Nagyobb költségvetés, rövidebb várólisták – áprilistól

A költségvetés több egészségügyi szolgáltatást nyújt a biztosítottaknak •  Fotó: Veres Nándor

A költségvetés több egészségügyi szolgáltatást nyújt a biztosítottaknak

Fotó: Veres Nándor

Jövő hónaptól jelentősen lerövidülnek a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral szerződésben álló egészségügyi szolgáltatók várólistái.

Molnár Rajmond

2017. március 20., 11:262017. március 20., 11:26

2017. március 20., 12:042017. március 20., 12:04

Április elsejétől lép életbe a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár idei évre vonatkozó költségvetése, a leosztott pénzalap pedig jóval nagyobb az előző évekéhez képes. Minden szolgáltatási területre több finanszírozás jut.

Nagyobb pénzalap jut többek között a házi- és szakorvosi szolgáltatások finanszírozására, a paraklinikai szolgáltatásokra (laboratóriumi vizsgálatok, MRI és CTI vizsgálatok), nő az otthoni beteggondozásra fordítható összeg, több pénz jut a betegek számára biztosított gyógyászati segédeszközökre, a biztosított személyek napi kórházi ápolására szánt összegek is növekednek, ezek mellett pedig a pénztárral szerződésben álló fogorvosok is jelentősebb pénzből gazdálkodhatnak.

Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérizgatója úgy véli,

sok szempontból nem volt ilyen jó helyzetben az intézmény pénzügyek terén, mint idén.

Azonban – tette hozzá –, ez még nem jelenti azt, hogy naprakész szolgáltatásai lesznek a Hargita megyei biztosítópénztárnak.

Idézet
Az MRI és CTI vizsgálatok során továbbra is lesznek várólisták, de az évnek lesznek olyan szakaszai, amikor a laboratóriumi vizsgálatoknál is. A mostani egy elfogadható helyzet, az előrelátások szerint egyensúlyba lesz az év pénzügyek terén. A várólisták jelentősen lerövidülnek, de nem szűnnek meg

– részletezte Duda Tihamér.

A keretszerződés újdonságai

A költségvetés mellett áprilistól megújul az Országos Egészségbiztosítási Pénztár keretszerződése is a szolgáltatókkal, amely több újdonságot is tartalmaz: egyik a fontosabbak közül, hogy emelkedik a háziorvosoknak nyújtott finanszírozás összege a feliratkozott pácienseik után. Továbbá, a biztosítottaknak lehetőségük lesz úgynevezett megelőző szolgáltatásokra díjmentesen feliratkozni az orvosnál, amelyek lényegében a modern kor betegségeit hivatottak megelőzni: például gyerekek esetében az elhízást, felnőttek esetében a magas koleszterinszintet. Újdonság az is, hogy bizonyos betegségek esetében eddig csak szakorvos küldhette a pácienst laboratóriumi vizsgálatra, ezentúl viszont a háziorvos is megteheti ugyanezt. A kórházak által díjmentesen nyújtott szolgáltatások is megújulnak a bennfekvő biztosított személyek számára. Fontos újdonság továbbá az is, hogy ha valaki nincs megelégedve a háziorvosával, akkor panaszt nyújthat be a megyei egészségbiztosítási pénztárhoz, amelyben kérheti, hogy más háziorvoshoz járhasson. Eddig csak hat hónap után volt lehetőség a váltásra – számolt be Duda Tihamér.

A megyei egészségbiztosítónál jelenleg folyamatban vannak az újabb szerződéskötések, szerződéshosszabbítások az egészségügyi szolgáltatókkal (házi- és szakorvosok, fogorvosok, laboratóriumok, gyógyszertárak stb.), ezek pedig szintén április elejétől lépnek érvénybe. Fontos – jegyezte meg Duda –, hogy a héten egy öt tagú szakbizottság dönt a szerződések megkötéséről, meghosszabbításáról, így jövő hónaptól új szolgáltatókkal egészülhet ki a biztosítópénztár palettája. Az előbb említett megnövekedett költségvetésnek köszönhetően pedig több szolgáltató szerződhet a pénztárral.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 16., szerda

Hidegrázós előzetesen láthatjuk, hogy mire számíthatunk a Stranger Things utolsó évadában

Megérkezett az első igazi kedvcsináló előzetes a Stranger Things-sorozat befejező évadához, amit év végén láthatunk a Netflixen.

