A pirostarka-állomány minőségének a romlását is eredményezheti a konfliktusos helyzet, illetve az, ha bizonytalanná válik a nemesítési folyamat
Fotó: Haáz Vince
A fajtanemesítő programban részt vevő pirostarka szarvasmarhát tartó székelyföldi gazdák egy része is megihatja a levét annak, hogy konfliktus alakult ki a brassói székhelyű törzskönyvvezető egyesület és egyes, a tej minőség-ellenőrzését végző kisebb egyesület között. Utóbbiak ugyanis átvinnék a hozzájuk tartozó gazdákat egy másik, vitatott körülmények között létrejött törzskönyvvezető egyesülethez. A kialakult helyzet következményeként ezek a gazdák elveszíthetik az ez évi fajtanemesítési támogatást, hosszabb távon pedig akár a pirostarka-állomány minőségének a leromlásához is vezethet a konfliktus eredménye.
2023. október 09., 21:072023. október 09., 21:07
2023. október 10., 09:162023. október 10., 09:16
A probléma gyökere 2020-ig nyúlik vissza, vagy talán még régebbre, de 2020-ban éleződött ki, addig ugyanis
A fajtanemesítő programban résztvevő pirostarka szarvasmarhát tartó gazdák ezzel az egyesülettel álltak szerződéses viszonyban, azt pedig, hogy a gazdák farmja, tehenei és az azok által adott tej megfelel-e az előírt kritériumoknak, kisebb, regionális egyesületek végezték, és végzik ma is. Ezek szolgáltatnak adatokat a törzskönyvvezető egyesületnek, amelynek a nyilvántartása alapján
A terepen begyűjtött adatok hitelességéért a törzskönyvvezető egyesületet terheli a felelősség. A támogatást az egyesületeken keresztül kapják meg a gazdák, illetve hasonló módon kapnak pénzt az államtól az egyesületeknek fizetendő költségek megtérítésére. A
A tej ellenőrzésének a költségtámogatását állatonként 80 lejről 140 lejre növelte az állam, ami a 70 százalékát teszi ki a tejkontrollt végző egyesületek által elvégzett vizsgálatok éves költségének, a fennmaradó 30 százalékot a gazdák saját forrásból fizetik. Ezek a pénzek az egyesületekhez folynak be a hozzájuk tartozó gazdáktól.
2020-ban az Országos Állattenyésztési Ügynökség (ANZ) jóváhagyta két új törzskönyvvezető egyesület bejegyzését, amelynek a törvényessége ügyében több bírósági per is indult, akkor mélyült el a konfliktus is az egyesületek közt – tudtuk meg az addigi egyetlen pirostarka-törzskönyvvezető egyesület vezetőjétől.
Haller Zoltánt sokan karakán emberként ismerik, egyesek szerint „könnyebben törik, mint hajlik”, és részben ezzel is magyarázható a helyzet. Szerinte viszont
Fotó: Haáz Vince
„A törzskönyvvezető egyesületek kisebb egyesületekkel dolgoznak együtt, amelyek a tejkontrollt végzik különböző megyékben, térségekben. Ezek az egyesületek tartják a kapcsolatot a törzskönyvvezető egyesülettel és a gazdákkal is. A törvény lehetővé teszi, hogy ezekre a munkákra pénzt kérjenek az egyesületek, amit a gazdák támogatás formájában megkapnak azért, mert részt vesznek a nemesítési programban. Pénzről szól ez a dolog, és egyesek munka nélkül szeretnék ezt megkapni. Mi már több mint tíz éve végezzük ezt a tevékenységet és létrehoztunk egy rendszert, amellyel a csalásokat kizártuk, így azokról az adatokról, amelyeket mi bevezetünk a törzskönyve tudjuk, hogy a nagy részük hiteles. Amikor az ellenőrök havonta elmennek a tejet ellenőrizni minden gazdához, egy sor adatot be kell gyűjtsenek a mennyiségről, minőségről stb. Nem mindenhol végzik el a tejkontrollt, hasból írják be az adatokat, egyesek így működnek.
Ezek az egyesületek nem szeretik, hogy mi zavarjuk őket, és emiatt azt mondják, hogy »túl szigorúak vagytok, inkább átmegyünk a másik egyesülethez«, a marosihoz vagy a kolozsvárihoz – legtöbben a kolozsvárihoz –, mert tudják, hogy ott senki se zavarja őket” – foglalta össze a helyzetet Haller Zoltán.
Elmondta, az EU-s törvények ugyan lehetőséget adnak arra, hogy több törzskönyvvezető működjön, de csak akkor, „ha nem rúgják fel a meglévő nemesítési programot”. Vannak is olyan országok, ahol akár régiónként működik egy ilyen egyesület, de azokban az országokban akár az 500 ezret, 1 milliót is elérheti a törzskönyvezett, fajtiszta szarvasmarhák száma, ám
– magyarázta.
