Személyes konfliktusok miatt úszhat el a szarvasmarhatartók fajtanemesítő támogatása

A pirostarka-állomány minőségének a romlását is eredményezheti a konfliktusos helyzet, illetve az, ha bizonytalanná válik a nemesítési folyamat •  Fotó: Haáz Vince

A pirostarka-állomány minőségének a romlását is eredményezheti a konfliktusos helyzet, illetve az, ha bizonytalanná válik a nemesítési folyamat

Fotó: Haáz Vince

A fajtanemesítő programban részt vevő pirostarka szarvasmarhát tartó székelyföldi gazdák egy része is megihatja a levét annak, hogy konfliktus alakult ki a brassói székhelyű törzskönyvvezető egyesület és egyes, a tej minőség-ellenőrzését végző kisebb egyesület között. Utóbbiak ugyanis átvinnék a hozzájuk tartozó gazdákat egy másik, vitatott körülmények között létrejött törzskönyvvezető egyesülethez. A kialakult helyzet következményeként ezek a gazdák elveszíthetik az ez évi fajtanemesítési támogatást, hosszabb távon pedig akár a pirostarka-állomány minőségének a leromlásához is vezethet a konfliktus eredménye.

Széchely István

2023. október 09., 21:072023. október 09., 21:07

2023. október 10., 09:162023. október 10., 09:16

A probléma gyökere 2020-ig nyúlik vissza, vagy talán még régebbre, de 2020-ban éleződött ki, addig ugyanis

országszerte csak egy, a pirostarka-szarvasmarhaállomány törzskönyvezését vezető egyesület létezett.

A fajtanemesítő programban résztvevő pirostarka szarvasmarhát tartó gazdák ezzel az egyesülettel álltak szerződéses viszonyban, azt pedig, hogy a gazdák farmja, tehenei és az azok által adott tej megfelel-e az előírt kritériumoknak, kisebb, regionális egyesületek végezték, és végzik ma is. Ezek szolgáltatnak adatokat a törzskönyvvezető egyesületnek, amelynek a nyilvántartása alapján

a gazdák megkapják a támogatást, állatonként 300-500 eurót évente.

A terepen begyűjtött adatok hitelességéért a törzskönyvvezető egyesületet terheli a felelősség. A támogatást az egyesületeken keresztül kapják meg a gazdák, illetve hasonló módon kapnak pénzt az államtól az egyesületeknek fizetendő költségek megtérítésére. A

törzskönyvvezető egyesületnek évente 80 lejt kell fizessenek a gazdák állatonként – az értéket a nyáron növelték meg a korábbi 40 lejről –, ezt teljesen megtéríti az állam.

A tej ellenőrzésének a költségtámogatását állatonként 80 lejről 140 lejre növelte az állam, ami a 70 százalékát teszi ki a tejkontrollt végző egyesületek által elvégzett vizsgálatok éves költségének, a fennmaradó 30 százalékot a gazdák saját forrásból fizetik. Ezek a pénzek az egyesületekhez folynak be a hozzájuk tartozó gazdáktól.

„Pénzről szól ez a dolog”

2020-ban az Országos Állattenyésztési Ügynökség (ANZ) jóváhagyta két új törzskönyvvezető egyesület bejegyzését, amelynek a törvényessége ügyében több bírósági per is indult, akkor mélyült el a konfliktus is az egyesületek közt – tudtuk meg az addigi egyetlen pirostarka-törzskönyvvezető egyesület vezetőjétől.

Haller Zoltánt sokan karakán emberként ismerik, egyesek szerint „könnyebben törik, mint hajlik”, és részben ezzel is magyarázható a helyzet. Szerinte viszont

az a konfliktus fő oka, hogy ők nem voltak hajlandók szemet hunyni afölött, hogy a másik két törzskönyvvezető egyesületet törvénytelenül jegyezték be, és hogy egyes tejkontrollt végző egyesületeknél nem akartak dolgozni, csak bezsebelni a pénz a gazdáktól.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

