Személyes konfliktusok miatt úszhat el a szarvasmarhatartók fajtanemesítő támogatása

Személyes konfliktusok miatt úszhat el a szarvasmarhatartók fajtanemesítő támogatása

A pirostarka-állomány minőségének a romlását is eredményezheti a konfliktusos helyzet, illetve az, ha bizonytalanná válik a nemesítési folyamat

Fotó: Haáz Vince

A fajtanemesítő programban részt vevő pirostarka szarvasmarhát tartó székelyföldi gazdák egy része is megihatja a levét annak, hogy konfliktus alakult ki a brassói székhelyű törzskönyvvezető egyesület és egyes, a tej minőség-ellenőrzését végző kisebb egyesület között. Utóbbiak ugyanis átvinnék a hozzájuk tartozó gazdákat egy másik, vitatott körülmények között létrejött törzskönyvvezető egyesülethez. A kialakult helyzet következményeként ezek a gazdák elveszíthetik az ez évi fajtanemesítési támogatást, hosszabb távon pedig akár a pirostarka-állomány minőségének a leromlásához is vezethet a konfliktus eredménye.

Széchely István

2023. október 09., 21:072023. október 09., 21:07

2023. október 10., 09:162023. október 10., 09:16

A probléma gyökere 2020-ig nyúlik vissza, vagy talán még régebbre, de 2020-ban éleződött ki, addig ugyanis

országszerte csak egy, a pirostarka-szarvasmarhaállomány törzskönyvezését vezető egyesület létezett.

A fajtanemesítő programban résztvevő pirostarka szarvasmarhát tartó gazdák ezzel az egyesülettel álltak szerződéses viszonyban, azt pedig, hogy a gazdák farmja, tehenei és az azok által adott tej megfelel-e az előírt kritériumoknak, kisebb, regionális egyesületek végezték, és végzik ma is. Ezek szolgáltatnak adatokat a törzskönyvvezető egyesületnek, amelynek a nyilvántartása alapján

a gazdák megkapják a támogatást, állatonként 300-500 eurót évente.

A terepen begyűjtött adatok hitelességéért a törzskönyvvezető egyesületet terheli a felelősség. A támogatást az egyesületeken keresztül kapják meg a gazdák, illetve hasonló módon kapnak pénzt az államtól az egyesületeknek fizetendő költségek megtérítésére. A

törzskönyvvezető egyesületnek évente 80 lejt kell fizessenek a gazdák állatonként – az értéket a nyáron növelték meg a korábbi 40 lejről –, ezt teljesen megtéríti az állam.

A tej ellenőrzésének a költségtámogatását állatonként 80 lejről 140 lejre növelte az állam, ami a 70 százalékát teszi ki a tejkontrollt végző egyesületek által elvégzett vizsgálatok éves költségének, a fennmaradó 30 százalékot a gazdák saját forrásból fizetik. Ezek a pénzek az egyesületekhez folynak be a hozzájuk tartozó gazdáktól.

„Pénzről szól ez a dolog”

2020-ban az Országos Állattenyésztési Ügynökség (ANZ) jóváhagyta két új törzskönyvvezető egyesület bejegyzését, amelynek a törvényessége ügyében több bírósági per is indult, akkor mélyült el a konfliktus is az egyesületek közt – tudtuk meg az addigi egyetlen pirostarka-törzskönyvvezető egyesület vezetőjétől.

Haller Zoltánt sokan karakán emberként ismerik, egyesek szerint „könnyebben törik, mint hajlik”, és részben ezzel is magyarázható a helyzet. Szerinte viszont

az a konfliktus fő oka, hogy ők nem voltak hajlandók szemet hunyni afölött, hogy a másik két törzskönyvvezető egyesületet törvénytelenül jegyezték be, és hogy egyes tejkontrollt végző egyesületeknél nem akartak dolgozni, csak bezsebelni a pénz a gazdáktól.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

„A törzskönyvvezető egyesületek kisebb egyesületekkel dolgoznak együtt, amelyek a tejkontrollt végzik különböző megyékben, térségekben. Ezek az egyesületek tartják a kapcsolatot a törzskönyvvezető egyesülettel és a gazdákkal is. A törvény lehetővé teszi, hogy ezekre a munkákra pénzt kérjenek az egyesületek, amit a gazdák támogatás formájában megkapnak azért, mert részt vesznek a nemesítési programban. Pénzről szól ez a dolog, és egyesek munka nélkül szeretnék ezt megkapni. Mi már több mint tíz éve végezzük ezt a tevékenységet és létrehoztunk egy rendszert, amellyel a csalásokat kizártuk, így azokról az adatokról, amelyeket mi bevezetünk a törzskönyve tudjuk, hogy a nagy részük hiteles. Amikor az ellenőrök havonta elmennek a tejet ellenőrizni minden gazdához, egy sor adatot be kell gyűjtsenek a mennyiségről, minőségről stb. Nem mindenhol végzik el a tejkontrollt, hasból írják be az adatokat, egyesek így működnek.