Fotó: Haáz Vince
Haller Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy a nemesítési programban résztvevő gazdák szenvedhetik meg a kialakult helyzetet. Az egyik Hargita megyei egyesület is átvinné a gazdákat a kolozsvári szövetkezethez, Haller szerint előre kitöltött papírt raknak eléjük, csak alá kell írják, de azt nem tudják, hogy ennek nagy ára lehet.
– mondta, a vonatkozó kormányhatározatra hivatkozva, amely szerint nem lehet év közben kilépni a nemesítési programból, csak a támogatás elveszítése árán.
Az idei támogatás elvesztése mellett
– ezt már Tifán Csaba állatorvostól, a Székelyföldi Pirostarkaszarvasmarha-tenyésztők Egyesülete vezetőjétől tudtuk meg. „Ha a brassói és a kolozsvári egyesület közt zajló perben a bíróság úgy ítéli meg, hogy a kolozsvári nem jogosan van a színtéren, akkor azok a gazdák, akik oda átmentek, annyi, mintha nem is lettek volna sehol. Az, hogy elesnek az éves támogatástól, csak az egyik következménye lehet” – mondta. Ha ugyanis a kolozsvári egyesületnél elölről kell kezdjék a törzskönyvezést az átállás miatti szakadás miatt, vagy azért, mert Brassóból nem kerülnek át az adatok, akkor az legalább 5-6 évbe telik, ugyanis
A törzskönyv megléte pedig nagy jelentőséggel bír az állat értéke szempontjából.
Fotó: Pál Árpád
– érzékeltette az értékbeli különbségeket Tifán Csaba.
„Sajnos az a baj, hogy a gazdák fogják ezt a helyzetet megsínyleni, mert sok esetben nem is tudják, illetve nem értik, hogy mi történik” – foglalta össze a helyzetet a szakember, aki szerint emellett
Kovászna megyében ez már megtörtént. Amint azt Tifán Csaba elmondta, az ottani, tejkontrollt végző egyesület átment a kolozsvári egyesülethez. Néhány, Tifán Csaba szerint a szakmaiságot fontosnak tartó, nagy farmmal rendelkező szarvasmarhatartó gazda azonban nem akarta ezt megtenni, így ők a Hargita megyei székhelyű Székelyföldi Pirostarkaszarvasmarha-tenyésztők Egyesületét választották, hogy a brassói törzskönyvvezető egyesületnél maradjanak.
A brassói egyesület nemrég megnyerte a pert, amit a Maros megyei törzskönyvvezető törvénytelen bejegyzése miatt indított, és amint Haller Zoltán fogalmazott, nemsokára megnyerik a kolozsvári egyesület bejegyzése miatt indított hasonló pert is. Abban márciusban várható ítélethozatal.
Lakóház gyúlt ki kedd délután a Maros megyei Faragó községhez tartozó Tancs faluban. A tűzesetben egy kiskorú is megsérült, akit életveszélyes állapotban szállítottak a szászrégeni sürgősségre.
Szent Miklós napjának előestéjén, december 5-én hivatalosan is megnyitja kapuit a marosvásárhelyi karácsonyi vásár a Színház téren, folytatva a hagyományt.
Az RMDSZ kérésére a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) visszavonta a közigazgatási átszervezésre irányuló tervezetét, amelyet korábban a parlamentben iktatott – jelentette be Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.
Cáfolták a TikTok képviselői az EP-ben tartott keddi meghallgatáson, hogy a romániai elnökválasztás első fordulója előtti időszakban a közösségimédia-platform előnyben részesítette volna a Călin Georgescu jelölthöz kapcsolódó tartalmakat.
Az újkori demokráciában példátlan módon Kovászna megye lakosságát kizárólag az RMDSZ-esek képviselik a parlamentben: újrázhatnak a szövetség elmúlt négy évben mandátumot szerzett képviselői és egy helyett két háromszéki szenátora lesz.
Hátrányos helyzetű iskolásokat támogat a Rotary Club csíkszeredai szervezete a szombati karácsonyi jótékonysági koncert bevételeiből. A Karácsony regéje című koncertet a Segítő Mária Gimnázium kollégiumának dísztermében tartják szombaton 18 órától.
Megfenyegette volt barátnőjét a közösségi médiában egy háromszéki férfi, a rendőrség eljárást indított ellene és távolságtartási végzést bocsátott ki a nő védelme érdekében.
Megkaptuk az RMDSZ-től a Szövetségre leadott szavazatok egyes statisztikáit, némelyeket a helyi szervezetektől, némelyeket az országostól. Ennek megfelelően látni, hogy hol szavaztak a legtöbben az RMDSZ-re.
Jogosítvány nélkül vezetett egy fiatalember a Kovászna megyei Felsőrákoson, rajtakapták a közlekedésrendészet munkatársai és eljárást indítottak ellene.
Várhatóan 10 szenátorral és 21 parlamenti képviselővel lesz jelen a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a román törvényhozásban – adta hírül keddi közleményében az érdekvédelmi szervezet.
szóljon hozzá!