
Idén több mint 261 millió lejből gazdálkodik Sepsiszentgyörgy
Fotó: Pinti Attila
Főleg szociális ügyek szerepeltek a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki – idei első – ülésén. A tanácsosok többek között arról döntöttek, kik maradhatnak a szociális lakásokban, illetve kiknek utalnak ki újabbakat, hol dolgozhatják le a szociális segély kedvezményezettjei a kötelező közmunkát. Ugyanakkor a megyeszékhely költségvetését is elfogadták.
2023. január 26., 19:532023. január 26., 19:53
Az önkormányzat idénre tervezett bevétele 261 295 930 lej. Ebből működtetésre 129 289 360 lejt, fejlesztésre pedig 132 006 570 lejt szánnak.
Egy másik tanácshatározat arról rendelkezik, hogy a szociális igazgatósághoz tartozó Oltmező utcai tömbházakban a szociális lakások jelenlegi 103 bérlője közül 96 személynek meghosszabbítják a szerződését, annak a hét személynek pedig, aki ezt hiányos iratcsomóval igényelte, nem. Öt személy vagy család a számlák befizetésével van hátralékban, őket
Tanácshatározattal hagyták jóvá azt is, hogy pontozás alapján kinek van elsőbbsége a most szociális lakást igénylők közül: a 30 kérelmezőből 16-nak hagyták jóvá a kérését, és főleg olyanokat utasítottak el, akik hiányos iratokkal jelentkeztek, vagy kiderült róluk, hogy – akár évekkel korábban – már túladtak lakáscélú ingatlanokon.
Ugyanakkor év elején kötelező módon akciótervet kell bemutatni a városvezetésnek arról, hol és miféleképpen közmunkáznak a szociális segélyre jogosultak, illetve a családok munkaképes felnőtt tagjai. Ebben nincs változás a korábbiakhoz képest, az érintettek havi kilenc órában zöldövezeteken füvet nyírnak, összeszedik a hulladékot a város szegénynegyedében (az Őrkőn), illetve az ipari övezetben, a játszótereken, a szociális lakások környékét tartják tisztán, esetleg havat takarítanak, járdákat sepernek, mindezt a köztisztasági vállalat kötelékében és felügyeletével.
Az már egyáltalán nem meglepő, hogy az önkormányzat fenntartásában működő idősotthonban is emelkednek a befizetendő tarifák, így a teljes függőségben lévő idősek havi ellátása 3488, a részben függők ellátása pedig 3344 lejbe kerül, míg az öregek átmeneti befogadása (a respiro szolgáltatás keretében) napi 110 lejbe kerül, a nappali foglalkoztatásért pedig 30 lejt kell fizetni.
A tömbházszigetelési programra jelenleg zajlik a közbeszerzés a leendő kivitelezők kiválasztására. A nyertesekkel való szerződéskötések után – várhatóan tavasz közepéig – négy utcában (Kriza János, Szabadság, Gödri Ferenc, Gróf Mikó Imre) már elkezdődnek a hőszigetelési munkálatok.
„A polgármesteri hivatal 2022 szeptemberében felszólította a szolgáltatókat, hogy az érvényben lévő 2008/161-es tanácshatározat értelmében távolítsák el a régi vezetékeket és az antennákat az említett helyszínekről. Mivel nem érkezett visszajelzés, ezek hulladéknak minősülnek, amelyekre a szolgáltatók nem tartanak igényt.
Amennyiben egy szolgáltató a későbbiekben bármilyen huzalt vagy adóvevőt szeretne beszerelni a tömbházba, előbb tervet kell készíttetnie arról és engedélyeztetnie kell az önkormányzat városrendezési igazgatóságán. Az intézkedésekkel semmiképp nem veszélyeztethetik a hőszigetelési tervbe foglalt előírásokat, a kivitelezést vagy a munkálatok ütemtervét. Az engedélyben feltüntetett megoldási javaslatokat az érintett lakóbizottságnak is el kell fogadnia” – áll a városháza közleményében.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
szóljon hozzá!