Idézet
Mi kiépítettünk egy programot, amellyel tudjuk követni azt, hogy az ellenőrök elmennek-e a farmokra, de elmentünk felülellenőrzésekre is, és sajnos azt tapasztaltuk, hogy egyes ellenőrök nincsenek munkában, de a tejpróbák léteznek a laborban. Ez csalás és lopás.

Ezek az egyesületek nem szeretik, hogy mi zavarjuk őket, és emiatt azt mondják, hogy »túl szigorúak vagytok, inkább átmegyünk a másik egyesülethez«, a marosihoz vagy a kolozsvárihoz – legtöbben a kolozsvárihoz –, mert tudják, hogy ott senki se zavarja őket” – foglalta össze a helyzetet Haller Zoltán.

A két új törzskönyvvezető egyesület bejegyzése miatt is pert indítottak, ugyanis szerintük az is törvénytelenül történt – „mindenki azt mondta, hogy nem lehet és nem szabad”, de az ANZ akkori főigazgatója jóváhagyta a működésüket.

Elmondta, az EU-s törvények ugyan lehetőséget adnak arra, hogy több törzskönyvvezető működjön, de csak akkor, „ha nem rúgják fel a meglévő nemesítési programot”. Vannak is olyan országok, ahol akár régiónként működik egy ilyen egyesület, de azokban az országokban akár az 500 ezret, 1 milliót is elérheti a törzskönyvezett, fajtiszta szarvasmarhák száma, ám

Romániában a törzskönyvezett, fajtiszta pirostarkáké nem haladja meg a 15 000-et, „és nemesítési programot nem lehet végezni ötezer vagy még annál is kevesebb állattal”

– magyarázta.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

A gazdák szenvedhetik meg a kialakult helyzetet

Haller Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy a nemesítési programban résztvevő gazdák szenvedhetik meg a kialakult helyzetet. Az egyik Hargita megyei egyesület is átvinné a gazdákat a kolozsvári szövetkezethez, Haller szerint előre kitöltött papírt raknak eléjük, csak alá kell írják, de azt nem tudják, hogy ennek nagy ára lehet.

Idézet
Ha átmennek a kolozsvárihoz, nullázzák az egész elmúlt évi munkát és újra kell kezdjék az egész adatgyűjtést, a 2023-as évi támogatást pedig biztos, hogy el fogják veszíteni”

– mondta, a vonatkozó kormányhatározatra hivatkozva, amely szerint nem lehet év közben kilépni a nemesítési programból, csak a támogatás elveszítése árán.

„Annyi, mintha nem is lettek volna sehol”

Az idei támogatás elvesztése mellett

a gazdák a nemesítési programból is kieshetnek, ha egyesületet váltanak, ez pedig állataik értékcsökkenését eredményezi majd

– ezt már Tifán Csaba állatorvostól, a Székelyföldi Pirostarkaszarvasmarha-tenyésztők Egyesülete vezetőjétől tudtuk meg. „Ha a brassói és a kolozsvári egyesület közt zajló perben a bíróság úgy ítéli meg, hogy a kolozsvári nem jogosan van a színtéren, akkor azok a gazdák, akik oda átmentek, annyi, mintha nem is lettek volna sehol. Az, hogy elesnek az éves támogatástól, csak az egyik következménye lehet” – mondta. Ha ugyanis a kolozsvári egyesületnél elölről kell kezdjék a törzskönyvezést az átállás miatti szakadás miatt, vagy azért, mert Brassóból nem kerülnek át az adatok, akkor az legalább 5-6 évbe telik, ugyanis

egy tehén csak akkor kaphat törzskönyvet, ha három generációra visszamenőleg rendelkeznek feljegyzésekkel a felmenőiről, és azoknak a termelési adatairól.

A törzskönyv megléte pedig nagy jelentőséggel bír az állat értéke szempontjából.

Galéria

Fotó: Pál Árpád

Idézet
Egy törzskönyves vemhes üszőt – mondok egy számot – eladhatunk tízezer lejért, egy nem törzskönyves vemhes üszőt pedig négy-ötezer lejért”

– érzékeltette az értékbeli különbségeket Tifán Csaba.

„Sajnos az a baj, hogy a gazdák fogják ezt a helyzetet megsínyleni, mert sok esetben nem is tudják, illetve nem értik, hogy mi történik” – foglalta össze a helyzetet a szakember, aki szerint emellett

hosszabb távon a pirostarka állomány minőségének a romlását is eredményezheti a konfliktusos helyzet, illetve az, ha bizonytalanná válik a nemesítési folyamat, mert a gazdák elkezdenek vándorolni az egyesületek között.

Kovászna megyében ez már megtörtént. Amint azt Tifán Csaba elmondta, az ottani, tejkontrollt végző egyesület átment a kolozsvári egyesülethez. Néhány, Tifán Csaba szerint a szakmaiságot fontosnak tartó, nagy farmmal rendelkező szarvasmarhatartó gazda azonban nem akarta ezt megtenni, így ők a Hargita megyei székhelyű Székelyföldi Pirostarkaszarvasmarha-tenyésztők Egyesületét választották, hogy a brassói törzskönyvvezető egyesületnél maradjanak.