Hidegrázós előzetesen láthatjuk, hogy mire számíthatunk a Stranger Things utolsó évadában
2025. július 16., szerda

További 30 napra maradnak előzetesben Horațiu Potra zsoldosai

A legfelsőbb bíróság szerdán elrendelte Horațiu Potra csapatához tartozó zsoldosok előzetes letartóztatásának újabb 30 napos meghosszabbítását.

További 30 napra maradnak előzetesben Horațiu Potra zsoldosai
2025. július 16., szerda

15 kórház épül jelenleg Romániában uniós helyreállítási alapokból

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter egy szerdai sajtóeseményen kijelentette, hogy jelenleg 15 kórház épül Romániában uniós helyreállítási forrásokból.

15 kórház épül jelenleg Romániában uniós helyreállítási alapokból
2025. július 16., szerda

Ezt is megértük: közel 13 százalékkal csökkent a bűnözés Romániában

Az idei év első öt hónapjában Romániában 12,8 százalékkal csökkent a bűnözés az előző év azonos időszakához képest – számolt be Cătălin Predoiu szerdán a belügyminisztérium megalapításának 163. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.

Ezt is megértük: közel 13 százalékkal csökkent a bűnözés Romániában
2025. július 16., szerda

Áramszünet várható kedden Zetelakán és környékén 

Az áramszolgáltató értesíti a lakosságot, hogy július 22-én, kedden 9 és 17 óra között karbantartási munkálatok miatt szünetelni fog az áramszolgáltatás Több Zetelakához tartozó helyszínen.

Áramszünet várható kedden Zetelakán és környékén 
2025. július 16., szerda

Nicușor Dan: határozottan kell fellépnie az államnak a családon belüli erőszak és a kábítószer-fogyasztás ellen

Nicușor Dan szerdán kijelentette, hogy az államnak javítania kell a polgárokkal való kapcsolattartásán, a rendőrségnek, az ügyészségeknek és a bíróságoknak pedig határozottan kell fellépniük a családon belüli erőszak és a kábítószer-fogyasztás ellen.

Nicușor Dan: határozottan kell fellépnie az államnak a családon belüli erőszak és a kábítószer-fogyasztás ellen
2025. július 16., szerda

Hét megye tűzoltói között a szentegyházi önkéntesek bizonyultak a második legjobbnak

Gyulafehérváron rendezték meg az Országos Tűzoltóverseny megyei szakaszát, ahol hét megye csapata mérte össze tudását.

Hét megye tűzoltói között a szentegyházi önkéntesek bizonyultak a második legjobbnak
2025. július 16., szerda

Tartsák tiszteletben a munkaidejüket! – ezt kéri az állami egészségügyben dolgozó orvosoktól a miniszter

Alexandru Rogobete egy szerdai sajtóeseményen arra kérte az állami és a magánegészségügyben egyaránt dolgozó orvosokat, hogy tartsák tiszteletben az állami intézményekben előírt a munkaidejüket.

Tartsák tiszteletben a munkaidejüket! – ezt kéri az állami egészségügyben dolgozó orvosoktól a miniszter
2025. július 16., szerda

Újabb kiadásához érkezik a Ditrói Lovasnap

Látványos lovasbemutatók, fogathajtás, versenyek és gazdag kulturális program várja az érdeklődőket július 27-én, vasárnap Gyergyóditróban a Nyáras Alján.

Újabb kiadásához érkezik a Ditrói Lovasnap
2025. július 16., szerda

Narancssárga viharriasztást adtak ki Maros megye több településére

Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga riasztást adott ki heves légköri instabilitás miatt Maros megye számos településére a délutáni órákra.

Narancssárga viharriasztást adtak ki Maros megye több településére