„A törzskönyvvezető egyesületek kisebb egyesületekkel dolgoznak együtt, amelyek a tejkontrollt végzik különböző megyékben, térségekben. Ezek az egyesületek tartják a kapcsolatot a törzskönyvvezető egyesülettel és a gazdákkal is. A törvény lehetővé teszi, hogy ezekre a munkákra pénzt kérjenek az egyesületek, amit a gazdák támogatás formájában megkapnak azért, mert részt vesznek a nemesítési programban. Pénzről szól ez a dolog, és egyesek munka nélkül szeretnék ezt megkapni. Mi már több mint tíz éve végezzük ezt a tevékenységet és létrehoztunk egy rendszert, amellyel a csalásokat kizártuk, így azokról az adatokról, amelyeket mi bevezetünk a törzskönyve tudjuk, hogy a nagy részük hiteles. Amikor az ellenőrök havonta elmennek a tejet ellenőrizni minden gazdához, egy sor adatot be kell gyűjtsenek a mennyiségről, minőségről stb. Nem mindenhol végzik el a tejkontrollt, hasból írják be az adatokat, egyesek így működnek.

Idézet
Mi kiépítettünk egy programot, amellyel tudjuk követni azt, hogy az ellenőrök elmennek-e a farmokra, de elmentünk felülellenőrzésekre is, és sajnos azt tapasztaltuk, hogy egyes ellenőrök nincsenek munkában, de a tejpróbák léteznek a laborban. Ez csalás és lopás.

Ezek az egyesületek nem szeretik, hogy mi zavarjuk őket, és emiatt azt mondják, hogy »túl szigorúak vagytok, inkább átmegyünk a másik egyesülethez«, a marosihoz vagy a kolozsvárihoz – legtöbben a kolozsvárihoz –, mert tudják, hogy ott senki se zavarja őket” – foglalta össze a helyzetet Haller Zoltán.

A két új törzskönyvvezető egyesület bejegyzése miatt is pert indítottak, ugyanis szerintük az is törvénytelenül történt – „mindenki azt mondta, hogy nem lehet és nem szabad”, de az ANZ akkori főigazgatója jóváhagyta a működésüket.

Elmondta, az EU-s törvények ugyan lehetőséget adnak arra, hogy több törzskönyvvezető működjön, de csak akkor, „ha nem rúgják fel a meglévő nemesítési programot”. Vannak is olyan országok, ahol akár régiónként működik egy ilyen egyesület, de azokban az országokban akár az 500 ezret, 1 milliót is elérheti a törzskönyvezett, fajtiszta szarvasmarhák száma, ám

Romániában a törzskönyvezett, fajtiszta pirostarkáké nem haladja meg a 15 000-et, „és nemesítési programot nem lehet végezni ötezer vagy még annál is kevesebb állattal”

– magyarázta.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A gazdák szenvedhetik meg a kialakult helyzetet

Haller Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy a nemesítési programban résztvevő gazdák szenvedhetik meg a kialakult helyzetet. Az egyik Hargita megyei egyesület is átvinné a gazdákat a kolozsvári szövetkezethez, Haller szerint előre kitöltött papírt raknak eléjük, csak alá kell írják, de azt nem tudják, hogy ennek nagy ára lehet.

Idézet
Ha átmennek a kolozsvárihoz, nullázzák az egész elmúlt évi munkát és újra kell kezdjék az egész adatgyűjtést, a 2023-as évi támogatást pedig biztos, hogy el fogják veszíteni”

– mondta, a vonatkozó kormányhatározatra hivatkozva, amely szerint nem lehet év közben kilépni a nemesítési programból, csak a támogatás elveszítése árán.

„Annyi, mintha nem is lettek volna sehol”

Az idei támogatás elvesztése mellett

a gazdák a nemesítési programból is kieshetnek, ha egyesületet váltanak, ez pedig állataik értékcsökkenését eredményezi majd

– ezt már Tifán Csaba állatorvostól, a Székelyföldi Pirostarkaszarvasmarha-tenyésztők Egyesülete vezetőjétől tudtuk meg. „Ha a brassói és a kolozsvári egyesület közt zajló perben a bíróság úgy ítéli meg, hogy a kolozsvári nem jogosan van a színtéren, akkor azok a gazdák, akik oda átmentek, annyi, mintha nem is lettek volna sehol. Az, hogy elesnek az éves támogatástól, csak az egyik következménye lehet” – mondta. Ha ugyanis a kolozsvári egyesületnél elölről kell kezdjék a törzskönyvezést az átállás miatti szakadás miatt, vagy azért, mert Brassóból nem kerülnek át az adatok, akkor az legalább 5-6 évbe telik, ugyanis

egy tehén csak akkor kaphat törzskönyvet, ha három generációra visszamenőleg rendelkeznek feljegyzésekkel a felmenőiről, és azoknak a termelési adatairól.