A brassói egyesület nemrég megnyerte a pert, amit a Maros megyei törzskönyvvezető törvénytelen bejegyzése miatt indított, és amint Haller Zoltán fogalmazott, nemsokára megnyerik a kolozsvári egyesület bejegyzése miatt indított hasonló pert is. Abban márciusban várható ítélethozatal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 21., vasárnap

Robbanás döntötte be a ház falát, egy 94 éves nő megsérült

Házban történt robbanáshoz riasztották a dicsőszentmártoni tűzoltókat szombat késő este Désfaluba. A házban egy 94 éves idős nő sérült meg.

Robbanás döntötte be a ház falát, egy 94 éves nő megsérült
2024. április 21., vasárnap

A Rádió GaGa eljuttatja édesanyádat Egyiptomba

Édesanya. Talán a legszebb magyar szó. A közelgő anyák napja alkalmából a Rádió GaGánál az édesanyákra gondolnak és őket ajándékozzák meg. Neked csak a virágot kell megvenned, minden mást a rádió biztosít. Sőt!

A Rádió GaGa eljuttatja édesanyádat Egyiptomba
2024. április 20., szombat

Újjáalakulásuk harmincadik évfordulóját ünnepelte gyergyószentmiklósi Kolping Család egyesület

A segédlelkészként Gyergyószentmiklóson szolgáló Márton Áron 1927-ben alapította meg Kolping Legényegyletet, ennek utódszervezetét pedig 1994-ben Hajdó István főesperes kezdeményezésére hozták létre.

Újjáalakulásuk harmincadik évfordulóját ünnepelte gyergyószentmiklósi Kolping Család egyesület
2024. április 20., szombat

Kigyulladt egy lakóház, két személy égési sérüléseket szenvedett

Robbanásveszély állt fenn, miközben kigyulladt egy lakóház ahová a szászrégeni tűzoltóságot riasztották szombat délben a 112-es egységes segélyhívószámon. A tűzesetben két személy sérült meg.

Kigyulladt egy lakóház, két személy égési sérüléseket szenvedett
2024. április 20., szombat

A pozitív szülésélmény érdekében indított programot a kézdivásárhelyi kórház

Szülésfelkészítő és szülészetiosztály-látogató programot indított a Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórház. A havonta sorra kerülő alkalmak során a kismamák tájékoztatást kapnak a szülés folyamatáról.

A pozitív szülésélmény érdekében indított programot a kézdivásárhelyi kórház
2024. április 20., szombat

Sepsiszentgyörgyön zajlik a Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Verseny országos szakasza

A Székely Mikó Kollégium konferenciatermében péntek este lezajlott nyitóünnepséggel megkezdődött az 51. alkalommal megszervezett magyar nyelv és irodalom tantárgyolimpia országos szakasza, melyre ezúttal 17 megyéből 180 diák érkezett kísérőivel együtt.

Sepsiszentgyörgyön zajlik a Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Verseny országos szakasza
2024. április 20., szombat

Visszakerült az önkormányzathoz, de legjobb esetben is csak rövid időre nyitják meg idén a szentegyházi termálfürdőt

Habár nem zárult le teljesen a pereskedés – új eljárások is indultak –, mostanra visszakapta a szentegyházi önkormányzat a húsz éve koncesszióba adott Szentegyháza Gyöngye termálvizű strandot.

Visszakerült az önkormányzathoz, de legjobb esetben is csak rövid időre nyitják meg idén a szentegyházi termálfürdőt
2024. április 20., szombat

Zöld út a csíkszeredai csendőrségi központ építése számára

Nincs már jogi akadálya a beruházásnak, csak a szándékon és a rendelkezésre álló anyagiakon múlik, hogy megépül-e a Csíkszeredába tervezett csendőrségi kiképzőközpont. A kiszemelt terület átadása miatt indított perek jogerős ítélettel befejeződtek.

Zöld út a csíkszeredai csendőrségi központ építése számára
2024. április 19., péntek

Szigorúbban lépnek fel ezentúl a szemetet szétszóró guberálók ellen Csíkszeredában

Megbeszélést tartottak a csíkszeredai romatelepek vezetőivel, hogy visszaszorítsák a meglehetősen elharapózott szemetelést a hulladékgyűjtő-pontok körül. A guberálókkal szemben pénzbírságot is kilátásba helyeztek a cél elérése érdekében.

Szigorúbban lépnek fel ezentúl a szemetet szétszóró guberálók ellen Csíkszeredában
2024. április 19., péntek

Késve kapták meg az aláírásgyűjtési engedélyt – állítja az EMSZ marosvásárhelyi vezetője

Telefonálgatások után kézbesítették az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) marosvásárhelyi szervezetének a támogatói aláírások gyűjtéséhez szükséges engedélyt a városházától.

Késve kapták meg az aláírásgyűjtési engedélyt – állítja az EMSZ marosvásárhelyi vezetője
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!