A nehéz helyzetben lévő vállalkozásokat érintő támogatások érvényességének a meghosszabbítására van szükség a szövetség szerint. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került munkaadók és munkavállalók támogatására jóváhagyott állami intézkedések meghosszabbítása érdekében dolgozik az RMDSZ – nyilatkozta lapunknak Antal Lóránt, az RMDSZ udvarhelyszéki szenátora, akit a szövetség néhány napja bemutatott gazdaságélénkítő programjáról kérdeztünk.
2020. november 25., 11:022020. november 25., 11:02
A koronavírus-járvány egészségügyi hatásait kezelő és a fenyegető gazdasági katasztrófa elleni intézkedéscsomagot dolgozott ki az RMDSZ, a tizenkét pontból álló programot a múlt héten mutatta be Kelemen Hunor, a szövetség elnöke. Az egészségvédelmi, illetve oktatással kapcsolatos intézkedések mellett munkahelyvédelmi és gazdaságélénkítő intézkedések is részét képezik a programnak.
Sikerült törvénybe iktatni különböző adók és illetékek befizetésének az elhalasztását év végéig, ezáltal segítve a munkaadókat, de új programjában az RMDSZ az intézkedések meghosszabbítását szeretné elérni, hiszen – amint arról Antal Lóránt, az RMDSZ udvarhelyszéki szenátora lapunknak fogalmazott –
tehát szükség van a további támogatásokra. „Kérjük a kényszerszabadságról visszatérő alkalmazottak bruttó fizetésének a 41,5 százalékos állami támogatását hat hónapra, a jelenlegi három hónap helyett, ugyanakkor a csökkentett munkaprogram szerint dolgozó alkalmazottak fizetésének az állami résztámogatását a bruttó fizetéskiesésnek a 75 százalékával, és a kis- és közepes vállalkozások által kifizetett kényszerszabadság-juttatások összegének a 75 százalékos állami támogatását, amikor a vállalat tevékenységének a csökkentése a járvány következménye” – részletezte a szövetség gazdaságélénkítési törekvéseit Antal Lóránt.
Az RMDSZ ugyanakkor szükségesnek látja a mezőgazdasági idénymunkások és a vendéglátóipari szezonális alkalmazottak állami támogatását is, amikor a jövedelemkiesés a járványügyi intézkedések következménye. Az említett két kategória esetében a minimálbér 35 százalékával megegyező, 3–6 hónapra igényelhető állami juttatás jóváhagyását szeretné elérni az RMDSZ.
„Köztéma volt az is, hogy adócsökkentéseket kellene kezdeményezni, de fel szeretném hívni a figyelmet, hogy 2016 után Romániában számos adócsökkentésre került sor, akár úgy is fogalmazhatnék, hogy Románia adóparadicsommá vált. Tehát nemigen van, amit csökkenteni, de meg kell találni azokat a pénzforrásokat, amelyeket célirányosan mind a vendéglátóiparnak, mind pedig a különböző ágazatokban tevékenykedő kis- és közepes vállalkozások megsegítésére lehet fordítani” – hangsúlyozta az RMDSZ udvarhelyszéki szenátora.
„Az új munkahelyek is kiemelten fontosak. Azt szeretnénk, hogy a 29 év alatti és 50 év feletti elbocsátott személyeket alkalmazó kis- és közepes vállalkozások a járványhelyzet lejártáig részesüljenek vissza nem térítendő állami támogatásban. Ennek értéke havonta a fizetés fele, de nem több mint 2500 lej kellene legyen” – folytatta a szövetség új programjának az ismertetését Antal Lóránt, azt is megemlítve, hogy a gyógyszer-, illetve élelmiszeripar kiemelt támogatása is fontos, államilag garantált fejlesztési és beruházási hitelek folyósítására van szükség az élelmiszer-biztonság, valamint az egészségügyi ellátás biztonságának elérése érdekében.
Antal Lóránt
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az RMDSZ programja szerint hatékonyabban és egyszerűsített eljárással kellene működtetni az IMM Invest programot. „Az IMM Invest inkább a jól működő vállalkozásoknak nyújtott olcsó hitellehetőséget, ami rendben is van, én is azt javasoltam a vállalkozásoknak, hogy ha tudnak, éljenek ezzel a lehetőséggel. Viszont nagyon sok esetben a bankok a mai napig nem jeleztek vissza az igénylőknek” – nehezményezte a szenátor, megjegyezve, hogy ő maga
„A kis- és középvállalkozások támogatása kérdésében mi az IMM Invest programban rendelkezésre álló források értékének a 20 milliárd lejre történő növelését javasoljuk 2021 első szemeszterében” – hangsúlyozta. A távmunkát, illetve távoktatást illetően ugyanakkor elmondta,
Antal Lóránt kitért arra is, hogy kettős mércét alkalmazott a kormány, amikor a kistermelők számára fenntartott zárt terű piacok bezárását elrendelte, de a multinacionális üzletláncok nyitvatartását nem függesztette fel. A szövetség kezdeményezte a piacok újranyitásának az engedélyezését, a vonatkozó törvénymódosítási javaslatot el is fogadta a parlament.
Elsőként általános intézkedéscsomagokat kell megfogalmazni, ám mivel a járvány okozta válság nem minden iparágat érintett egyformán – például az élelmiszer-, a csomagoló-, valamint az építőipart egyáltalán, a könnyűipart, turizmust viszont igen –, év végén, a pénzügyi zárások után elemezni kell majd a gazdasági helyzetképet, és az alapján komolyan felkészülni a következő évre, beazonosítani a kitörési pontokat – véli Antal Lóránt.
Udvarhelyszéknek a textilipar meggyengülése okozott nagy érvágást, az iparági problémák közel kétezer munkavállalót érintenek, így lokálisan erre a problémára kell figyelmet fordítani. A szenátor emlékeztetett,
éppen ezért fontos szerepük van a megyében, és udvarhelyszéki szenátorként ő maga is kiemelten kezeli ezt. Március óta egy e célra létrehozott platformon több mint négyszáz vállalkozóval áll heti kapcsolatban, éppen azért, hogy első kézből származó információkkal tudják őket tájékoztatni, továbbá azért is, hogy kikérjék a véleményüket arról, hogy miként kellene javítani az őket érintő intézkedéseket – utóbbiakat igyekeztek is beépíteni az RMDSZ által megfogalmazott törvénymódosítási javaslatokba, hangsúlyozta Antal Lóránt.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
szóljon hozzá!