A községi utak felújítva, a megnövekedett önrészt pedig elő kell teremteni
Fotó: Csató Andrea
Két községi út felújítása fejeződött be tavaly Székelyvarságon, ám hiába spóroltak évekig az önrész előteremtésére, az időközben annyira megnövekedett, hogy egyelőre nem sikerült kifizetni a kivitelezőket.
2025. március 03., 12:492025. március 03., 12:49
Kiemelt fontosságúnak tartotta Székelyvaság önkormányzata, hogy aszfaltúttal kössék össze a település központját a Forrásköze és a Nagykút elnevezésű részeken át Sólyomkőig. Éppen ezért egy korábbi projekt részeként kiszélesítették a régi szekérutakat. Ez nem volt egyszerű feladat, hiszen meg kellett győzni a gazdákat, hogy mondjanak le területeik egy részéről, csak így alapozhatta meg későbbi, aszfaltozásokkal kapcsolatos elképzeléseit a településvezetés.
Fotó: Csató Andrea
Az említett beruházás befejeztével lehetőség nyílt, hogy anyagi támogatást igényeljenek az Anghel Saligny programban a további korszerűsítések érdekében. Az önkormányzat ki is használta a lehetőséget, pályázatokat nyújtott be a 137-es és a 141-es községi utak modernizálásáért, amelyek összesen 4,7 kilométer hosszúak. A fejlesztési minisztérium pedig 7,5 millió lejes támogatást biztosított a munkálatokra úgy, hogy a település 4 millió lejes önrészt kell kifizessen.
A község vezetősége ekkor már évek óta készült a fejlesztésre és tisztában voltak vele, hogy nem olcsó projektről van szó, így addigra 1,5 millió lejt sikerült megspóroljanak, ami sokat segített a költségek megtérítésében.
A modernizálás végül tavaly fejeződött be, a korábbi polgármester, Tamás Ernő mandátumának végén.
Fotó: Csató Andrea
Pál Lajos újonnan megválasztott községvezetőtől megtudtuk, nincsenek egyszerű helyzetben, hiszen a fejlesztés betervezett önrészét ugyan sikerült megtéríteniük, időközben azonban tovább növekedtek a költségek. A törvény nyújtotta lehetőségeket kihasználva mindkét kivitelező nagyjából 500 ezer lejes költségvetés-kiegészítést igényelt a kormánytól az anyagárak növekedésére hivatkozva. A fejlesztési minisztérium ígérete szerint
hiszen ők a megszabott határidő után adtak le bizonyos dokumentumokat. Utóbbi esetben egyelőre nem teljesen világos, hogy kedvezőtlen megítélés esetén kinek kell előteremtenie a hiányzó összeget.
Pál Lajos szerint mindemellett az is gondot okoz, hogy
Ennek biztosítása érdekében kénytelenek lesznek felhasználni a tavalyról megmaradt költségvetési többletet, a Hargita Megye Tanácsa által biztosított hatszázalékos áfavisszaosztás összegét, valamint az idei költségvetésüket is meg fogják nyirbálni.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!