Személyes konfliktusok miatt úszhat el a szarvasmarhatartók fajtanemesítő támogatása

A pirostarka-állomány minőségének a romlását is eredményezheti a konfliktusos helyzet, illetve az, ha bizonytalanná válik a nemesítési folyamat •  Fotó: Haáz Vince

A pirostarka-állomány minőségének a romlását is eredményezheti a konfliktusos helyzet, illetve az, ha bizonytalanná válik a nemesítési folyamat

Fotó: Haáz Vince

A fajtanemesítő programban részt vevő pirostarka szarvasmarhát tartó székelyföldi gazdák egy része is megihatja a levét annak, hogy konfliktus alakult ki a brassói székhelyű törzskönyvvezető egyesület és egyes, a tej minőség-ellenőrzését végző kisebb egyesület között. Utóbbiak ugyanis átvinnék a hozzájuk tartozó gazdákat egy másik, vitatott körülmények között létrejött törzskönyvvezető egyesülethez. A kialakult helyzet következményeként ezek a gazdák elveszíthetik az ez évi fajtanemesítési támogatást, hosszabb távon pedig akár a pirostarka-állomány minőségének a leromlásához is vezethet a konfliktus eredménye.

Széchely István

2023. október 09., 21:072023. október 09., 21:07

2023. október 10., 09:162023. október 10., 09:16

A probléma gyökere 2020-ig nyúlik vissza, vagy talán még régebbre, de 2020-ban éleződött ki, addig ugyanis

országszerte csak egy, a pirostarka-szarvasmarhaállomány törzskönyvezését vezető egyesület létezett.

A fajtanemesítő programban résztvevő pirostarka szarvasmarhát tartó gazdák ezzel az egyesülettel álltak szerződéses viszonyban, azt pedig, hogy a gazdák farmja, tehenei és az azok által adott tej megfelel-e az előírt kritériumoknak, kisebb, regionális egyesületek végezték, és végzik ma is. Ezek szolgáltatnak adatokat a törzskönyvvezető egyesületnek, amelynek a nyilvántartása alapján

a gazdák megkapják a támogatást, állatonként 300-500 eurót évente.

A terepen begyűjtött adatok hitelességéért a törzskönyvvezető egyesületet terheli a felelősség. A támogatást az egyesületeken keresztül kapják meg a gazdák, illetve hasonló módon kapnak pénzt az államtól az egyesületeknek fizetendő költségek megtérítésére. A

törzskönyvvezető egyesületnek évente 80 lejt kell fizessenek a gazdák állatonként – az értéket a nyáron növelték meg a korábbi 40 lejről –, ezt teljesen megtéríti az állam.

A tej ellenőrzésének a költségtámogatását állatonként 80 lejről 140 lejre növelte az állam, ami a 70 százalékát teszi ki a tejkontrollt végző egyesületek által elvégzett vizsgálatok éves költségének, a fennmaradó 30 százalékot a gazdák saját forrásból fizetik. Ezek a pénzek az egyesületekhez folynak be a hozzájuk tartozó gazdáktól.

„Pénzről szól ez a dolog”

2020-ban az Országos Állattenyésztési Ügynökség (ANZ) jóváhagyta két új törzskönyvvezető egyesület bejegyzését, amelynek a törvényessége ügyében több bírósági per is indult, akkor mélyült el a konfliktus is az egyesületek közt – tudtuk meg az addigi egyetlen pirostarka-törzskönyvvezető egyesület vezetőjétől.

Haller Zoltánt sokan karakán emberként ismerik, egyesek szerint „könnyebben törik, mint hajlik”, és részben ezzel is magyarázható a helyzet. Szerinte viszont

az a konfliktus fő oka, hogy ők nem voltak hajlandók szemet hunyni afölött, hogy a másik két törzskönyvvezető egyesületet törvénytelenül jegyezték be, és hogy egyes tejkontrollt végző egyesületeknél nem akartak dolgozni, csak bezsebelni a pénz a gazdáktól.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

„A törzskönyvvezető egyesületek kisebb egyesületekkel dolgoznak együtt, amelyek a tejkontrollt végzik különböző megyékben, térségekben. Ezek az egyesületek tartják a kapcsolatot a törzskönyvvezető egyesülettel és a gazdákkal is. A törvény lehetővé teszi, hogy ezekre a munkákra pénzt kérjenek az egyesületek, amit a gazdák támogatás formájában megkapnak azért, mert részt vesznek a nemesítési programban. Pénzről szól ez a dolog, és egyesek munka nélkül szeretnék ezt megkapni. Mi már több mint tíz éve végezzük ezt a tevékenységet és létrehoztunk egy rendszert, amellyel a csalásokat kizártuk, így azokról az adatokról, amelyeket mi bevezetünk a törzskönyve tudjuk, hogy a nagy részük hiteles. Amikor az ellenőrök havonta elmennek a tejet ellenőrizni minden gazdához, egy sor adatot be kell gyűjtsenek a mennyiségről, minőségről stb. Nem mindenhol végzik el a tejkontrollt, hasból írják be az adatokat, egyesek így működnek.

