A pestis még felnőtt állatok esetében is 70-80 százalékos arányban vezet pusztuláshoz. Ha túl is éli az állat, élete végéig hordozza és terjeszti a vírust, ezért a teljes állományt le kell ölni, ha felüti a fejét a fertőzés
Fotó: Erdély Bálint Előd
A juhállományt fertőző pestis az afrikai sertéspestissel ellentétben leginkább állatról állatra terjed, így, ha az felbukkanna a megyében, a felelősséget nem lehetne a vadállatokra hárítani, azért az ember lenne a felelős – hangsúlyozta a Székelyhonnak István Róbert. A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője elővigyázatosságra inti a juh- és kecsketartó gazdákat, ugyanis az ország több megyéjében is megjelent már és terjed a kiskérődzők pestise, főként a juhállományban, de a kecskéket is megfertőzheti a kórokozó, ami a fiatal egyedek biztos pusztulásához vezet, de a felnőtt példányok 70-80 százalékát is megöli.
2024. július 31., 07:522024. július 31., 07:52
Készültségben van Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság – akárcsak az ország többi megyéjének a hasonló szakhatóságai –, naponta tartanak gyűléseket, jelentéseket küldenek a főhatóságnak és felkészültek az esetleges mintavételezésekre is, ugyanis
Az említett megyékben elsőként az exportra vagy EU-n belüli eladásra szánt juhok számára fenntartott begyűjtőközpontokban igazolták a fertőzést, de azóta már magángazdaságokra, kisebb farmokra is átterjedt.
A fertőzés a fiatal állatok esetében száz százalékban elhullást okoz, de ez az arány a felnőtt egyedek esetében is 70-80 százalékos, de
Fotó: Pál Árpád
Amiben ez a kórokozó különbözik az afrikai sertéspestistől, az, hogy kevésbé marad meg fertőzött felületeken, így tehát a kiskérődzők pestise általában állatról állatra terjed – magyarázta István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Hozzáfűzte viszont, hogy mindezek ellenére
A hétfői prefektusi kollégiumi ülésen volt is egyeztetés a szakhatóság és a rendőrség között a közúti ellenőrzések fokozásáról.
„A legfontosabb az, hogy mielőtt a gazda eladja az állatot, a körorvossal vegye fel a kapcsolatot. A körorvos tudja, hogy mi a teendő, milyen követelményeknek kell megfeleljen a szállító. Tovább arra kérjük a gazdákat, hogy
– hívta fel a figyelmet István Róbert.
A juh- és kecskepestis terjedésének ebben az időszakban több ok miatt is viszonylag magas a kockázata. Egyrészt azért, mert a húsvéti időszak után ilyenkor, nyáron van az állatok másik nagy adásvételi időszaka:
Csakhogy a pestis terjedésének a hírére „beszűkült az exportkör,
„Ez miatt viszont egyes begyűjtőpontoknál gondoltak egyet és éjnek idején elkezdték visszaosztani az állatokat a gazdákhoz, ahonnan elhozták azokat, ami nagy veszélyt jelent és teljesen törvénytelen is” – közölte a megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője, hozzáfűzve, hogy a probléma miatt riasztást is kiadott a főhatóság és hétfőn egyeztetést is tartottak a megyei igazgatóságokkal a témában.
Fotó: Haáz Vince
Mivel a kiskérődzők pestise jórészt csak közvetlenül, azaz állatról állatra terjed, nem lehet majd a vadakra hárítani a felelősséget – mint a sertéspestis terjedése esetében –, tehát
– véli a megyei szakhatóság vezetője. Éppen ezért arra kérik az állattartó gazdákat, hogy legyenek elővigyázatosak és tartsák be a vonatkozó előírásokat. Ez egyébként közös érdekük is, ugyanis a vétlen gazdáknak is kára származhat abból, ha megjelenik a kórokozó a megyében.
A leölt állatok után ugyan állami kártérítést kapnak, de csak azok a gazdák, akiknél mindent rendben találnak.
– mondott egy példát a szakhatóság vezetője.
Azért sem érdemes kockáztatni, mert várhatóan meg fogják növelni a fertőzési gócok körül kijelölt védő- és megfigyelési zónákat. Ez jelenleg 3, valamint 10 kilométer. Úgy tudja viszont – mondta István Róbert –, hogy
Hargita megyében egyébként mintegy 200-300 ezer egyedet számlál a juhállomány.
Fotó: Haáz Vince
Romániában legutóbb a Temes megyei Nagyzsámon igazolták a kiskérődzők pestisének jelenlétét, az érintett farmon emiatt 13 ezer juhot kellett leölni.
A közeli országok közül Törökországból és Görögországból is jelentették járványgócok kialakulását. Görögország például betiltotta a juhok és a kecskék országszerte történő szállítását, hogy megpróbálja megfékezni a „kecskepestisnek” is (Peste des Petits Ruminants - PPR) fertőzés terjedését. Így Görögország egész területén tilos a juhok és kecskék tenyésztésre, hizlalásra és vágásra történő szállítása a kecskepestis miatt – közölte a BBC a görög mezőgazdasági minisztérium tájékoztatása alapján. Ott a betegség július 11-ei megjelenése óta már legalább 7000 állatot öltek le a fertőzés terjedésének a megfékezése érdekében.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
2 hozzászólás