Közel százezer egyedet számlál a Hargita megyei szarvasmarha-állomány, sokak számára biztosítanak megélhetést, ezért nagyon érzékenyen érintené a megyét a száj- és körömfájás megjelenése
Fotó: Orbán Orsolya
A ragályos megbetegedések között nagyjából az első helyen áll a száj- és körömfájás, amely egész térségekben, vagy akár országokban is csődbe viheti az állattenyésztési szektort. Mennyire veszélyezteti a ragály megjelenése Székelyföldet?
2025. április 08., 07:582025. április 08., 07:58
Jelentős károkat okoz az állattartási szektorban a ragadós száj- és körömfájás fertőzés megjelenése Magyarországon és Szlovákiában,
Fokozott készültségben vannak a környező országok szakhatóságai, így a romániai állategészségügyi hatóság is, hiszen komoly válságot okozhat a mezőgazdaságban, ha felüti a fejét a ragály:
nem csak a tömegesen leölésre kerülő állatok miatt kerülhet veszélybe az állattartó gazdák megélhetése,
a védőövezetek bevezetése és a megrendelések visszaesése miatt a teljes húsipar válságba kerülhet az érintett térségben.
Hargita megye esetében aggodalomra és megnyugvásra okot adó tényezők egyaránt jellemzik az állattartási szektort – tudtuk meg István Róbert Hargita megyei főállatorvostól.
Nagyon érzékenyen érintené az állattartási szektort a száj- és körömfájás megjelenése, ugyanis Hargita megyében nagyon sok a szarvasmarha, sokak számára ez jelenti a megélhetést,
Az viszont egy szerencsés helyzet, hogy hús tekintetében önellátó a megye, sőt, külső piacokra is termel, így húsbehozatal nem igazán történik, inkább csak kivitel, tehát
– sorolt fel néhány fontos tényezőt a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Kitért ugyanakkor arra is, hogy
Fotó: László Ildikó
Hargita megyében az egyik legnagyobb veszélyfaktort az ellenőrizetlen állatvágások, adásvételek jelentik. „Amennyire tudjuk, kordában tartjuk ezt, de nem tudunk ott lenni mindenhol, ezért fordulunk a gazdákhoz, hiszen ők azok, akik eladják, ők azok, akik fogadják ezeket.
– hangsúlyozta István Róbert. Hozzáfűzte, a betegség megjelenése „az állattenyésztést teljesen be tudja buktatni egy adott zónában, de ha elszabadul, egy egész országban is”.
A száj- és körömfájás kórokozója rendkívül fertőző, ezért nagyon könnyen terjed a betegség. Amint arra a megyei főállatorvos rámutatott:
A szél, az emberi figyelmetlenség által egyaránt terjedhet, de terjeszthetik a rovarok is – amelyek tömegesen fognak megjelenni a tavaszi felmelegedés hatására –, illetve minden más háziállat és vadállat is hordozó lehet.
Ezért is okoz hatalmas károkat a betegség, hiszen minden állatot le kell ölni azokon a farmokon, ahol megjelenik.
– hívta fel a figyelmet István Róbert, példaként az afrikai sertéspestist említve meg, amelynek a terjedésében már nagy szerepet játszik a vadállomány.
Fotó: Haáz Vince
Ha megjelent, a száj- és körömfájás betegséget rendkívül nehéz felszámolni, ugyanis az állatok a kórokozó tünetmentes hordozóivá válnak. „A vadállomány 7-8 évig is hordozója tud lenni. De a szarvasmarhák is.
Tehát az állat tünetmentes, de amikor beteszed egy egészséges állományba, akkor kezdődik minden elölről.
– adott magyarázatot a szakember arra, hogy miért szükséges leölni a teljes állatállományt azokban a gazdaságokban, ahol felüti a fejét a ragály.
A megyei állategészségügyi szakhatóság vezetőjétől arról is érdeklődtünk, milyen óvintézkedések történtek a megyében a száj- és körömfájás fertőzés veszélye miatt. István Róbert elmondta, hogy
Ezek olyan helyen kell legyenek, ahol a talajvizet nem tudják beszennyezni. Az ellenőrzés elvégzése érdekében a megyei állategészségügyi szakhatóság vezetője a prefektusi hivatalhoz is kérést intézett.
„Fel kell mérni ezeknek a helyeknek a kapacitását is, mert a száj- és körömfájás esetében nem egy fajta állatról beszélünk, hanem a szarvasmarhák mellett juhokról, kecskékről, disznókról is, és
– részletezte a felmérés szükségességének okait a megyei főállatorvos, hangsúlyozva azonban azt is, hogy nem szeretnének pánikot kelteni, csupán egy elővigyázatossági intézkedésről van szó.
Fotó: Barabás Ákos
A száj- és körömfájás megjelenésének megelőzése érdekében
Ugyanakkor a megyei tanács segítségével mezőgazdasági karavánokat indítanak tavasszal és községről-községre járva próbálják tudatosítani az állattartó gazdákban az óvintézkedések fontosságát: hogy
„Mindent, amit csak lehet, a körzeti állatorvoson keresztül kell intézni. Mindig hangsúlyozom, most is, hogy
– hívta fel az állattartók figyelmét István Róbert. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy a szakhatóság munkatársai minden bejelentésre azonnal a helyszínre mennek, és bár eddig sem kezelték felületesen az ilyen helyzeteket, most minden figyelmüket erre fókuszálják.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!