A törzskönyv megléte pedig nagy jelentőséggel bír az állat értéke szempontjából.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

Idézet
Egy törzskönyves vemhes üszőt – mondok egy számot – eladhatunk tízezer lejért, egy nem törzskönyves vemhes üszőt pedig négy-ötezer lejért”

– érzékeltette az értékbeli különbségeket Tifán Csaba.

„Sajnos az a baj, hogy a gazdák fogják ezt a helyzetet megsínyleni, mert sok esetben nem is tudják, illetve nem értik, hogy mi történik” – foglalta össze a helyzetet a szakember, aki szerint emellett

hosszabb távon a pirostarka állomány minőségének a romlását is eredményezheti a konfliktusos helyzet, illetve az, ha bizonytalanná válik a nemesítési folyamat, mert a gazdák elkezdenek vándorolni az egyesületek között.

Kovászna megyében ez már megtörtént. Amint azt Tifán Csaba elmondta, az ottani, tejkontrollt végző egyesület átment a kolozsvári egyesülethez. Néhány, Tifán Csaba szerint a szakmaiságot fontosnak tartó, nagy farmmal rendelkező szarvasmarhatartó gazda azonban nem akarta ezt megtenni, így ők a Hargita megyei székhelyű Székelyföldi Pirostarkaszarvasmarha-tenyésztők Egyesületét választották, hogy a brassói törzskönyvvezető egyesületnél maradjanak.

A brassói egyesület nemrég megnyerte a pert, amit a Maros megyei törzskönyvvezető törvénytelen bejegyzése miatt indított, és amint Haller Zoltán fogalmazott, nemsokára megnyerik a kolozsvári egyesület bejegyzése miatt indított hasonló pert is. Abban márciusban várható ítélethozatal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

A kormányfő ismertette a deficitcsökkentő csomag elfogadásának ütemtervét

Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.

A kormányfő ismertette a deficitcsökkentő csomag elfogadásának ütemtervét
2025. július 04., péntek

Forró és száraz júliust vetít előre a négyhetes előrejelzés

Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.

Forró és száraz júliust vetít előre a négyhetes előrejelzés
2025. július 04., péntek

Tüntetés miatt forgalomkorlátozás lesz Parajdon

Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.

Tüntetés miatt forgalomkorlátozás lesz Parajdon
2025. július 04., péntek

Bolojan az áfaemelésről: ez volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására

Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.

Bolojan az áfaemelésről: ez volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására
2025. július 04., péntek

Lezárnak egy parkolót Szentegyházán

Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.

Lezárnak egy parkolót Szentegyházán
Lezárnak egy parkolót Szentegyházán
2025. július 04., péntek

Lezárnak egy parkolót Szentegyházán

2025. július 04., péntek

Medvés szelfik kerültek elő, kilőtték a nagyvadat – nem engedi el a román sajtó a tragikus medvetámadást

Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.

Medvés szelfik kerültek elő, kilőtték a nagyvadat – nem engedi el a román sajtó a tragikus medvetámadást
2025. július 04., péntek

Egy ember meghalt, egy utas pedig súlyosan megsérült a ludasi balesetben – frissítve

Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.

Egy ember meghalt, egy utas pedig súlyosan megsérült a ludasi balesetben – frissítve
2025. július 04., péntek

Leégett egy garázs Varságon – videó

Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.

Leégett egy garázs Varságon – videó
Leégett egy garázs Varságon – videó
2025. július 04., péntek

Leégett egy garázs Varságon – videó

2025. július 04., péntek

Adóemelés, drágulások – ez fájni fog

A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?

Adóemelés, drágulások – ez fájni fog
Adóemelés, drágulások – ez fájni fog
2025. július 04., péntek

Adóemelés, drágulások – ez fájni fog