
Nem indulhat a polgármester: Molnár Tibor elveszítette mandátumát. Elutasított fellebbezések
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem jelöltetheti ismét magát Szentegyháza polgármesterének Molnár Tibor, akinek mandátuma összeférhetetlenség miatt szűnt meg, és azt erről szóló prefektusi rendeletet bírósági úton nem tudta érvényteleníteni. Jelentkezését a választási iroda utasította el, a döntés ellen benyújtott keresetét pedig a bíróság.
2020. augusztus 16., 21:492020. augusztus 16., 21:49
Minden jogi lehetőséget megpróbált Molnár Tibor annak érdekében, hogy január 30-ától Hargita megye prefektusának rendelete alapján megszűntnek tekintett polgármesteri mandátumát visszaszerezze, de nem járt sikerrel. Ezért a szeptemberi helyhatósági választásokon jelöltként már nem vehet részt, összeférhetetlenség esetén ugyanis az érintett személy három évig nem tölthet be választott tisztséget.
Szentegyháza volt polgármestere először a Hargita Megyei Törvényszéken közigazgatási bírósági eljárás során kérte a felfüggesztésről szóló prefektusi rendelet érvénytelenítését, ám keresetét februárban elutasították. Ezt követően a Marosvásárhelyi Ítélőtáblához nyújtott be fellebbezést az elsőfokú ítélet ellen, amelyet szintén elutasítottak, elfogadhatatlannak minősítve. Közben a Hargita Megyei Törvényszéken egy újabb keresetet iktatott, amelyben kérte a február 26-án hozott elsőfokú ítélet felülvizsgálatát. Molnár Tibor szerint a per elsőfokú tárgyalásán a bíró nem vette figyelembe a vonatkozó törvényt, amely azt írja, hogy az eset elévült.
Molnár nemrég a helyi választási irodánál akarta iktatni polgármester- és önkormányzati képviselőjelölti iratcsomóját, de elutasították, arra hivatkozva, hogy esetében az összeférhetetlenség következményei miatt erre nincs mód. A döntést a Székelyudvarhelyi Bíróságon támadta meg, amely elrendelte a választási bíróság határozatának érvénytelenítését, és a jelöltség iktatását. Ezt az elsőfokú ítéletet fellebbezte meg a Hargita Megyei Törvényszéken a választási iroda és négy magánszemély.
Így Molnár Tibor nem indulhat jelöltként a választásokon.
Kérdésünkre Molnár Tibor elmondta, a jelöltségi dokumentáció leadásakor arra kérte a választási irodát, hogy ezt utasítsák el, mivel a törvény szerint ebben az esetben csak a választási iroda nyújthat be fellebbezést egy neki nem kedvező bírósági döntés ellen. Nem így történt,
,,Meg kellett tapasztalnunk, hogy működik a párhuzamos állam, amelyről korábban beszéltek. Az elsőfokú ítélet után beindult a gépezet, a prefektusi hivatal is be akart szállni a perbe,
– részletezte. Hozzátette, nem csalódott, folytatni akarja a munkát a város érdekében.
A Marosvásárhelyi Ítélőtábla teljesen másképp döntött Țepeluș Gelu Gavril salamási alpolgármester ügyében, aki év elején ugyancsak összeférhetetlenség miatt veszítette el tisztségét. A Hargita Megyei Törvényszék szintén elutasította a prefektusi rendelet érvénytelenítéséért benyújtott keresetét, az ítélőtábla viszont helyt adott Țepeluș fellebbezésének, hatályon kívül helyezve a Hargita Megyei Törvényszék döntését. Molnár Tiborról, aki akkor még Szentegyháza alpolgármestere volt, az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) 2016 áprilisában állapította meg az összeférhetetlenséget.
A jelentés szerint az elöljáró 2011 októbere és 2014 júniusa között alpolgármesterként a helybeli Tamási Áron Általános Iskola vezetőtanácsi tagja is volt, ezzel pedig megsértette a 2003. évi 161-es számú, a köztisztségek gyakorlása átláthatóságának biztosítását, a korrupció megelőzését és büntetését célzó törvény előírásait. A 2019. évi 54-es számú törvény értelmében viszont a köztisztséget betöltő személyek az összeférhetetlenség időszaka utáni három év elteltével elévülés miatt nem vonhatók felelősségre. Ennek megfelelően tavaly Nagyszeben felfüggesztett polgármestere a bíróság döntése után térhetett vissza hivatalába, Nagybánya alpolgármesterét pedig a prefektus nem függesztette fel tisztségéből, mert úgy ítélte meg, hogy a jelzett összeférhetetlenség elévült.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
1 hozzászólás