
Nem indulhat a polgármester: Molnár Tibor elveszítette mandátumát. Elutasított fellebbezések
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem jelöltetheti ismét magát Szentegyháza polgármesterének Molnár Tibor, akinek mandátuma összeférhetetlenség miatt szűnt meg, és azt erről szóló prefektusi rendeletet bírósági úton nem tudta érvényteleníteni. Jelentkezését a választási iroda utasította el, a döntés ellen benyújtott keresetét pedig a bíróság.
2020. augusztus 16., 21:492020. augusztus 16., 21:49
Minden jogi lehetőséget megpróbált Molnár Tibor annak érdekében, hogy január 30-ától Hargita megye prefektusának rendelete alapján megszűntnek tekintett polgármesteri mandátumát visszaszerezze, de nem járt sikerrel. Ezért a szeptemberi helyhatósági választásokon jelöltként már nem vehet részt, összeférhetetlenség esetén ugyanis az érintett személy három évig nem tölthet be választott tisztséget.
Szentegyháza volt polgármestere először a Hargita Megyei Törvényszéken közigazgatási bírósági eljárás során kérte a felfüggesztésről szóló prefektusi rendelet érvénytelenítését, ám keresetét februárban elutasították. Ezt követően a Marosvásárhelyi Ítélőtáblához nyújtott be fellebbezést az elsőfokú ítélet ellen, amelyet szintén elutasítottak, elfogadhatatlannak minősítve. Közben a Hargita Megyei Törvényszéken egy újabb keresetet iktatott, amelyben kérte a február 26-án hozott elsőfokú ítélet felülvizsgálatát. Molnár Tibor szerint a per elsőfokú tárgyalásán a bíró nem vette figyelembe a vonatkozó törvényt, amely azt írja, hogy az eset elévült.
Molnár nemrég a helyi választási irodánál akarta iktatni polgármester- és önkormányzati képviselőjelölti iratcsomóját, de elutasították, arra hivatkozva, hogy esetében az összeférhetetlenség következményei miatt erre nincs mód. A döntést a Székelyudvarhelyi Bíróságon támadta meg, amely elrendelte a választási bíróság határozatának érvénytelenítését, és a jelöltség iktatását. Ezt az elsőfokú ítéletet fellebbezte meg a Hargita Megyei Törvényszéken a választási iroda és négy magánszemély.
Így Molnár Tibor nem indulhat jelöltként a választásokon.
Kérdésünkre Molnár Tibor elmondta, a jelöltségi dokumentáció leadásakor arra kérte a választási irodát, hogy ezt utasítsák el, mivel a törvény szerint ebben az esetben csak a választási iroda nyújthat be fellebbezést egy neki nem kedvező bírósági döntés ellen. Nem így történt,
,,Meg kellett tapasztalnunk, hogy működik a párhuzamos állam, amelyről korábban beszéltek. Az elsőfokú ítélet után beindult a gépezet, a prefektusi hivatal is be akart szállni a perbe,
– részletezte. Hozzátette, nem csalódott, folytatni akarja a munkát a város érdekében.
A Marosvásárhelyi Ítélőtábla teljesen másképp döntött Țepeluș Gelu Gavril salamási alpolgármester ügyében, aki év elején ugyancsak összeférhetetlenség miatt veszítette el tisztségét. A Hargita Megyei Törvényszék szintén elutasította a prefektusi rendelet érvénytelenítéséért benyújtott keresetét, az ítélőtábla viszont helyt adott Țepeluș fellebbezésének, hatályon kívül helyezve a Hargita Megyei Törvényszék döntését. Molnár Tiborról, aki akkor még Szentegyháza alpolgármestere volt, az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) 2016 áprilisában állapította meg az összeférhetetlenséget.
A jelentés szerint az elöljáró 2011 októbere és 2014 júniusa között alpolgármesterként a helybeli Tamási Áron Általános Iskola vezetőtanácsi tagja is volt, ezzel pedig megsértette a 2003. évi 161-es számú, a köztisztségek gyakorlása átláthatóságának biztosítását, a korrupció megelőzését és büntetését célzó törvény előírásait. A 2019. évi 54-es számú törvény értelmében viszont a köztisztséget betöltő személyek az összeférhetetlenség időszaka utáni három év elteltével elévülés miatt nem vonhatók felelősségre. Ennek megfelelően tavaly Nagyszeben felfüggesztett polgármestere a bíróság döntése után térhetett vissza hivatalába, Nagybánya alpolgármesterét pedig a prefektus nem függesztette fel tisztségéből, mert úgy ítélte meg, hogy a jelzett összeférhetetlenség elévült.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
1 hozzászólás