Idézet
Mi kiépítettünk egy programot, amellyel tudjuk követni azt, hogy az ellenőrök elmennek-e a farmokra, de elmentünk felülellenőrzésekre is, és sajnos azt tapasztaltuk, hogy egyes ellenőrök nincsenek munkában, de a tejpróbák léteznek a laborban. Ez csalás és lopás.

Ezek az egyesületek nem szeretik, hogy mi zavarjuk őket, és emiatt azt mondják, hogy »túl szigorúak vagytok, inkább átmegyünk a másik egyesülethez«, a marosihoz vagy a kolozsvárihoz – legtöbben a kolozsvárihoz –, mert tudják, hogy ott senki se zavarja őket” – foglalta össze a helyzetet Haller Zoltán.

A két új törzskönyvvezető egyesület bejegyzése miatt is pert indítottak, ugyanis szerintük az is törvénytelenül történt – „mindenki azt mondta, hogy nem lehet és nem szabad”, de az ANZ akkori főigazgatója jóváhagyta a működésüket.

Elmondta, az EU-s törvények ugyan lehetőséget adnak arra, hogy több törzskönyvvezető működjön, de csak akkor, „ha nem rúgják fel a meglévő nemesítési programot”. Vannak is olyan országok, ahol akár régiónként működik egy ilyen egyesület, de azokban az országokban akár az 500 ezret, 1 milliót is elérheti a törzskönyvezett, fajtiszta szarvasmarhák száma, ám

Romániában a törzskönyvezett, fajtiszta pirostarkáké nem haladja meg a 15 000-et, „és nemesítési programot nem lehet végezni ötezer vagy még annál is kevesebb állattal”

– magyarázta.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A gazdák szenvedhetik meg a kialakult helyzetet

Haller Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy a nemesítési programban résztvevő gazdák szenvedhetik meg a kialakult helyzetet. Az egyik Hargita megyei egyesület is átvinné a gazdákat a kolozsvári szövetkezethez, Haller szerint előre kitöltött papírt raknak eléjük, csak alá kell írják, de azt nem tudják, hogy ennek nagy ára lehet.

Idézet
Ha átmennek a kolozsvárihoz, nullázzák az egész elmúlt évi munkát és újra kell kezdjék az egész adatgyűjtést, a 2023-as évi támogatást pedig biztos, hogy el fogják veszíteni”

– mondta, a vonatkozó kormányhatározatra hivatkozva, amely szerint nem lehet év közben kilépni a nemesítési programból, csak a támogatás elveszítése árán.

„Annyi, mintha nem is lettek volna sehol”

Az idei támogatás elvesztése mellett

a gazdák a nemesítési programból is kieshetnek, ha egyesületet váltanak, ez pedig állataik értékcsökkenését eredményezi majd

– ezt már Tifán Csaba állatorvostól, a Székelyföldi Pirostarkaszarvasmarha-tenyésztők Egyesülete vezetőjétől tudtuk meg. „Ha a brassói és a kolozsvári egyesület közt zajló perben a bíróság úgy ítéli meg, hogy a kolozsvári nem jogosan van a színtéren, akkor azok a gazdák, akik oda átmentek, annyi, mintha nem is lettek volna sehol. Az, hogy elesnek az éves támogatástól, csak az egyik következménye lehet” – mondta. Ha ugyanis a kolozsvári egyesületnél elölről kell kezdjék a törzskönyvezést az átállás miatti szakadás miatt, vagy azért, mert Brassóból nem kerülnek át az adatok, akkor az legalább 5-6 évbe telik, ugyanis

egy tehén csak akkor kaphat törzskönyvet, ha három generációra visszamenőleg rendelkeznek feljegyzésekkel a felmenőiről, és azoknak a termelési adatairól.

A törzskönyv megléte pedig nagy jelentőséggel bír az állat értéke szempontjából.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

Idézet
Egy törzskönyves vemhes üszőt – mondok egy számot – eladhatunk tízezer lejért, egy nem törzskönyves vemhes üszőt pedig négy-ötezer lejért”

– érzékeltette az értékbeli különbségeket Tifán Csaba.

