Vasile Neagovici. Ismét betelt a szakszervezetnél a pohár
Fotó: Bíró Blanka
A Kovászna megyei Sanitas nem hagyja annyiban, hogy a minisztériumok törvénytelenül megadóztatták az egészségügyi dolgozóknak járó ételpótlékot, illetve nem biztosították valamennyi alkalmazott számára a törvény által szavatolt üdülési utalványt.
2018. október 16., 19:312018. október 16., 19:31
Bírósághoz fordul a Sanitas egészségügyi szakszervezet Kovászna megyei kirendeltsége, mivel a hatóságok törvénytelenül vetettek ki adót az ételpótlékra, illetve a kórházi alkalmazottak többsége nem kapta meg a törvény által szavatolt üdülési utalványt. Vasile Neagovici szakszervezeti bizalmi keddi sajtótájékoztatóján elmondta:
Neagovici rámutatott, tavaly sikerült kiharcolni, hogy a megszüntetett élelmiszer-utalványok helyett ételpótlékot kapjanak az alkalmazottak, így ez év januárjától 314 lejjel egészítették ki a béreket. Az intézkedés elsősorban azoknak jelentett nagy segítséget, akiknek nem emelték meg a fizetését, vagyis az ápolóknak, a kisegítő személyzetnek, gyógyszerészeknek, kémikusoknak, pszichológusoknak, irodai alkalmazottaknak. „Aztán az egészségügyi és a pénzügyminisztérium elkezdte átiratokkal, körlevelekkel bombázni a kórházak vezetését, hogy a pótlékot meg kell adózni, nemcsak 10 százalékkal, hanem a társadalombiztosítási járulékot is le kell vonni.
– részletezte a szakszervezeti bizalmi. Véleménye szerint a juttatásnak ebben a formában nincs semmi értelme: rátehették volna a fizetésre, vagy a napi nyolc lejből bevezethették volna a tej-kifli programot.
– emelte ki Neagovici, aki szerint az ügyben az a felháborító, hogy még a törvényt sem módosították, egyszerűen csak utasítgatták a kórházakat.
Fotó: Gecse Noémi
A bértörvény előírja, hogy minden közalkalmazottnak meg kell kapnia az üdülési csekket, ám az ország több kórházában mégsem tudták kiadni, mert a bevételük ezt nem tette lehetővé. Hasonló a helyzet Kovászna megye négy kórházában is. Neagovici szerint a központi költségvetésből kellett volna erre keretet elkülöníteni, hogy egyetlen közalkalmazottat se diszkrimináljanak, ne fosszák meg őket a törvény által előírt jogaiktól.
– részletezte a szakszervezet elnöke. Neagovici
Jelezte: az alkalmazottak körében nagyfokú az elégedetlenség, peres úton keresnek jogorvoslatot, a következő hetekben több száz iratcsomót nyújtanak be a bíróságra. A törvény mellettük áll, viszont végül mégiscsak a minisztériumoknak kellene megoldást találniuk, mert ha jogerős ítélet kényszeríti a kórházakat a törvénytelenül lekanyarított adó visszafizetésére és az üdülési utalványok kiadására, azt úgysem tudják majd a saját büdzséjükből fedezni.
Vasile Neagovici ugyanakkor pozitívumokról is beszámolt: elmondása szerint a gyakorlatban,
„Most végre a rezidens orvosok elfoglalják az állásokat a kórházakban, nem mennek külföldre. Utolsó pillanatban lépett a kormány, hiszen fennállt annak a veszélye, hogy be kell zárni a kórházakat, mert nem lesz orvos, aki dolgozzon” – részletezte a szakszervezet megyei vezetője. Kifejtette,
Egyre több az orvos, javul a szolgáltatás minősége, hiszen most már nincsenek rászorulva, hogy magánrendelőkbe rohanjanak, inkább több ügyeletet vállalnak. Az elmúlt három évben az asszisztensek fizetése is megháromszorozódott. A bizalmi úgy tudja, az alkalmazottak hozzáállása is sokat javult, sok orvos visszautasítja a hálapénzt, hiszen a fizetésből is jól meg lehet már élni.
A minisztérium agresszív kampányt ígért az egészségügyben a korrupció visszaszorítása érdekében, ám erre végül nem került sor” – mondta Vasile Neagovici.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!