt védő- és megfigyelési zónákat. Ez jelenleg 3, valamint 10 kilométer. Úgy tudja viszont – mondta István Róbert –, hogy
Hargita megyében egyébként mintegy 200-300 ezer egyedet számlál a juhállomány.
Fotó: Haáz Vince
Romániában legutóbb a Temes megyei Nagyzsámon igazolták a kiskérődzők pestisének jelenlétét, az érintett farmon emiatt 13 ezer juhot kellett leölni.
A közeli országok közül Törökországból és Görögországból is jelentették járványgócok kialakulását. Görögország például betiltotta a juhok és a kecskék országszerte történő szállítását, hogy megpróbálja megfékezni a „kecskepestisnek” is (Peste des Petits Ruminants - PPR) fertőzés terjedését. Így Görögország egész területén tilos a juhok és kecskék tenyésztésre, hizlalásra és vágásra történő szállítása a kecskepestis miatt – közölte a BBC a görög mezőgazdasági minisztérium tájékoztatása alapján. Ott a betegség július 11-ei megjelenése óta már legalább 7000 állatot öltek le a fertőzés terjedésének a megfékezése érdekében.
A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.
Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
Tűzvédelmi fejlesztések miatt április elsejétől bezár a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Munkálatok lesznek a rendezvényteremben, a galériában és a színházteremben is.
Több mint nyolc évtizede szolgálják a közösséget a Hargita megyei tűzoltók. A székelyudvarhelyi és csíkszeredai egységek évente több ezer bevetésen bizonyítják elhivatottságukat, legyen szó tűzesetről, mentőakcióról vagy természeti katasztrófáról.
Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.
Őrizetbe vett az Arad megyei rendőrség egy 30 éves férfit, miután tetten érték több mint 7 kilogramm kannabisz eladása közben.
Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
Mindegy, hogy gyalog, kerékpárral, rollerrel vagy gépkocsival közlekedsz a mindennapokban, most letesztelik, hogy mennyire ismered a közlekedési szabályokat.
2 hozzászólás