„Sajnos az a baj, hogy a gazdák fogják ezt a helyzetet megsínyleni, mert sok esetben nem is tudják, illetve nem értik, hogy mi történik” – foglalta össze a helyzetet a szakember, aki szerint emellett

hosszabb távon a pirostarka állomány minőségének a romlását is eredményezheti a konfliktusos helyzet, illetve az, ha bizonytalanná válik a nemesítési folyamat, mert a gazdák elkezdenek vándorolni az egyesületek között.

Kovászna megyében ez már megtörtént. Amint azt Tifán Csaba elmondta, az ottani, tejkontrollt végző egyesület átment a kolozsvári egyesülethez. Néhány, Tifán Csaba szerint a szakmaiságot fontosnak tartó, nagy farmmal rendelkező szarvasmarhatartó gazda azonban nem akarta ezt megtenni, így ők a Hargita megyei székhelyű Székelyföldi Pirostarkaszarvasmarha-tenyésztők Egyesületét választották, hogy a brassói törzskönyvvezető egyesületnél maradjanak.

A brassói egyesület nemrég megnyerte a pert, amit a Maros megyei törzskönyvvezető törvénytelen bejegyzése miatt indított, és amint Haller Zoltán fogalmazott, nemsokára megnyerik a kolozsvári egyesület bejegyzése miatt indított hasonló pert is. Abban márciusban várható ítélethozatal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Megérkezett Romániába a lengyel Pesa vállalattól vásárolt elektromos vonatokból az első

Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.

Megérkezett Romániába a lengyel Pesa vállalattól vásárolt elektromos vonatokból az első
2025. május 19., hétfő

Tizennyolc sofőr vált gyalogossá

Nagyüzem volt hétvégén a Maros megyei utakon, hétszázhetven esetben ellenőrizték a közlekedésügyi rendőrök, hogy a sofőrök fogyasztottak-e szeszes italt vagy tiltott szereket. A büntetésekkel sem fukarkodtak.

Tizennyolc sofőr vált gyalogossá
Tizennyolc sofőr vált gyalogossá
2025. május 19., hétfő

Tizennyolc sofőr vált gyalogossá

2025. május 19., hétfő

Az elnökválasztás második fordulójában leadott szavazatok több mint 98 százaléka volt érvényes

Összesítette a Központi Választási Iroda (BEC) az elnökválasztás második fordulójára kialakított mind a 19 945 szavazókörzetből beérkezett adatokat.

Az elnökválasztás második fordulójában leadott szavazatok több mint 98 százaléka volt érvényes
2025. május 19., hétfő

Lezárult a Vállalkozz Okosan 2025 – ők lettek Székelyföld legjobb diákvállalkozói

Lezárult a Vállalkozz Okosan gazdasági vetélkedő idei, immár hatodik kiadása – derül ki a Székelyudvarhelyi Magánvállalkozók Szövetsége (SZMVSZ) által küldött közleményből.

Lezárult a Vállalkozz Okosan 2025 – ők lettek Székelyföld legjobb diákvállalkozói
2025. május 19., hétfő

Felmelegszik az idő, de továbbra is szükség lesz az esernyőkre

A sokévi átlagnál alacsonyabb hőmérsékleti értékekre lehet számítani a következő napokban, aztán változékony, de melegebb idő következik, és eső is gyakran előfordulhat – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kéthetes előrejelzéséből.

Felmelegszik az idő, de továbbra is szükség lesz az esernyőkre
2025. május 19., hétfő

Nem lehet parkolni a csíkszeredai Szabadság téren kedden délelőtt

Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.

Nem lehet parkolni a csíkszeredai Szabadság téren kedden délelőtt
2025. május 19., hétfő

Áramszünet várható Székelyudvarhely több utcájában

Órákon keresztül áramszünet lesz több székelyudvarhelyi háztartásban kedden.

Áramszünet várható Székelyudvarhely több utcájában
2025. május 19., hétfő

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció az EU-ban

Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint áprilisban 2,4 százalékra csökkent a márciusi 2,5 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 4,9 százalékos az infláció.

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció az EU-ban
2025. május 19., hétfő

Erősödésnek indult a lej Nicușor Dan győzelmét követően

Stabilizálódni látszik a lej árfolyama az államelnök-választás második fordulóját követően, amelyet Nicușor Dan független jelölt nyert meg. A román fizetőeszköz jelentősen erősödött a szavazás másnapján a főbb valutákkal szemben.

Erősödésnek indult a lej Nicușor Dan győzelmét követően
2025. május 19., hétfő

Így reagáltak a hitelkamatlábak a választási eredményre

A pénteken jegyzett évi 7,39 százalékról 7,26 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Így reagáltak a hitelkamatlábak a választási eredményre